Speech van minister Vrolijk bij opening 'De Overheid En De Korte film' is de titel van de tentoonstelling die door de Rijksvoorlichtingsdienst in liet Huis der Provinciën werd ingericht. Hel publiek dat de tentoonstelling bezocht kreeg een gedocumenteerd overzicht aangeboden van de huidige stand van zaken op het gebied van de korte film en van de rol die de overheid hierin speelt. Dames en Heren, U staat mij toe, dat ik alvorens mij te wijden aan het meer officiële gedeelte van mijn openingsverplichtingen mijn bewondering uitspreek voor de vanzelfsprekende en uitstekend in het gehoor liggende wijze, waarop de Burgemeester van Arnhem het Excellentie-gebruik vervangen heeft door het Mijnheer de Minister. Ik zeg dat daarom even, omdat ik dezer dagen in het stuk van een televisiecriticus, de heer Scheep maker, mocht lezen, dat het nu al twee keer was gebeurd, dat voor de televisie dit nieuwe spraakgebruik was geïntroduceerd en ik kon mij nauwelijks vleien met de hoop, dat het al zo snel in dit officiëlere verband eveneens zou gebeuren. Ik zou zeggen wij maken dus school. Dames en Heren, Deze avond is wel een zeer bijzondere, omdat het Holland Festival morgenavond officieel zal worden geopend. Naar goede traditie gebeurt dat in ons land op de 15e juni. Maar wij zijn hier vanavond bijeen voor de opening van een gebeuren dat een onderdeel van het Holland Festival wil zijn, maar daarvan tevens een verlenging als het ware naar voren betekent, omdat Uw Filmweek in het programma van het Holland Festival is opgenomen. Burgemeester Matser heeft al gememoreerd, dat in tegenstelling met vele min of meer vergelijkbare manifestaties in het buitenland de Arnhemse Filmweek niet de naam festival in haar vlag voert. De naam van alleen maar Filmweek lijkt in zekere zin bescheiden, maar zij kan ook, en daarop heeft Uw Burgemeester gedoeld, beschouwd worden als te zijn onder- 421

Film | 1965 | | pagina 7