IN MEMORIAM D. van Staveren D. Bruin Sr. Jn de leeftijd van slechts 53 jaar overleed op 19 juni vol komen onverwacht, de heer D. Bruin Sr., firmant van de Firma D. Bruin en Zonen, exploiterende Bruins Bioscoop te Vlieland. De heer Bruin vestigde deze bioscoop in 1946 als onderdeel van zijn hotel- en amusementsbedrijf aldaar, teneinde in het bijzonder de zomergasten ontspanning te bieden. In februari 1964 werd deze onderneming omgezet in een vennootschap onder firma, waarvan de heer Bruin en enige van zijn kinderen vennoten waren. Door de late ontvangst van de kennisgeving was het niet mogelijk de Bond vertegenwoordigd te doen zijn bij de teraardebestelling, welke plaatsvond op woensdag 22 juni op de begraafplaats te Vlieland. Het Hoofdbestuur heeft mevrouw Bruin en kinderen schriftelijk deelneming betuigd met hun verlies. R. J. Maclntyre Op 20 juni overleed op de leeftijd van 59 jaar plotseling de heer R. J. Maclntyre, firmant van de Firma Arfi, exploi- tante van enige permanente bioscopen en een reizende bio scoop. De heer Maclntyre leed reeds jaren aan een ern stige hartkwaal, waaraan hij ten slotte is bezweken. De heer Maclntyre was sedert 1945 mede-directeur van de Stichting Arfi. Later, in 1950, nam hij met de heer E. Wierda, die sedert 1946 met hem in de Arfi had samen gewerkt, deze onderneming over en zette haar voort in een vennootschap onder firma. Door zijn heengaan heeft het bedrijf een rechtschapen en onkreukbaar bedrijfsgenoot verloren. Het Hoofdbestuur heeft de familie en de heer Wierda schriftelijke deelneming betuigd met hun verlies. De teraardebestelling geschiedde op vrijdag 24 juni te Hoofddorp in aanwezigheid van familie, vrienden en be- drijfsgenoten, die de overledene de laatste eer kwamen bewijzen. S. den Hartog Op 21 augustus 1966 overleed in de hoge ouderdom van 90 jaar te Gouda, de heer Sem den Harlogh, Officier DAcadémie. De heer Den Hartogh, die de laatste jaren bedlegerig is geweest, was tot zijn 84ste jaar werkzaam in het bioscoopbedrijf. Voorzover uit de oudste nog beschikbare gegevens van het Bondsbureau kan worden afgeleid, was hij van 1926 tot 1930 exploitant van het Scala Theater te Rotterdam en vervolgens directeur van het Capitol Theater aldaar tot 1933. Daarna richtte hij het Lumière Theater in het voor malige oude Casino te Rotterdam op, welke zaak hij echter niet kon behouden en reeds in 1934 moest overdoen aan de N.V. City Theater. Gedurende die periode is de heer Den Hartogh vanaf de oprichting der Afdeling Rotterdam in 1928 lid-secretaris van het Bestuur geweest tot 1930 en vice-voorzitter vanaf 1932 tot 1934. Na verschillende functies elders te hebben uitgeoefend, werd hij in 1938 leider van de Schouwburg Bioscoop te Gouda, welke functie hij tot het uitbreken van de oorlog vervulde. Na de oorlog zette hij aldaar zijn werkzaam heden voort als gevolmachtigd bedrijfsleider, totdat hij op 83-jarige leeftijd deze taak moest neerleggen. Het Hoofdbestuur heeft mevrouw P. J. den Hartogh-Van de Mierop zijn deelneming betuigd met haar verlies. De overledene werd in het crematorium ,,Ockenburgh" te Loosduinen verast. Onder de belangstellenden bevond zich de heer C. S. Roem, Vice-Voorzitter van de Bond. W. A. Grollenberg Op 14 oktober is in de ouderdom van 79 jaar overleden de heer W. A. Grollenberg, aan het film- en bioscoopbedrijf ver bonden door zijn directeurschap van de N.V. Cefima te Amster dam. Hij was een der belangrijkste pioniers op reclamegebied in Nederland. Om zijn grote verdiensten werd hij in 1960 benoemd tot erelid van het Genootschap voor Reclame en de Nederland- sche Vereeniging voor Erkende Advertentiebureaux. Kort na 1945 gaf hij mede de stoot tot de oprichting van de N.V. Cefima, die op het gebied van de productie en exploitatie van film- reclame in ons land baanbrekend werk heeft gedaan. De heer Grollenberg heeft in de Nederlandsche Vereeniging van Bioscoopreclame-Exploitanten verschillende functies vervuld. Hij was ook plaatsvervangend Voorzitter van de Gemengde Com missie van Geschillen. Ch. P. Buitink Op 23 november ging in de leeftijd van slechts 45 jaar na een langdurig en smartelijk ziekbed heen de heer Ch. P. Buitink, directeur van Huize de Liefde te Amsterdam, die in 1954 door het Stichtingsbestuur werd belast met de leiding van deze ex ploitatie. De heer Buitink deed zich kennen als een man van grote toe wijding. In de Afdeling Amsterdam ontbrak hij zelden op leden vergaderingen. Hoofdbestuur en Afdelingsbestuur hebben de familie Buitink schriftelijk deelneming betuigd met haar verlies. Namens beide besturen bewees de heer W. Hulshoff Pol de overleden bedrijfsgenoot de laatste eer tijdens de bijzetting in het familiegraf op de Eerste Algemene Begraafplaats te Utrecht op zaterdag 26 november. Op 20 oktober is op 85-jarige leeftijd in Rotterdam overleden de heer D. van Staveren, die vanaf de instel ling in 1928 met een onderbreking in de oorlogsjaren, tot 1948 voorzitter der Centrale Commissie voor de Filmkeuring is geweest. De crematie heeft in alle stilte in Den Haag plaats ge vonden. Ter gelegenheid van het afscheid van de heer Van Sta veren als Voorzitter der Filmkeuring verscheen in het Bondsorgaan van 30 september 1948 een artikel, waarin werd geconstateerd: „Het is zijn grote verdienste, dat hij een wet, practisch onhanteerbaar doordat zij ingrijpt in de geestelijke vrijheid op een bepaald terrein van uitingsvormen, aan de hand van een gelukkig geformu leerd uitvoeringsbesluit, namelijk het Boscoopbesluit van 22 december 1927, zó heeft toegepast, dat deze toe passing geworden is tot een practijk, die enerzijds de waarborgen biedt welke de Overheid zich bij het tot stand komen der wet voor ogen had gesteld, anderzijds de geestelijke vrijheid niet méér aantast dan volgens de begrippen der overheid strikt noodzakelijk is. Hierdoor is de rechtszekerheid voor het film- en bioscoopbedrijf, die, hoewel zij in de wet ligt opgesloten, bij een ver keerde toepassing het bestaan van dit bedrijf onmogelijk zou hebben gemaakt, tot een levende werkelijkheid ge worden." De heer Van Staveren was vanaf de oprichting in 1948 tot 1961 vice-voorzitter en lid van de Raad van Beheer van de Stichting Nederlands Filminstituut, als hoedanig hij zich eveneens grote verdiensten heeft verworven. Met hem is een man heengegaan, die op zijn terrein een deel van de geschiedenis van het film- en bioscoopbedrijf in ons land heeft gemaakt. 23

Film | 1966 | | pagina 23