raimiEK GELUIDSWEERGAVE Behalve de beeldkwaliteit, moet heden ten dage ook de geluidskwaliteit in de bioscopen van bijzon der belang worden geacht, omdat het publiek op dit terrein meer en meer verwend is geraakt. Het bezit van hoogwaardige stereo-installaties voor par ticulier gebruik neemt immers hand over hand toe en ook het televisiegeluid is van hoge kwaliteit. SOORTEN GELUID TOONKOP LUIDSPREKERS roterende filmbaan verende rol fotocel In de bioscoop heeft men te maken met verschillende soor ten van geluid, te weten: spraak, muziek en diverse vormen van effectgeluiden. Daar elk van deze soorten qua weergave specifieke eisen stelt, moet er dus gestreefd worden naar de best mogelijke middenweg. Met de tegenwoordige geperfec tioneerde weergave-apparatuur kan men zeer ver komen, ook al heeft de optische geluidsfilm zijn beperkingen voor wat betreft het frequenticbereik. Met het zogeheten magne tische geluid kunnen nog betere resultaten worden bereikt en met de meerkanalige magnetische geluidssystemen, die in de praktijk niet zo vaak meer worden aangetroffen, kan met het geluidsbeeld nog verder verbeteren. Ook hier geldt weer dat een perfecte installatie alleen tot zijn recht kan ko men wanneer hij goed wordt onderhouden en bediend. Van de geluidsband van de film naar de oren van het publiek is een lange weg vol met voetangels en klemmen en de zorg zal zich dan ook tot alle onderdelen moeten uitstrekken. Eerst komt de 'toonkop', officieel ook wel duidelijker ge- luidsaftastinrichting genoemd, daarna de voor- en de eind- versterker en vervolgens de luidsprekers die met doorgaans lange leidingen aan de versterkers zijn gekoppeld. Tenslotte speelt dan de zaalakoestick een belangrijke rol. belichtingslampje scherm met spleet belichtinqslampje de loop van de film door een optische gcluidsaftastinrichting (Philips) De toonkop is een precisie-apparaat, dat als eerste schakel in het geheel de kwaliteit van de uiteindelijke weergave in hoge mate bepaalt. Dit onderdeel moet dan ook op de door de leverancier aangegeven wijze zorgvuldig worden onder houden. De moderne transistorversterkers vereisen weinig onderhoud. Bij storingen kan dikwijls het gestoorde deel in zijn geheel worden vervangen, hetgeen tijdrovend zoekwerk overbodig maakt. Dit betekent niet dat een reserve-verster ker een overbodige luxe zou zijn, integendeel. Wanneer in de toonkop het optische of magnetische geluidsbeeld is omgezet in elektrische trillingen, die na te zijn versterkt aan de luidsprekers worden toegevoerd, dan moet daar weer worden gezorgd voor omzetting in luchttrillingen. Dit doet bij de normale luidsprekers de conus die door zijn heen en weer gaande bewegingen de omringende lucht op de ge wenste wijze in trilling brengt. Voor de lage tonen levert dit over het algemeen geen bijzondere problemen op. Voor de weergave van hoge tonen past men veelal speciale luid sprekers toe en wel uit kwalitatieve overwegingen. Het zou te ver voeren hierop in dit kader nader in te gaan. De com binatie van luidsprekers voor hoge en lage tonen duidt men gewoonlijk aan met de term gescheiden weergave. De opstelling van de luidspreker(s) of de luidsprekercombi- natie(s) is een belangrijke zaak. De beste plaats is midden achter het projectiescherm op ongeveer 2/3 van de hoogte of, als er meer combinaties worden gebruikt bijvoorbeeld bij zeer brede schermen, op verschillende plaatsen achter het scherm. In sommige gevallen is dat niet mogelijk en moet worden gekozen tussen boven, onder of naast het pro jectiedoek. De juiste keuze hangt geheel af van de omstan digheden in de betreffende zaal. Het is duidelijk, dat het bij de handeling op het scherm behorende geluid ook van die plaats moet komen, zodat de opstellingvan de luidsprekers buiten het doek minder wenselijk is. Gelukkig is een en an der niet zodanig kritisch, dat er altijd en onmiddellijk sprake zou zijn van een storende invloed. Men moet ech ter toch wel oppassen dat: bij plaatsing van de luidsprekers boven het doek de geluids'straling' niet over een groot deel van de voorste zitplaatsrijen heen gaat, waardoor vooral voor wat de hoge (gerichte) straling betreft een deel van het geluidsbeeld verloren gaat; bij plaatsing naast het scherm niet het geluid duidelijk van ée'n kant wordt gehoord en bij plaatsing onder het doek niet de bezoekers op de voorste rijen teveel van het goede krijgen en het overige publiek te weinig. Kortom wanneer de luidsprekers, bijv. bij projec tie op een muur, beslist niet achter het beeld een plaats kunnen vinden, dan is het zaak zorgvuldig na te gaan, liefst door middel van proeven, wat de beste remedie is. schematische voorstelling van de aftasting van een optisch geluidsspoor (Kikro-systeem)

Film | 1977 | | pagina 12