(3> 2® 2® CÜ 1. Moonraker 2. The deer hunter 3. La carapate 4. Boot hill 5. Watership down 6. Gone with the wind 7. Watch out we're mad 8. Le gendarme et les extra-terrestres 9. They called him bulldozer 10. Martijn en de magiër 11. Twee vrouwen 12. City on Fire 13. Mickey Mouse golden jubilee 14. The wiz 15. Once upon a time in the west 16. National Lampoons animal House 17. I never promised you a rosegarden 18. Escape to Athena 19. La cage aux folies 20. S.O.S. Concorde C2C ren. Hij liet zich bij een modellenbu reau voor figuranten inschrijven. Hier werd hij geboekt als "anglo-saxon type no. 2008" Zijn eerste filmoptreden was als Mexi caan temidden van ontelbare andere figuranten. Geleidelijk werden zijn rolletjes groter en groter, Op zeker moment zocht de toen beroemde Irving Thalberg contact met hem voor een rol in de film "Mutiny on the Bounty", waarin hij zou spelen naast de bekende filmsterren Clark Gable en Charles Laughton. Maar al spoedig kreeg de man van MGM Samuel Goldwyn (degene die zoveel leeuwen in z'n films doet) lucht van deze zaak en nam zich voor David Niven voor zijn maatschappij te contracteren. De volgende dag reeds werd het contract tussen David Niven en Samuel Gold wyn getekend. Vijftien jaar zou hij deze firma trouw dienen. In 1935 trad Niven voor het eerst op in de sprekende film. In "Without Regret" had hij zowaar één regel te zeggen: "Goodbye, my dear". In zijn volgende film, "Barbary Coast", was dit al uitgebreid tot twee regels "Orl Rite. I'll go". En na dit gezegd te heb ben verdween hij met een zwierige boog via het raam in een poel vol modder Binnen vier jaar was hij na films als 'Thank you Jeeves", "The prisoner of Zenda" en "Wuthering Heights" een gevierd acteur. Gedurende de tweede wereldoorlog ging hij terug naar Engeland om toch weer het leger te dienen. In 1944 volgde hier zijn benoeming tot kolo nel. Ondanks zijn activiteiten in het leger, slaagde hij er in twee films te maken in deze periode, t.w. "The first of the few" en "The way.ahead". En de oorlog was nog maar net voorbij of hij speelde een RAF piloot in de film "Stairway to Heaven". In deze oorlog trouwde Niven met Primula Rollo. Helaas stierf zijn vrouw op tragische wijze vroegtijdig, vandaar dat hij in 1948 opnieuw trouwde en wel met Hjordis Tersmoden, een Zweeds foto model. Uit het eerste huwelijk heeft hij twee zonen en uit het tweede twee dochters. Na de oorlog trad hij op in diverse grote en spectaculaire films, zoals in "Around the World in 80 days". Hier was hij de eigenzinnige Phileas Fogg in de verfilming van Jules Verne's gelijk namige boek. Hij was een wijze vader in "Bonjour Tristesse" naar het be kende boek van Francoise Sagan. Hij kreeg zelfs een Oscar voor zijn rol als gepensioneerde Britse officier in de film "Separate Tables". "The Guns of Navarone", "The Pink Panther", "Casino Royale" noem maar op, alle films waarin David Niven schit terde. Pas was hij nog te zien als kolonel Race in Agatha Christie's "Death on the Nile". Maar behalve acteren doet Niven meer. Zo richtte hij een t.v.-productie maat schappij op die tot op de dag van van daag al meer dan 2000 t.v.-films pro duceerde. Verder schreef Niven drie boeken. Zonder uitzondering bestsellers. In 1961 verliet Niven Hollywood om zich in Zwitserland te vestigen en zich wat meer met zijn hobbies skiën en zeilen bezig te houden. Momenteel maakt hij ongeveer één film per jaar. De film "Candleshoe", die momenteel in de bioscopen draait is alweer zijn 89ste. In een interview vertelde Niven dat hij graag zijn 100ste film wil halen. "Maar nu ik mij dwing slechts één film per jaar te maken, ben ik bang dat ik het niet meemaak." Hij vertelt verder: "Ik ben geen acteur. En acteurs gaan nooit met pensioen. Ze krijgen gewoon minder rollen aan geboden. Ik herinner mij nog de oude lieve Estelle Winwood, die samen met mij speelde in "Murder by Death". Ze is 94 jaar oud, maar toen ik op een morgen in de make-up kamer kwam zei ze tegen me: 'Na deze film stop ik ermee.' Waarom? vroeg ik verbaasd. 'Omdat ze me alleen maar oude men sen laten spelen Toch ben ik blij dat ze me nog steeds vragen." Het is voor David Niven de tweede keer dat hij in een Disney film speelt. De eerste film was "No deposit, no return". Deze is in Nederland nooit uitgebracht. In "Candleshoe" speelt hij samen met Jodie Foster en Helen Hayes de hoofd rol. Liever gezegd hoofdrollen. Want hij beeldt vier verschillende mensen uit. Daar het kasteel Candleshoe op de rand van een faillissement staat pro beert hij de eigenares Markiezin Lady Gwendolyn St. Edmunds te helpen door zowel voor Engelse butler, Schot se tuinman, Ierse chauffeur en haar ge liefde, de Britse kolonel (uit India) te spelen. Hij denkt natuurlijk dat zij dit niet in de gaten heeft. Jodie Foster speelt een weesmeisje dat zich uitgeeft als erfgename van de oude Markiezin. Er blijkt nl. een schat verborgen te zijn op het oude kasteel, die ze tijdens haar aanwezigheid op wil sporen om dan in rijkdom te kunnen verdwijnen. Ze krijgt echter al spoedig een zwak voor zowel Lady Gwendolyn als voor de butler Priory en besluit hen te helpen. Mede dankzij Niven is het een bijzon der fijne film geworden. Deze film werd op locatie opgenomen in Engeland, op een groot landgoed, vlakbij Londen. Niven vertelt hierover: 'Ik houd van reizen. Zeker als ik er voor wordt be taald!" m

Film | 1979 | | pagina 7