Daarnaast dient ook de veranderde instelling van velen tegenover „de bioscoop" in rekening te worden gebracht. Mede door de opkomst van de televisie, die onze huiskamers dagelijks met filmbeelden vult, is het zien van films voor velen tot het normale levenspatroon gaan behoren. Dit is slechts een van de factoren, welke ertoe heeft bijgedragen, dat het opwindende, het prikkelende, dat het bioscoopbezoek vroeger in de ogen van menigeen had, plaats heeft gemaakt voor een meer nuchtere belangstelling. Het ligt voor de hand, dat deze ontwikkeling ook bij de politieke meningsvor ming haar weerslag vindt. Dit kwam met name tot uitdrukking, toen in 1962 in de Tweede Kamer de behandeling plaatsvond van het wetsontwerp tot wijziging van de Bioscoopwet. Uiteraard bood dit wetsontwerp, dat slechts beoog de een aantal, voornamelijk technische, wijzigingen in de Bioscoopwet aan te brengen, uit dien hoofde niet voldoende gelegenheid voor een breed opgezet debat over de vraagstukken van film en televisie. Maar de discussies vestigden wel de indruk, dat zich in de opvattingen van de verschillende politieke groeperingen over deze vraagstukken veran deringen hadden voorgedaan, die tot een gewijzigde houding tegenover het preventieve stelsel van de Bioscoopwet aan leiding konden geven. Enerzijds werd de centrale filmkeuring over het algemeen als een nuttig instituut gezien, ander zijds bleek de gemeentelijke nakeuring een zaak, die ook de voorstanders daarvan wel nader in ogenschouw wilden nemen. Deze stand van zaken heeft voor mijn ambtsvoorganger het commissie. Ik zal hier niet releveren, hoe op de dertiende de Bioscoopwet uitliep op een schorsing van de beraadsla van zijn amendement, dat tot doel had de nakeuringsbevoe elimineren, ten nauwste hierbij betrokken geweest. Hij zal Het zal thans Uw taak zijn het vraagstuk van de nakeuring, de orde kwam en daardoor toen moeilijk op een bevredige beschouwing te nemen. aanknopingspunt opgeleverd voor de instelling van Uw december van 1962 de behandeling van de wijziging van ging. Uw medelid, de heer Verhoef, is door de indiening gdheid van de gemeentebesturen uit de Bioscoopwet te U op dit punt volledig kunnen informeren. dat in het Kamerdebat op een wat onverhoedse wijze aan nde wijze kon worden behandeld, in een rustiger sfeer in 11 Uit de film „Elementen trotseren Elementen", over de bouw van de Ooster-Scheldebrug. De film werd geproduceerd door Mun- dofilm en verwierf intussen een eerste prijs op het 7e Internationale Industriële Filmfestival in Venetië, alsmede een onderscheiding op de 5e Internationale Triënnale te Antwerpen.

Film | 1966 | | pagina 11