COMMENTAAR NIEUWS VAN POLYGOON CRM-PREMIERES Vervolg van pagina 1 Overeenkomstig het verlangen van liet parlement is er voor het subsidie aan de Stichting Productie fonds voor Nederlandse Films een afzonderlijke post opge voerd. De stijging van de begrotingspost 1980 ten opzichte van 1979 met f. 109.000,— is relatief zeer gering, namelijk rond 2Vi%. De vermindering van het Rijkssubsidie 1979 met f. 81.000,— als gevolg van de aanvaarding door de Tweede Kamer van het amcndement-Mertens (D'66) blijft in feite doorwerken. Op het onredelijke aspect van die vermindering zijn wij uitvoerig ingegaan in het orgaan "Film" no. 5 van dit jaar (2 maart 1979). De subsidiepost voor de korte kunstzinnige en culturele films is met f. 294.000,— gestegen, dat is circa 12'/4%. De overwegingen die voor deze accentverlegging van de lange naar de korte film hebben geleid, zijn in de toelichting op de Rijksbe groting niet vermeld. Uit de toelichting blijkt, dat komend jaar het overleg met "alle betrokkenen" omtrent het Plan Filmcentrum van de Raad voor de Kunst zal aanvangen. Het Hoofdbestuur zal de opvattingen binnen de Nederlandse Bioscoopbond binnen afzienbare tijd publiceren. De toelichting geeft aangaande de problemen van het Nederlands Filmmuseum een wel wat simplistische voorstelling van zaken. De indruk wordt gewekt, dat de ontstane achterstand op het gebied van archivering en conservering een gevolg is van de omstandigheid, dat de meer plaatselijk of regionaal gerichte activiteiten van het Nederlands Filmmuseum ten koste van eerstgenoemde werkzaam heden zijn gegaan. Afgezien van de vraag waar de grens ligt van de taken van een filmmuseum en -archief kan men niet buiten beschouwing laten, dat met een be hoorlijke functionering op het terrein van archief- en conserveringswerk heel wat grotere bedragen gemoeid zijn dan het Nederlands Filmmuseum door de centrale overheid beschikbaar worden gesteld. Polygoon begint zijn journaal met het onlangs gehouden Nationaal Congres van Doven in Deventer, dat de aan dacht wilde vestigen op de plaats van doven in de maatschappij van horen den. Het Congres is vertrekpunt voor een reportage over de handicaps waarmee doven te kampen hebben. Ook worden beelden getoond van de speciale scholen, voor dove kinderen waar het taalonderwijs bijzonder be langrijk is. Verder opnamen van een Blues- en Rock-festifal in Alkmaar waar o.a. op traden; "The Boogie Aces", Shirley Zwerus en "Solution". Later op de avond verscheen ook Herman Brood op het festival; daar van doet het journaal verslag in kleu ren. Voor volgende journaals staan o.a. op het programma: een. wedstrijd "Taek- wondo" tussen Nederland en Zuid- Korea en een reportage over een ruil- markt voor antieke automobielen in Drunen. Verder kan een aantal mini-documen taires worden verwacht over Neder landse ontwikkelingshulp in Guinee Bissau. Op 6 november jl. vond een drietal premières plaats van korte films die vervaardigd zijn met een subsidie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. EEN VERTICAAL ACCENT, een film van Nico Crama in samenwerking met Lon Pennock. Abstracte kunst in op dracht van de gemeenschap. Camera: Egbert Altena, Wim van Bee- len en Jan Oonk; geluidsband en tek sten: Mart van den Busken; muziek: Lodewijk de Boer en Frans Zwartjes; vertoningsduur: 16 minuten. SCHRIJVERTJES, een film van Ab van Ieperen met Siem Vroom, Elisa- beth Hoytink en Rutger Weemhoff.

Film | 1979 | | pagina 4