De Zilveren Roos De onderscheiding de Zilveren Roos is door het Hoofdbestuur in 1960 ingesteld. op een Internationaal Studentenfilmfestival in Amsterdam werd toen voor de eerste keer aan de Tsjechische film „Sousto" de Roos toegekend. Daarna werd tijdens de Filmweek Arnhem 1961 een Zilveren Roos uitgereikt voor de speelfilm „Het Mes" van regisseur Fons Rademakers. In 1963 werd wederom een film van het Studentenfilmfestival in Amsterdam onderscheiden. Met de uitreiking aan Charles Chaplin en aan Ingmar Bergman is de Zilveren Roos nu voor de vierde en vijfde keer toegekend. Chaplin ontving de onderscheiding wegens zijn universeel kunstenaarschap en Bergman wegens zijn verdiensten als vernieuwer van de filmkunst. hij onder de indruk te zijn van de ontvangst in Nederland en het als een grote eer te beschouwen aan het diner te mogen deelnemen. De roos, die intussen door mevrouw Chaplin voorzichtig in de doos was gepakt zou een bijzonder plaatsje krijgen in zijn werkkamer zodat hij altijd aan Nederland en aan deze avond zou worden herinnerd. Ook de heer Kenne Fant sprak namens Ingmar Bergman een kort dankwoord. De echtgenote van de Zweedse Ambassadeur in ons land, mevrouw Eng, en mevrouw Fant bleken de vorm van de roos zeer te appreciëren. Het diner werd na de uitreiking in de meest prettige sfeer voortgezet. Later op de avond werd er gedanst en gaf wereldkampioen-goochelen Fred Kaps een voorbeeldige show die de harten stal van de gasten en van Charlie in het bijzonder. Ook de Prins bleek zich uitstekend te amuseren en niettegenstaande zijn drukke programma voor de volgende dag vertrok hij eerst na twaalven. Zeer in de smaak bij Peter Ustinov en echtgenote viel het verrassende optreden van de drie Volendamse straatmuzikanten. Toen aan Ustinov gevraagd werd of hij zelf een keer de harmonica wilde bespelen 470

Film | 1965 | | pagina 56