Lijnbaantheater Rotterdam 15 Wanneer men wandelt langs de Lijn baan in Rotterdam, zijnde de slagader van het fraaie centrale winkelcentrum aldaar, dan komt men op een gege ven moment een roltrap tegen die onder de straat verdwijnt. Borden geven aan dat hier sprake is van een ondergronds winkelcentrum, waarin ook een bioscoop is opgenomen. Zo komen we dan enkele meters on der de begane grond in een royale ruimte die men een open hal zou kunnen noemen, waarop diverse win kelbedrijven, een restaurant, een boe kenwinkel, een discobar en natuurlijk de Lijnbaanbioscoop uitkomen. De bioscoop is aldus ondergebracht in een bestaande ondergrondse be- tonconstructie, hetgeen bij de inrich ting beperkingen oplegde. De betrokken binnenhuisarchitect Ti- nus van de Kerkhof, is erin geslaagd in de beschikbare ruimte een leuke, moderne bioscoop te creëren met 250 zitplaatsen. De wanden en het plafond bestaan uit dunne aluminium platen op houten ondergrond. De bedoeling van deze diffuus reflecterende entourage is de lichtvariaties die tijdens de projectie op het doek ontstaan, aan de zaal mee te geven. Hoewel onzerzijds aan vankelijk werd gevreesd, dat dit sto rend zou werken, blijkt deze methode in de praktijk een ondersteunend effect van het filmgebeuren op te leveren. De zaal is uitgerust met fraaie stoelen, waaronder zoals rechts achter op de foto te zien is een aantal zoge naamde love seats, zijnde dubbele stoelen, waarvoor ook de dubbele entreeprijs verschuldigd is. De verlichte letters die op de linker wand te zien zijn, vormen een aan duiding voor de stoelenrijen. Het licht van deze letters wordt tegelijk met het zaallicht gedoofd. Het projectie scherm bestaat uit een ,wit geschil derde muur. Uit de zoldering komen als de projectie begint, smalle zwarte zijkaders die verplaatsbaar zijn voor wide screen- en cinemascopeformaat. Er is geen onderkader, evenmin als een voordoek. De enkelvoudige projectie-installatie is geheel geautomatiseerd en via een bedieningspaneel dat achter in de zaal in de muur is ingebouwd, ook vanuit de zaal te bedienen, onder andere voor wat betreft scherpstel- ling, kadrering en volumeregeling. Een verdere bijzonderheid is nog dat ge zien de geringe beschikbare hoogte ook in de cabine, de projectielicht bundel omhoog werd gebracht met een spiegel/prisma-systeem, waar door men deze tamelijk dicht langs het olafond kon laten lopen. De bioscoop heeft voorts aan de rechterzijde een intieme foyer, die zo wel vanuit de zaal als vanuit de klei ne entreehal te bereiken is. In deze foyer is een automatische diaprojec tor opgesteld, waarmede continu foto's uit films of andere stemmings- beelden, benevens eventuele recla media's vertoond kunnen worden. Kortom een kleine, maar fijne uitbrei ding van het bioscooppark van de Meerburg-groep, waarmede sedert 3 december 1970 reeds ettelijke duizen den Rotterdammers kennis hebben kunnen maken.

Film | 1971 | | pagina 15