Velen maakten gebruik van de gelegenheid om met de inleiders een discussie aan te gaan. geen antwoord komt. Je hoort niets. En dan ga je de zevende keer en de achtste keer vragen. „Ja er wordt aan gewerkt. Het is voor mekaar." Of het antwoord: „Nee, die film is nog hele maal niet in productie". Want nog een klein bezwaartje van mij er wordt altijd gedacht, dat wij dat alle maal niet zo goed weten, terwijl ik mij er juist over verbaas dat ze er in het filmbedrijf zo weinig van weten. Nou zeg ik dat een beetje erg generalise rend. Ik bedoel die informatie van wat er gaande is in de studio's, in de film wereld buiten Nederland. Nou kan dat ook de schuld zijn van de relaties die het filmbedrijf in het buitenland heeft, maar er is weinig aan de weet te ko men als je in Nederland bij een film bedrijf aanbelt. Ik praat nu een beetje in het kringetje van Amsterdam, van de filmverhuur, van de premièretheaters, maar ik ge loof dat het evenzeer geldt voor men sen die in de provincie te maken heb ben met het filmbedrijf. Die dan wel niet de grote Nederlandse premières brengen, maar wel degelijk op een zeker ogenblik de film vertonen en daarover in de krant wat vermeld zou den willen zien. Het aantal exploitan ten in de provincie dat er iets aan doet, waardoor er in die lokale edities van c!e streekbladen wat meer gebeurt aan film, waardoor er een betere filmru- briek in zo'n krant ontstaat, dat is nog maar verschrikkelijk klein, vind ik. Ik kan zien aan een krant, aan een streek- blad uit wat voor klein plaatsje dan ook daar durf ik wat onder te ver wedden hoe aktief de plaatselijke bioscoopexploitant is. Nou zult U zeggen: wat moet ik doen, de mensen van de pers voelen zich tegenwoordig meteen bedreigd alsof ze omgekocht gaan worden. Er zijn echter zo verschrikkelijk veel aardige dingen om te doen. Heeft zo iemand in de provincie er wel eens aan ge dacht, dat hij een krant regelmatig en niet alleen op die vrijdag, of op welke dag zijn nieuwe film dan ook ingaat, ook materiaal kan toespelen, een foto, waarmee ze dan zo'n vaak saaie pa gina met plaatselijk nieuws eens lek ker op kunnen fleuren? Is de man op de redactie van zo'n plaatselijke krant bekend als een plezierige man die een huis exploiteert waar het goed toeven is, waar het gezellig is, waar altijd wel iets aardigs te beleven is, of is het alleen maar een man die bekend is omdat hij regelmatig verschijnt om weer eens te klagen over die adver tentie die scheef stond, of over dat er zo'n rotstukje over zijn film in de krant stond? Daar kunt U zelf erg veel aan doen zonder dat de betrokken journalisten in de betreffende plaatsen het gevoel krijgen dat U ze probeert te verleiden tot publicaties die het misschien niet waard zijn. Ik hoor ook wel eens een klacht in het filmbedrijf, dat, als er een film gaat in het provinciestadje X, er dan wel over geschreven wordt, maar dat het dan vaak uittreksels zijn van re censies die zoveel maanden eerder verschenen zijn in landelijke bladen. En als het dan een slechte recensie is geweest, dan is die plaatselijke ex ploitant daar natuurlijk helemaal niet gelukkig mee. Nou weet ik ook wel, dat het voor een plaatselijke exploi tant moeilijk is om een persvoorstel ling te geven, want hij krijgt de kopie van zijn film vaak ook maar op het 26

Film | 1973 | | pagina 25