Het alziend televisie-oog Als ergens 'televisie' in de betekenis van 'kijken op afstand' wordt ge bruikt, is het wel in de bioscoop. Bij de toenemende automatisering is het wenselijk en bovendien een goedkope oplossing om een ge sloten televisiecircuit in te schakelen voor controle op de beeldscherp te en beeldafstand (kadrering). Bij gelijktijdig gebruik van meerdere filmzalen is centrale controle van deze factoren van nog grotere bete kenis. Bovendien kan men de bezoekers al aan de kassa laten zien hoe ver het programma is gevorderd, en of bijvoorbeeld de hoofdfilm al is be gonnen. Voor deze toepassing levert Siemens de universeel toepasbare zwart/wit- camera K6. Deze camera, met automa tische belichtingsregeling, geeft op de monitor een haarscherp en contrastrijk beeld. Een coaxiale kabel verbindt de camera met de monitor. Deze een 'televisietoestel' met alleen video-in gang is in staat veel scherpere beel den te produceren dan bij een gewoon TV-toestel het geval is. In het leveringsprogramma komen monitoren voor met een diagonaal van 12, 23, 31, 44 en 61 cm. Deze moni toren zijn ontworpen voor jarenlang continu gebruik; ze zijn geheel getran- sistoriseerd en gebruiken evenals de camera zeer weinig energie. Bij een ro buuste plaatstalen uitvoering van alle modellen, zijn de 23- en 31-cm moni toren voor deze toepassing de meest gebruikte formaten ook als inbouw- model verkrijgbaar. Ook kan meer dan één monitor op één camera worden aangesloten, bijvoorbeeld één bij de kassa en één bij de bedrijfsleider, waar bij ze ook nog een verschillend beeld formaat kunnen hebben. De camera kan in de cabine worden opgesteld, en wordt op het doekgericht. In sommige gevallen zal de ruimte daar voor ontbreken, en zal de camera in de zaal worden geïnstalleerd. Om beeld vervorming te voorkomen is opstelling té ver buiten de hartlijn van het doek echter ongewenst. Een goede plaats is bijvoorbeeld boven het cabinevenster, of desnoods in de naaste omgeving daarvan, maar in ieder geval buiten handbereik van het publiek. De brandpuntafstand van het objectief van de camera dient zodanig te worden gekozen, dat op het beeldscherm van de monitor een beeldvullend plaatje ontstaat. Dit hangt voor een behangrijk deel af van de lengte van de zaal. De lichtgevoeligheid van het te kiezen ob jectief wordt bepaald door de hoeveel heid teruggekaatst licht van het pro jectiescherm. Bij de door Siemens in het Leidse theater geïnstalleerde TV-installatie be vindt de TV-camera zich in de cabine, bij het Rembrandt-theater in Eindho ven bevindt deze zich in de zaal. Er zijn overigens ook andere toepassingen denkbaar van TV-camera's in biosco pen en theaters. Bijvoorbeeld bewaking van de achter-ingang. Ook hiervoor kan de K6 camera worden gebruikt, maar dan in een weerbestendige kast, al dan niet met op afstand bedienbare zoomlens en zwenk/nijg-mechanisme.

Film | 1979 | | pagina 10