NEDERLANDSE FILMDAGEN NIEUWE SEIZOEN FILMMUSEUM NIEUWS VAN POLYGOON Het nieuwe Filmmuseum-seizoen start op 5 oktober a.s. dat loopt tot mei 1982. Voor de komende maanden is een ver scheidenheid van films, filmseries en tetoonstellingen geprogrammeerd. Op dit moment nemen meer dan 100 cursisten deel aan het in het Filmmu seum door de Nederlandse Film- en Televisie Academie georganiseerd Sce nario Symposium, dat tot half septem ber zal duren. Eind september zal in het Filmmu seum een workshop worden gehouden, eveneens georganiseerd door en voor de N.F.T.V.A., met als onderwerp de Nouvelle Vague'. Het Filmmuseum-seizoen zal begin ok tober starten met een aantal voorstel lingen van de nieuwste films van het Festikon dat jaarlijks in het Singer Mu seum in Laren wordt georganiseerd. In de maand oktober zal op drie plaat sen in Amsterdam aandacht worden besteed aan de Franse schrijver, dich ter, schilder, tekenaar, filmer en ont werper Jean Cocteau, t.w. in het Thea termuseum (theaterwerkzaamheden), Maison Descartes (literaire werkzaam heden) en het Filmmuseum (filmwerk- zaamheden). Uit de nalatenschap van Jean Cocteau zullen verscheidene au thentieke stukken in het Filmmuseum worden tentoongesteld. In het filmretrospectief zullen 9 films van Jean Cocteau vertoond worden. In de maand november zal een groot aantal films van de Engelse regisseur Michael Powell vertoond worden. Vele zijn tot stand gekomen in samenwer king met Eric Pressburger. Eveneens in november zal in het kader van een in Amsterdam te organiseren Grieks festival een Grieks filmretro spectief gepresenteerd worden met films van Angelopoulos, Kakayannis, Koundouros, Panayotopoulos e.a. Vervolgens zal aandacht worden be steed aan de Mongoolse film met een serie van 6 lange films. De vertoningen van de Hollywood B- films 1930-1940 zullen ook in de ko mende seizoen worden voortgezet. In de maand februari 1982 zal met films en een tentoonstelling aandacht worden besteed aan de Franse filmpio- nier Georges Méliès. Enkele unieke films uit de eerste tien jaar van de filmgeschiedenis, sommige met de hand gekleurd, zullen dan te zien zijn. Van 24 tot en met 30 september a.s. zullen in Utrecht voor de eerste keer de Nederlandse Filmdagen worden ge organiseerd. De organisatie berust bij een speciaal hiervoor opgerichte 'Stich ting Nederlandse Filmdagen', die hoopt hiermee een bijdrage te leveren aan 'de verbreding en uitdieping van de Nederlandse filmkultuur'. Zeven dagen lang zullen er meer dan 100 Nederlandse films te zien zijn in alle denkbare vormen van speelfilms, documentaires, discussiefilms, experi mentele films, opdrachtfilms tot vrije films en animatiefilms. Tijdens de slotmanifestatie op 30 sep tember zal de jury de winnaars bekend maken van de Grote Prijs van de Ne derlandse Film. Onderscheiden worden een avondvullende film, een korte flm, een acteur of actrice, een geluids man of -vrouw, en een persoon of in stantie die een opvallende prestatie heeft geleverd op het gebied van de Nederlandse film. Aan de Grote Prijs van de Nederlandse Film is een bronzen plastiek verbon den, voorstellende 'het gouden kalf', en een geldprijs. Na de prijsuitreiking vindt de première plaats van de film 'Twee vorstinnen en een vorst' van Otto Jongerius. Naast de vertoningen van hun films die' tussen 30 september 1980 en 30 sep tember 1981 in première zijn gegaan, zullen nog allerlei speciale manifesta ties plaatsvinden, zoals een eerbetoon aan filmer Max de Haas met vertonin gen van o.a. Ballade van de hoge hoed en Fakkelgang. Op vrijdagmiddag 25 september een gesprek over de Neder landse speelfilm onder leiding van pro ducent Rob Houwer. Aan de discussie zullen o.a. deelnemen Nouchka van Brakel, Fonds Rademakers, Wim Ver stappen, Ate de Jong en Leon de Win ter. Het filmscenario wordt onder de loep genomen, mede in het licht van het Scenario Seminar. Ted Mooren is voor zitter van een panel bestaande uit Jacob Bijl. Marleen Gorris, Jan Staal, Ger Poppelaars, Olga Madsen en Carel Donck (zaterdag 26 september). Op zondag 27 september een discussie over film en literatuur waaraan o.a. zullen deelnemen Jan Wolkers, Theun de Vries, Janwillem v.d. Wetering en Rinus Ferdinandusse, voorzitter is Joop van Thijn. In de periode maart-juni 1982 loopt een project 'Berlijn—Amsterdam 1920- 1940'. In samenwerking met het Goethe Instituut worden tentoonstel lingen en filmseries georganiseerd die een overzicht geven van de culturele contacten tussen 1920 en 1940 tussen Nederland en Duitsland op het gebied van beeldende kunst, literatuur, thea ter en film. Het seizoen wordt gecompleteerd met filmseries uit onbekende of weinig be kende landen, bovendien vertoont het Filmmuseum regelmatig filmklassieken uit de geschiedenis van de cinemato grafie (zowel uit buitenlandse archie ven als-uit eigen archief afkomstig). In de laatste serie films zal de in 1974 overleden Franse filmregisseur Mar cel Pagnol centraal staan. In het Polygoon-journaal van deze week een reportage over het onder zoek naar de besparingsmogelijkheden met windenergie in Nederland. Op steeds meer plaatsen in ons land ver rijzen windmolens, die energie leveren zowel voor bedrijf, als huishoudelijk gebruik. Uit het buitenland beelden van een looppasprocessie in Noord-Spanje en een impressie over kunst speciaal voor het landschap ontworpen uit de Duitse Bondsrepubliek. Tenslotte een verslag van de motor cross, die in het Amsterdamse Olym pisch Stadion werd gehouden. Ruim 60 motorrijders uit binnen- en buiten land waren naar het stadion gekomen, waar voor deze gelegenheid een com pleet circuit was aangelegd.

Film | 1981 | | pagina 4