Toepassingen zullen in eerste instantie plaatsvinden bij educatieve en voorlichtingsprogramma's. Maar in de amusementssfeer zijn de toepassingen ook goed denkbaar. De kijker zelf als speurder binnen een misdaadfilm gegeven. De toelating. De belangstelling om de opleiding aan de Film en Televisie Academie te volgen is groot. In 1988 waren er ruim 500 inschrijvingen voor het toelatingsexa men. Alle kandidaten worden beoordeeld door commissies, die be halve uit docenten van de academie tevens zijn samengesteld uit film en televisiemakers uit de beroepspraktijk. Het door de kandidaten in gezonden eigen werk verhalen, scenario's, 8 mm films, videoban den, foto's en zelfs hoorspelen) vormen een belangrijk onderdeel voor de beoordeling. De gemiddelde leeftijd van de studenten is tot dusver ca. 24 jaar. Een aanzienlijk deel van de studenten heeft tussen het voortgezet onder wijs VWO of HAVO) en de aanmelding tot de academie een andere HBO opleiding of een studie aan een universiteit gevolgd. De Harmonisatiewet, die in 1988 in werking is getreden, zorgt op dit moment al voor een groot aantal problemen. Met de begrenzing van de studieduur van maximaal 6 jaar Hoger Onderwijs is voor een groot aantal mensen het niet meer mogelijk naast een voorafgaande studie de vierjarige opleiding aan de Film en Televisie Academie te volgen. Voor de mensen met een afgeronde universitaire opleiding zijn er wellicht nog wel mogelijkheden. Anders is het voor een tot dusver belangrijke groep studenten, die eerst de journalistenoplei ding hebben gevolgd. Iemand die deze opleiding met goed gevolg heeft afgerond heeft van de totale zeajaar te weinig over om een tweede HBO opleiding te volgen. De wet is op de laatste dag voor de zomervakantie nog in de Kamer behandeld per 1 augustus 1988 van kracht geworden. Tijdens de zomervakantie heeft de President van de Haagse Arrondissementsrechtbank een aantal bepalingen van deze wet buiten werking gesteld. Zonder deze ingreep zou ongeveer een derde van het aantal studenten van de academie op één of an dere wijze in de problemen zijn geraakt met de inschrijvingsduur. Voor de toekomst betekent deze wettelijke beperking, dat in de vierja rige opleiding in hoofdzaak studenten zullen worden ingeschreven die direct afkomstig zijn uit het voorgezet onderwijs. De gemiddelde leeftijd zal dan op ca. 20 jaar liggen. Voor het studieprogramma zal dat een aantal gevolgen hebben. Tweede fase opleiding In de zeer nabije toekomst zal de academie naast de reguliere vierja rige dagopleiding opleidingen en cursussen gaan verzorgen voor film- en televisieberoepen. Enerzijds zullen opleidingen starten als voortzetting van de vierjarige dagopleiding, anderzijds zullen ook scholings- en bijscholingscursussen worden gehouden op alle me dia terreinen waarmee de academie zich bezig houdt. Bovenaan de lijst staat een scenario-workshop, die georganiseerd gaat worden in samenwerking met een aantal fondsen op het gebied van film en tele visie. In samenwerking met de andere faculteiten binnen de Hogeschool voor de Kunsten Amsterdam en de Universiteit van Amsterdam zul len opleidingen worden georganiseerd die zich richten op dat deel van het bedrijfsleven, dat van AV media gebruik maakt, de AV indus trie en de Hilversumse Omroepen. Intensief overleg is gaande. Naar verwachting zullen in 1989 de eerste cursussen van start gaan. Huisvesting Gelijktijdig met de beslissing het aantal studenten meteen factor vier te laten toenemen is in Duivendrecht het voormalige Dollywood ge bouw aangetrokken voor de huisvesting van de academie. Volgens planning zou het gebouw, dat tot op dat moment huisvesting gaf aan een aantal afdelingen van de firma Philips, in september 1988 be trokken worden. Tijdens het maken van de plannen voor de verbou wing bleken de kosten van een adequate aanpassing zodanig te zijn dat hiervan beter kon worden afgezien. De in aanbouw zijnde ring weg om Amsterdam, die op 100 meter afstand van het gebouw loopt, zou om nogal wat geluidswerende voorzieningen vragen. Daarnaast blijkt de droom van de gemeente Amsterdam:"een bruisende audio visuele bedrijvigheid in het gebied Wenckebachweg/ Duivendrecht- sekade niet geheel vervuld te worden. De academie zou daar thans wel erg eenzaam hebben gezeten. Met veel voortvarendheid is voor deze tegenvaller een oplossing ge vonden. Ingaande augustus j.l heeft de academie een prachtig ge bouw in de Lairessestraat betrokken. Ten opzichte van het gebouw aan de Overtoom gescheiden door het Vondelpark is in dit nieuwe pand thans de staf, de docenten ,de mediatheek en de administratie gehuisvest. Bovendien zijn in dit gebouw zeven leslokalen ingericht. Al het theoretisch onderwijs vindt hier plaats. Het gebouw Overtoom is geheel omgebouwd ten behoeve van het praktijkonderwijs. Deze tijdelijke huisvesting, in principe bepaald voor een periode van maximaal 3 jaar, zal in het begin van de negentiger jaren worden ver vangen door een geheel nieuw gebouwd Film- en Televisie Acade mie-gebouw dat neergezet zal worden op een unieke plaats in het centrum van Amsterdam. Op de plaats waar tot voor kort de Waterlooplein-markt was geves tigd zal het eerste deel van de bebouwing Hogeschool voor de Kun sten Amsterdam huisvesting geven aan de Film en Televisie Acade mie. Als alles volgens planning gaat zal de academie in 1992 haar defini tieve onderkomen in Amsterdam in gebruik nemen. Henk Petiet, directeur van de Nederlandse Film en Televisie Academie. 24

Film | 1989 | | pagina 24