schaap met vijf poten te zijn, is nog tot daar aan toe, maar een schaap met vijf poten en vijf koppen, is zelfs Janus te veel. Ik heb bij de vervulling van mijn taken altijd getracht te werken in het algemeen belang van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf, in over eenstemming met het statutaire doel. Ik heb ernaar gestreefd die zware taak met de grootst mogelijke objectiviteit te vervullen, ongeacht per soonlijke sympathie of antipathie. Dat algemeen bedrijfsbelang is in een zo gevarieerd, doch tevens variabel gezelschap geen vast begrip, eerder een mythisch begrip. Het streven het algemeen bedrijfsbelang te behartigen heeft ook in het Hoofdbestuur altijd voorop gestaan en heeft geleid tot belangrijke resultaten, mede tot uiting komende in allerlei collectieve activiteiten, waarvan sommige door de tijdsomstandigheden intussen zijn beëindigd, al ben ik van oordeel, dat de besluitvorming wel eens wat overijld is ge weest. Het Bondsbestuur, zoals het nu statutair heet, treedt wat de behartiging van het algemeen be drijfsbelang betreft in de voetsporen van het vroegere Hoofdbestuur. Uw Bestuur heeft door de verslechterde bedrijfsresultaten niet dezelfde ontplooiingsmogelijkheden als Uw voorgangers, maar het moet mogelijk zijn om ook nu nog dingen te entameren die - al is het op een lager onkostenniveau - een positieve uitwerking heb ben. Ik begrijp zeer wel, dat ik in de functie die ik heb vervuld, als exponent wordt aangemerkt van een systeem van regels en voorschriften. In mijn hoedanigheid ben je immers mede geroepen de Bondswet te handhaven. Ik kan U de verzekering geven, dat ik dit onderdeel van mijn functie niet heb vervuld met het oogmerk overtreders te pakken en te doen bestraffen. Het aantal uitspra ken op grond van disciplinaire rechtspraak is zowel in mijn tijd als in die van mijn voorganger uiterst beperkt geweest. Wel ben ik van mening, dat, als de Bond- en dat zijn de leden zelf - regels van belang achten, de leden die ook behoren na te leven. Een lid dat zich buiten de Bondswet wil stellen, stelt zich niet op tegenover een abstract stelsel dat in een pand aan de Jan Luykenstraat is gehuisvest, doch stelt zich op tegenover de leden in het algemeen, die de regels hebben gemaakt en die zich er wel aan houden. Anders is het, als reglementsbepalingen door de tijd of door usance over de hele linie niet meer worden toegepast. De Bond en het Bondsbureau dienen in dergelijke gevallen niet te worden opgezadeld met een controlesysteem en tuchtrechtspraak. Er dient dan een duidelijke uitspraak ten aanzien van de al of niet continuering van die bepalingen te zijn. Het komt mij voor, dat het goed is de weg van versoepeling van de reglementering te vervolgen, te behouden wat essentieel is en, niet overhaast, doch weloverwogen, de regelingen die niet meer echt nodig zijn, in te trekken. Er zijn op het gebied van het beleid nog zeer belangrijk taken voor de organisatie weggelegt. Ook al kan het bedrijf een plaatsing van de B.T.W. in het uitzonderingtarief heel goed ge bruiken, politiek gezien is de tijd niet gunstig. Er zijn echter meer wegen die naar Rome leiden. Maar zelfs als dit doel op enigerlei wijze is bereikt, dan blijft er werk aan de winkel op de vele terreinen waarmede het film- en bioscoopbedrijf als onderdeel van de sector van het vermaak in het algemeen en de audiovisuele sector in het bijzonder wordt geconfronteerd. Een bedrijfstak, die ondanks alle problemen en ondanks de daling van het bioscoopbezoek nog zo'n essentiële rol in die sectoren vervult, heeft juist nu een organisatie nodig. Zoals een bevriende relatie uit het buiten land me onlangs zei: als de Bisocoopbond niet bestond, zou hij moeten worden uitgevonden. Een sterke organisatie vereist ook een sterke ondersteuning vanuit haar secretariaat. Zeker bij een centrale organisatie als de Uwe is een cen trale rol voor dit secretariaat weggelegd, zowel intern als extern. Ik hoop, dat U mijn opvolger de heer Tijssen de middelen zult geven om zijn taak naar behoren te vervullen, middelen zowel in geld als in support uitgedrukt. Eerst dan hebben de felicitaties die hem vandaag ten deel vallen, waarlijk zin. Ik wens hem bij zijn moeilijke, maar mooie taak alle succes toe. Ik wil besluiten met dank te brengen voor de steun die ik heb gekregen van de bedrijfsgenoten gedu rende de afgelopen veertig jaar. Het waren geen makkelijke jaren. De goede en slechte tijden van het bedrijf zijn ook mijn goede en slechte tijden geweest. Ik had graag onder betere omstandig heden van U afscheid willen nemen, maar ik ben ervan overtuigd, hoewel ik geen futuroloog ben, dat Uw bedrijfstak voldoende veerkracht zal hebben om zijn onmisbare taak te blijven ver vullen. Ik dank alle bestuurders met wie ik heb samen gewerkt voor hun positieve houding jegens mij. Ik heb altijd zeer veel respect gehad voor grote bestuurskwaliteiten die voor zo velen werden en worden ten toon gespreid.

Film | 1987 | | pagina 14