fox-El Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbonc nummer 9 27 juni 1980 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Hoofdredacteur: J. Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Uitspraak hof in proefproces pagina 1 Sociaal pagina 2 Kamercommissie en film pagina 3 Produktie pagina 4 Nieuwe films pagina 6 Bondsnieuws pagina 7 Premières pagina 8 UITSPRAAK HOF IN PROEFPROCES TEGEN KABELTELEVISIE Begin 1977 heeft de Nederlandse Bioscoopbond een proefproces aan gespannen tegen de Stichting tot Exploitatie Centrale Antenne-Inrich ting Amstelveen. Met dit proces werd beoogd een principiële uitspraak van de rechter te verkrijgen omtrent het van Bondswege steeds ingeno men standpunt, dat de doorgifte door de kabeltelevisie van filmpro gramma's die door de Nederlandse zendgemachtigden worden uitge zonden, als een afzonderlijke openbaarmaking in de zin van de Au teurswet 1912 moet worden aangemerkt. De kabeltelevisie behoeft mitsdien voor een zodanige doorgifte de toestemming van hen die het exploitatierecht op de doorgegeven films bezitten. De kabelnetexploi tanten plegen doorgifte van filmprogramma's te verrichten zonder toe stemming van de auteursrechthebbenden en handelen ons inziens der halve onrechtmatig. De grote Amerikaanse filmmaatschappijen hebben in goed overleg met de Nederlandse Bioscoopbond eveneens een proefproces aangespan nen tegen het Amstelveense kabelnet. Dit proces heeft, evenals ons proces, betrekking op programma's die door Nederlandse zenders wor den uitgezonden, doch betreft bovendien de doorgifte van filmpro gramma's die van buitenlandse zenders afkomstig zijn. Gezien het principiële karakter van de proefprocessen is geen schade loosstelling geëist, doch alleen een zogenaamde verklaring van recht. De Amstelveense kabelnetexploitant had aangevoerd, dat er in het ge heel geen sprake is van openbaarmaking in de zin van de Auteurswet, omdat hij alleen maar programma's doorgeeft die de betrokken abon nees ook met een individuele antenne kunnen ontvangen. De Amsterdamse arrondissementsrechtbank heeft in haar twee vonnis sen van 19 juli 1978 weliswaar met de eisende partijen het standpunt ingenomen, dat het Amstelveense kabelnet wel degelijk openbaar- maakt, doch heeft nochtans uitgesproken, dat er geen afzonderlijke openbaarmaking is in de zin van artikel 12, 4e lid, der Auteurswet. De' rechtbank baseerde zich hiervoor op een gekunstelde constructie van een zendkant en een ontvangstkant van de openbaarmaking en de hier aan vastgekoppelde beschouwingen van maatschappelijke aard. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft bij vonnissen van 12 juni 1980 de eisen van de Bond en de Amerikaanse maatschappijen afgewezen. Het Hof heeft de redenering van de rechtbank niet gevolgd, doch heeft nagenoeg hetzelfde standpunt ingenomen dat de regering bij gelegen heid van de herziening van de Auteurswet die op 1 januari 1973 van kracht is geworden, heeft verkondigd. Dit standpunt komt hierop neer, dat geen afzonderlijke openbaarmaking in de zin van de artikelen 1 en 12 van de Auteurswet 1912 plaatsvindt en dus geen auteursrechte lijke toestemming vereist is, in het geval dat een televisie-uitzending wordt doorgegeven die ter plaatse van de ontvangst ook met een nor male individuele antenne uit de ether zou kunnen worden ontvangen. Kennelijk inhakend op artikel 11 bis, lid 1 sub 2 van de Berner Con ventie zegt het Hof voorts, dat het kabelnet zich niet richt tot een an der publiek dan het te Amstelveen wonende publiek van de televisie omroep. Het verschaft slechts de technische middelen om het televisie programma c.q. beter te ontvangen. Deze uitspraak staat lijnrecht tegenover het arrest van het Brusselse Hof van 30 maart 1979 inzake de doorzending door de Belgische Kabelnetexploitant Coditel van de in de Duitse Bondsrepubliek uitge zonden film "Le boucher". Het Belgische filmverhuurkantoor Ciné FILM Rij de voorplaat: Op 3 juli brengt Concorde Film Pim de la Parra's "Dirty Picture" uit in 10 kopieën

Film | 1980 | | pagina 5