ASTRA IN HET NIEUW ASTRA-KLAZIENAVEEN ANDERE BOEG VERBOUWING 4 Medio mei werd in het Drentse Klazienaveen het geheel gereno veerde Astra Theater heropend. De exploitanten, vader en zoon Abeln toonden ons vol trots hun herboren bioscoop die zich al ja ren in een gezonde belangstelling van de plaatselijke bevolking mag verheugen. FACILITEITEN Toch vonden we dat we eens iets nieuws moesten brengen, aldus Abeln jr. Wil je de gang naar je bedrijf er in houden en zeker wanneer je het be zoek in stijgende lijn wil zien gaan dan moet je constant aan de klanten den ken. Daarom zijn we eens gaan pieke ren en rond gaan neuzen. Uiteindelijk vonden we bij de Oosterburen wat we wilden. De geschiedenis herhaalt zich, want zo als wij in nummer 4 van dit blad reeds schreven ter gelegenheid van de tach tigste verjaardag van de heer Abeln sr.: ook hij kwam door een idee van over de grens tot het geven van filmvoor stellingen. Grootvader Abeln, die met aardappelschepen op Duitsland voer bracht in de twintiger jaren de eerste Bauer-projector uit Duitsland mee en sinds die tijd is het filmgebeuren niet meer weg te denken uit de hele Abeln- familie. Zo kwam het dus tot wat ze in Duits land noemen een 'Verzehrkino'. Een goed nederlands synoniem is er nauwe lijks voor te vinden, maar de gedachte is duidelijk. Tijdens de voorstelling kan men een drankje bestellen en een siga ret roken. Het publiek moet zich net thuis voelen dat is uiteindelijk de be doeling van een dienstverlenende in stelling als een bioscoopbedrijf. Toen de plannen eenmaal vaste vorm hadden aangenomen, brak er een tijd aan van hard werken voor de familie, die naast het Astra Theater ook nog een slijterij exploiteert. We hebben zelfs een geheel nieuw grondplan ge maakt, gaat Abeln jr. verder. Dat was ook niet zo'n probleem, want onze zaal heeft gunstige verhoudingen nl. 2 1. Het gebouw is ook nog betrekke lijk nieuw, het dateert van 1958. Het aantal stoelen hebben we drastisch te ruggebracht van 318 naar 172 zitplaat sen. Zodoende ontstond een royale op stelling met een beenruimte van 1.10 meter tussen de rijen. De heren Abeln voor hun vernieuwde bioscoop Zoals op bijgaande foto's duidelijk is te zien, werd er achter de rugleuningen van iedere rij een brede hardhouten rand aangebracht waarop de consump ties en de asbakken gemakkelijk een plaats kunnen krijgen. De vroegere loge is geheel verdwenen. De afstap halverwege de zaal behoort ook tot het verleden. Stevige beige mo quette vloerbedekking vormt ook een onderdeel van de helemaal nieuwe aan kleding van de zaal. De wanden wer den voorzien van de akoestisch uitste kende heraklietplaten, daarop werden nieuwe verlichtingsornamenten gemon teerd. De onderzijde van de zaalwan- den bestaat uit een blankhouten be timmering. In het plafond zijn twee sterke afzuigers aangebracht die er zorg voor dragen dat men geen hinder ondervindt van het roken tijdens de voorstelling. Achter in de zaal kwam een gezellige bar met zes comfortabele krukken. De bar is tijdens de hele voorstelling aan beide zijden bemand. Indien men be hoefte heeft aan een consumptie dan is een simpele druk op een knopje aange bracht onder de tafelrand voor de con sumpties voldoende. Aan de zijkant van de rij gaat dan een lampje branden en ook achter de bar wordt gesigna leerd dat iemand iets gebruiken wil. De zaal is hiertoe verdeeld in twee helften Op simpele wijze is zo vast te stellen waar de dorstige klant zich bevindt. In de korte tijd dat het systeem nu functioneert blijkt het duidelijk aan te slaan bij de bezoekers van het theater. Men is zeer content over deze nieuwe service. De omzet is aanzienlijk geste gen. Er wordt nu veel meer verkocht dan vroeger in de pauze. Veel mensen

Film | 1977 | | pagina 10