ÜBXsfó STAKING IN HOLLYWOOD Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 18 31 oktober 1980 Redactie en administratie: Postbus 5048 1007 AA Amsterdam Tel: 020- 79 92 61 Hoofdredacteur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: Drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3, 1012 TH Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Staking in Hollywood pagina 1 Produktie pagina 2 Nieuwe bioscopen pagina 4 Buitenlands nieuws pagina 5 Bondsnieuws pagina 6 Statistische gegevens pagina 7 - 8 FILM ISSN 0166-1477 NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND De op 16 juli begonnen staking van de Amerikaanse film- en televisieacteurs schijnt inmiddels tot een eind te zijn gekomen, hoewel de procedure rond de daadwerkelijke beëindiging daarvan nog wel een aantal weken zal vergen. In ieder geval wijst het feit dat de Hollywood produktie langzaam aan weer op gang komt in die richting. Bekend is wel dat de beide acteursorganisaties Screen Actors Guiod (SAG) en American Federation of TV and Radio Artists (AFTRA) hun leden hebben gead viseerd de door de producenten aangeboden 4.5 procent van alle neveninkom sten (kabeltelevisie, video-banden en -platen, pay-tv etc.) te accepteren. Want juist deze (extra) inkomsten die nu nog uitsluitend aan de producenten ten goede komen, waren de acteurs in het verkeerde keelgat geschoten. Na zo'n negen weken inactiviteit was het duidelijk dat er overeenstemming moest worden bereikt. In principe immers kunnen de acteurs binnen hun organi saties het lang volhouden, want maar 4 procent van alle Amerikaanse acteurs en actrices heeft überhaupt werk. En de hoger betaalden onder hen in 1979 ver dienden slechts een kleine 600 SAG-leden meer dan honderdduizend dollar per jaar toonden zich op een enkele uitzondering solidair met hun minder bekende vakbroeders en -zusters. Dit uitte zich ok in het feit, dat men ronduit weigerde mee te werken aan promotionele activiteiten. Het Festival in Deauville te be schouwen als een springplank voor de Amerikaanse film naar het continent kon nauwelijks gasten van formaat begroeten en zij die er waren weigerden hun opwachting te maken bij persmanifestaties etc. Hetzelfde gebeurde in Venetië. Overigens, al zijn de acteurs dan inmiddels bereid hun werkzaamheden weer te hervatten, de musici die eveneens hun werk hebben gestaakt, zijn nog niet van plan een eind aan die staking te maken. De gevolgen van de stakingen zijn niet moeilijk te raden. Het komende televisie seizoen zal weinig opzienbarend nieuws vertonen. De stagnatie in de bioscoop- filmproduktie zal zich waarschijnlijk pas in de zomer van 1981 gaan manifes teren. Dit kan inhouden dat een aantal films die tot nu toe op de plank zijn blijven liggen, alsnog in roulatie zal worden gebracht. Ook is een meer dan nor male uitbreng van reprises niet ondenkbaar. Inmiddels heeft Billy Hunt, onderhandelaar namens de producenten, geschat dat de tien weken staking al een verlies van zo'n vierhonderd miljoen dollar heeft gekost. Acteurs Mickey Rooney en Martin Balsam in actie Bij de voorplaat: Een werkfoto uit 'Te gek om los te lopen'

Film | 1980 | | pagina 5