CINECENTER IS VIER BIOSCOPEN MARTIJN KREEG DE PRIJS WIL ANGLO-SAXON TYPE No. 2008 OPSTAAN! Cinecenter is een zogenaamd bioscoop complex. Men vindt er onder één dak verschillende bioscopen. Cinecenter aan de Lijnbaansgracht, naast het poli tiebureau, is vier bioscopen. De zalen heten niet allemaal Cinecen ter. met daarachter een prozaisch nummer, maar hebben bloemrijke eigen namen. Eén zaal heet Pierrot, een ander Peppe- Nappa, weer een ander Coraline, en dan is er nog de Jean Vigo. Jean Vigo was een Franse regisseur die door drie films wereldberoemd werd: een dichterlijke documentaire "A pro pos de Nice", de impressionistische speelfilm "L'Atalante" en "Zéro de conduite", een film die in Frankrijk, om zijn vermeend anarchistisch karak ter (de film gaat over het leven op een kostschool), bijna een kwart-eeuw was verboden. De namen van de andere zalen zijn ont leend aan personages uit de Commedia dell'arte, een toneelvorm die niet zo ver verwijderd is van de Amerikaanse klucht, waar men het begrip "slap stick" tegenkomt, ontleend aan de stok die het geluid van een harde klap nabootste. Pierrot is misschien wel de bekendste. Hij is van Franse afkomst. Peppe-Nappa is een variant op Pulci- nella (in Nederland kent men hem als Jan Klaasen), hij draagt echter niet een wit maar een blauw costuum. Peppe- Nappa is heel expressief, een lenige springer en buitelaar, en haalt de gek ste streken uit. Coraline is de dame in het gezelschap. Coraline (Corallina in het Italiaans) is het type van het gewiekste, slimme meisje, dat haar eer bewaart en heel goed weet wat ze wil. Bart Gabriëlse en Marieke Jacob op bezoek bij Russische pioniers De vijftienjarige Bart Gabriëlse uit Vlissingen, hoofdrolspeler in Martijn en de Magiër, heeft vorige week in Moskou de dag van zijn leven beleefd. Voor een stampvolle zaal, gevuld met duizenden pioniertjes en via de televi sie gadegeslagen door tientallen mil joenen Russen, mocht hij de prijs in ontvangst nemen voor de beste ac teursprestatie in het Elfde Interna tionale Jeugdfilmfestival. Bart was, samen met zijn veertien jarige collega Marieke Jacon en regis seur Karst van der Meulen uitgenodigd om het filmfestival in Moskou te be zoeken, omdat de film MARTIJN EN DE MAGIER daar als Nederlandse in zending werd vertoond. Tijdens de veertien dagen van het festival werden in totaal 60 kinder- en jeugdfilms vertoond uit tientallen landen, waaronder uit Scandinavië, India, Vietnam, Japan, Frankrijk, Engeland, Duitsland, Spanje, Italië en de Oostbloklanden. Hoewel velen David Niven in één of meerdere films op het witte doek of op de t.v. hebben gezien, is deze acteur bekend maar aan de andere kant ook weer onbekend. Hij is zonder meer een acteur van grote klasse, doch er is tot nu toe bijna geen film gemaakt waarin alleen hij de hoofdrol speelde. Meestal stond hij temidden van andere grote sterren. David Niven werd 69 jaar geleden ge boren in het Schotse plaatsje Kirrie- muir. Na diverse scholen te hebben doorlopen trad hij bij de Royal Mili tary College in Sandhurst in dienst, vanwaar uit hij voor twee jaar naar Malta werd uitgezonden. Terugge keerd in Engeland kwam hij toch tot de ontdekking dat het leger voor hem ook niet alles was. Daarom besloot hij zijn geluk maar eens in Hollywood, de filmstad van weleer, te gaan probe-

Film | 1979 | | pagina 6