Recentelijk werden de laatste op namen voltooid voor de nieuwe Nederlandse speelfilm, die voor lopig als werktitel nog luistert naar de naam, 'Te gek om los te lopen'. Deze film vertelt het verhaal van enkele chronische patiënten: mensen die langdurig zijn opge nomen in een psychiatrische in richting, zonder hoop op gene zing. In het kader van een experiment wordt besloten een aantal van deze mensen onder te brengen in een huis buiten de inrichting, waar ze een eigen leefgemeen schap proberen op te bouwen. Behalve dat ze daar nu opeens beschikken over een grote dosis vrijheid en zelfstandigheid, moe ten zij ook proberen samen een "normaal" huishouden te voeren. Zij worden daarbij begeleid door de inrichting waar ze vandaan komen. Na jarenlange afzondering blijken zij slechts met moeite opgewas sen te zijn tegen de problemen van alle dag. De groep mensen die wij volgen bestaat uit zes mannen uit een manneninrichting en twee vrouwen uit een vrouweninrich ting, die elkaar pas in de nieuwe behuizing leren kennen. Een van de acht: Piet, is een eigenzinnig figuur die het samen wonen met de anderen nauwe lijks aankan, maar met een van hen heeft hij een bijzonder con tact. Als deze ene man het leven niet meer aankan en kiest voor de dood, besluit Piet te kappen met zijn psychiatrisch verleden om terug te keren naar de maat schappij. Wanneer blijkt dat deze maat schappij, die voor iedereen even hard is, voor hem niet openstaat, kiest hij ervoor terug te keren naar de woonvorm die hij ont vluchtte, maar waar voor hem toch meer begrip en tolerantie bestaat dan daarbuiten.

Film | 1980 | | pagina 6