Wim Verstappen was op korte ter mijn beschikbaar, omdat hij zojuist de beslissing had genomen de opna men voor zijn eigen produktie 'Ciske de Rat' die hij en regisseur Guido Pieters in het najaar zouden gaan draaien, uit te stellen tot vol gend jaar. 'De Zwarte Ruiter' zal onder de nieuwe artistieke leiding van Wim Verstappen op tijd klaar zijn voor de landelijke release op 17 februari 1983. De belangrijkste rollen wor den gespeeld door Hugo Metsers, Rijk de Gooyer en Pleuni Touw. Cameraman is Eddie van der En den, art-director Dick Schillemans, costuumontwerp Eugenie Brands en producent is Gijsbert Versluysvoor Joop van den Ende Filmproduk- ties B.V. 'De Zwarte Ruiter' wordt uitge bracht door Euro-Centrafilm B.V. Polygoon journaal no. 35 In het Polygoon journaal van deze week een onderwerp over de Stich ting 'Aorta'. In de voormalige druk kerij van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam is een expositie ge opend die bezoekers de mogelijk heid biedt beeldende kunstenaars aan het werk te zien. Tevens kan men actief participeren in de ver vaardiging van kunstprodukten. Op de Waal wordt voor het eerst sedert 1948 weer door een beroeps visser met een schokker gevist. Dit was voor het journaal aanleiding om eens na te gaan hoe het staat met de biologische en chemische vervuiling van de rivieren in ons land en om aandacht te besteden aan het werk van het KIWA, .het Keurings Insti tuut voor Water. BENELUX FILMFESTIVAL Van 17 tot en met 19 september a.s. zal in de Stadsschouwburg Ca sino in 's-Hertogenbosch het Bene lux Filmfestival worden gehouden. Na het grote succes met de verto ning van 'Napoleon' van Abel Gance tijdens het afgelopen Hol land Festival heeft men besloten zondagavond 19 september af te sluiten met de vertoning van 'The birth of a nation' van David W. Griffith. Van deze uit 1915 date rende film is een ingekleurde ver sie van 3 uur gemaakt. De muzikale begeleiding zal worden verzorgd door de Britse pianist An- 4 drew Joudell. Het afgelopen film festival van Cannes opende met 'Intolerance' van Griffith uit 1916. De film The birth of a nation' is gebaseerd op het boek The clans- man' van Thomas Dixon en handelt over de Amerikaanse Burgeroorlog en de tijd van de Reconstructie. Tijdens het Benelux Filmfestival zal een selectie van films van ama teurcineasten uit België, Nederland en Luxemburg in wedstrijdverband worden vertoond. Sedert 1960 wordt het festival af wisselend in Nederland ('s-Her togenbosch) en België (Oostende) gehouden in het kader van de Bel gisch-Nederlandse en Luxemburgs- Nederlandse Culturele Verdragen. Tijdens het festival zijn er in het Casino stands te vinden met film en video-apparatuur, een markt voor gebruikte hard-ware, een kin dercrèche en een theatercafé. Nadere inlichtingen bij het secre tariaat van het Benelux Filmfesti val, Postbus 1304, 5200 BJ 's-Her togenbosch. 21e Educatieve Filmweek in The Movies te Amsterdam Van 7 tot 13 oktober a.s. wordt in The Movies te Amsterdam het 21e Festikon gehouden. Het Festikon is een landelijke educatieve filmweek, die veel aandacht schenkt aan de discussie over de vertoonde films en andere audiovisuele media. Gedu rende een aantal jaren is het Festi kon in Singer te Laren NH gehou den maar op grond van de resulta ten van een enquête wordt nu overgestapt naar Amsterdam. Doel van het Festikon is mensen uit .onderwijs, sociaal-cultureel werken aangrenzende werkvelden een over zicht te geven van nieuwe films en andere groepsmedia, die voor hun werk van belang kunnen zijn en die zij zelf in hun eigen groepen kun nen vertonen. Het Festikon richt zich echter ook op een breder pu bliek met sociale en culturele be langstelling. In de drie zalen van The Movies zullen gedurende de filmweek 66 bijeenkomsten en voorstellingen ge houden worden. Er zullen omstreeks 125 nieuwe films en andere audio visuele media vertoond worden. Het programma omvat zowel documen taires en discussiefilms als animatie en speelfilms. Vooral in de docu mentaire en discussiesector heeft het Festikon ook dit jaar weer vele premières voor Nederland te bie den. O.a. zal een aantal bekroonde films van het American Film Fes tival '82 vertoond worden. Het Festikon omvat dit jaar twee overzichtprogramma's: Vrouwenfiguren in de films van Rainer Werner Fassbinder, een eerbetoon aan deze onlangs over leden Westduitse filmregisseur. Film van Ettore Scola, Italië, Op 9, 10 en 13 oktober zullen in samenwerking met het Jeugdfilm- circuit (Projekt Filmzien) tal van nieuwe kinder- en jeugdfilms ver toond worden, o.a. uit Australië, de DDR en Tsjecho-Slowakije. Belangrijke themagroepen van het Festikon zijn verder: derde wereld/internationale soli dariteit; emancipatie; integratie gehandicapten; maatschappijleer en wereldoriën tatie in het onderwijs; mens en milieu/wat is er met de stad?; minderheden; de strijdbare politieke film. De prijs van het Festikon is de Gouden Eekhoorn. Deze wordt op basis van de beoordeling van de films door het publiek toegekend in de volgende categorieën: lange speelfilms; korte speelfilms; lange documentaires; korte documentaires; animatie. Het Festikon wordt georganiseerd door het Verenigd Nederlands Film instituut (VNFI) in samenwerking met Burgerschapskunde, Cinemien, Classics, Contactgroep Audiovisuele Vorming, Fugitive Cinema Holland, Goethe-lnstituut, de Kritiese Fil mers, NIAM, Sociologisch Instituut Utrecht, Solidariteitfilm, RVD en tal van andere groepen en instel lingen. In samenwerking met het Festikon zal gedurende het weekend van 23 en 24 oktober 1982 in De Harmo nie te Leeuwarden het tweejaarlijkse Fries Filmfestival gehouden wor den. Dit gaat uit van het Fries Filmcircuit, het Fries Service-Cen trum Film van het VNFI en de Cul turele Raad Leeuwarden.

Film | 1982 | | pagina 6