in dit Een slag in de lucht Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 3 2 februari 1978 Redactie en administratie: Postbus 5048, Amsterdam. Tel: 020-79 92 61 Hoofdredacteur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Een slag in de lucht pagina 1 Nieuwe films pagina 2—3 Nieuwe bioscopen pagina 4—5 Produktie pagina 6—7 Premières pagina 8 Voor de zoveelste maal doken er onlangs berichten op in de pers als zou de rol van de bioscoop binnen afzienbare tijd zijn uitgespeeld. Dit maal naar aanleiding van een rapport van de Amerikaanse onder zoeker Arthur D. Little waarin hij poneert dat in Amerika over acht jaar geen bioscopen meer zullen bestaan. Zijn onderzoekbureau stelde het rapport samen in opdracht van en kele honderden particuliere cliënten. Het einde van het bioscoopver- maak zou worden veroorzaakt doordat de meeste Amerikaanse huis houdens dan voorzien zullen zijn van video-cassette of beeldscherm apparatuur en van aansluitingen op kabel- en pay-tv-systemen. Ofschoon in minder dan twee jaar er waarschijnlijk een miljoen vi deorecorders in Amerikaanse huishoudens zullen staan en er nog al tijd wordt verwacht dat het met de beeldplaat nog wel eens harder zou kunnen gaan wanneer die voor het eerst tegen het einde van dit jaar op een Amerikaanse proefmarkt werkelijkheid voor het pu bliek wordt, gelooft de video-vakwereld toch niet dat in 1985 de bio scoop nog slechts een begrip uit de geschiedenis zal zijn, zegt Screen Digest, hoe graag men dat misschien ook zou willen. Bij de bovenstaande opvatting sluiten wij ons volledig aan. Het lijkt vooralsnog een ondenkbare zaak de bioscoop uit het hedendaagse maatschappelijke bestel weg te denken. Dit soort berichtgeving is bepaald niet nieuw. Steeds weer zien we dat bij een nieuwe technische ontwikkeling dergelijke ongefundeerde uitspraken met een zekere wetenschappelijkheid worden gedaan. Voor het laatst was dit het geval bij de komst van de televisie. Ook toen werd de ondergang van de bioscoop voorspeld en opnieuw is ge bleken dat de bioscoop nog immer bestaansrecht bezit. Een zekere invloed van deze nieuwe technische ontwikkelingen valt niet te ontkennen, maar dan in dienst van het bestaande medium. Men maakt bij de speelfilmindustrie dankbaar gebruik van de verwor venheden van de video-techniek. Ook in bioscopen wordt de techniek tegenwoordig veelal gecontroleerd met behulp van video en in de toe komst is te verwachten dat deze ontwikkeling zich door zal zetten. Er zal bij de mensen toch altijd een behoefte bestaan om buiten de deur verstrooiing te zoeken. Zelfs in toenemende mate, want het ziet er naar uit dat wij in de toekomst over nog meer vrije tijd zullen gaan beschikken. Hier en daar gaan al stemmen op voor een vierdaagse werkweek. De ontwikkeling van het Nederlandse bioscooppark wijst ook duide lijk in die richting. Er komen steeds meer kleinere bioscopen om een nog meer gevarieerd produkt aan het publiek te kunnen bieden. Het aanbod gaat zich steeds beter aan de vraag aanpassen. Films die vroe ger bijna geen kans op vertoning hadden kunnen nu ingezet worden. Uit de cijfers blijkt ook dat er weer een stijgende lijn zit in het bio scoopbezoek, nadat het een aantal jaren betrekkelijk stabiel is geweest. Ook al is heel Nederland 'bekabeld' dan geloven wij nog dat in ons land de trouwe bioscoopbezoeker het niet zal laten afweten. De dis tributeurs zullen een steeds gemêleerdere keus gaan bieden. Het oude gezegde 'Voor elk wat wils' zal voor de bioscopen steeds meer opgeld gaan doen. De exploitanten doen steeds meer hun best om te zorgen dat het pu bliek zich echt uit voelt en dat is een van de allerbelangrijkste basis pijlers van onze bedrijfstak. Zo lang men in staat is een goed produkt in een plezierige omgeving aan te bieden zal men naar de bioscoop blijven komen en dat geldt niet alleen voor Nederland, maar zeker ook voor Amerika. B.E. FILM Bij de voorplaat: Vanuit de cabine van Euro 5 in Den Bosch met de Philips FP 30 een blik in de zaal van dit tweede Cine Café in ons land

Film | 1978 | | pagina 7