to NIEUWS b rei»' OVERDRACHT BIO-CARS We hebben het al eens eerder gehad over de zogenaamde Bio- cars. Deze Bio-cars zijn leuke, "goed ogende", voertuigjes, die met veel beweeg-plezier kunnen worden gebruikt door jonge kinderen die niet kunnen lopen, maar wel over een goed arm- en hand- gebruik beschikken. De Bio-cars werden "geboren" uit een samenwerking tussen Bio en de Technische Universiteit van Delft en worden nu door een fa brikant van revalidatie-hulpmiddelen in de handel gebracht. De Stichting Bio-Kinderrevalidatie stelt zich ten doel om algemene bekendheid te geven aan de mogelijkheden van deze nieuw ont wikkelde mobiliteitsmiddelen. Daartoe krijgen instellingen, die te maken (kunnen) hebben met potentiële Bio-car-gebruikertjes twee Bio-cars cadeau (voor insi ders: een "Rolo" en een "Solo"). Daarmee is nogal wat geld gemoeid, want ook al was Bio bij het ontwerp betrokken, dat wil nog niet zeggen dat wij ze voor niets krijgen. Foto: Arnhemse Courant Vertegenwoordigers van Bio, Academische ziekenhuizen en Visa inspecteren de Bio-cars. Om de kinderafdelingen van de Academische Ziekenhuizen in ons land van Bio-cars te kunnen voorzien kregen wij de financiële steun van "Cannon" en "Visa-Card", die de opbrengst van de "Hot Shot-première" (11-12-1991) voor dit doel beschikbaar stelden. Op woensdag 25 maart j.l. waren ze op Bio in Arnhem bij elkaar: de gevers, de doorgevers en de ontvangers. Van de "gevers" was de heer J.J.H.W.M. Coonen van Visa Card Services bereid gevonden de cars te overhandigen aan verte genwoordigers van de "ontvangers", de kinderafdelingen van de Academische Ziekenhuizen, die voor deze gelegenheid met lege achterbank naar Arnhem waren gekomen. Wijde "doorgevers", keken tevreden toe. Tot het moment waarop de heer Coonen, tot onze blijde verrassing ons weer actief bij het gebeuren betrok, door mede namens de ANWB, de Staatsloterij en zijn eigen organisatie hernieuwd een cheque aan te bieden en wel voor een bedrag van 8.000,-Zoals gezegd: een verrassend-blij moment, waardoor "Bio" in staat is verder te gaan met de verspreiding van de Bio-cars. VOORTGANG BIO-KINDERREVALIDATIE-PROJECTIN BELIZE "Beste Allemaal", schrijft project-leidster Anneke Smits boven haar periodieke met foto's verluchte verhaal-brieven over haar ervarin gen in dat verre Middenamerikaanse Belize. Die "Allemaal" zijn de mensen van het "Bio-thuis- front", die in nauwe sa menwerking met het Rode Kruis het project bedachten, in een plan omzetten en in Belize introduceerden. Het zijn ook degenen, die een tijdlang vanuit Nederland naar Belize gingen om in "vertaalde vorm" een stukje van hun know-how over te dragen: Monica op het ter rein van ergotherapie, Jan, op onderwijsgebied en Marjan, waar het gaat om de behandeling van spraak- problemen. En bij die "Allemaal" hoort in feite ook een deel van de lezers van het blad FILM, en wel zij, die betrokken zijn bij de Bio-fundraising, zowel bij de bioscoop-collectes als op andere manieren. In het oorspronkelijke plan was voorzien, dat Anneke nu, in mei 1992, naar Nederland zou te rugkomen, maar binnen het project bleek er financiële ruimte om haar verblijf in Belize tot half juli te prolongeren. Anneke is daar blij mee, vooral omdat zij nu wat meer tijd heeft om er voor te zorgen dat het Bio-Rode Kruis-project ook zonder haar aanwezigheid zal doorgaan. Daarom ook werd indertijd, bij de opzet van dit project, er voor gekozen om alle activiteiten in te passen ofte doen aansluiten bij plaatselijke initiatieven. Nü is er in vijf Belize-districten een District Commitee voor gehandi captenzorg samengesteld en geïnstalleerd. In Punta Gorda, het meest zuidelijke puntje van Belize, werd een "nieuwe" Speciaal Onderwijs-Unit begonnen, waarmee enorm veel voorbereiding ge moeid was. De Staatssecretaris van Onderwijs was gevraagd de school te openen. Toen hij het lint doorgeknipt had, bleek de deur erachter op slot te zijn, terwijl de sleutels binnen lagen. Met behulp van een klein jongetje, die door een raam naar binnen werd gewerkt, kon uiteindelijk de deur en daarmee de school, toch worden geopend! Men leest in Anneke's brieven hoe de impulsen van het Bio-pro- ject steeds meer geïntegreerd raken in de Belize-samenleving. Ouders van "opgegeven kinderen" krijgen weer hoop en weten de weg naarde Clinic te vinden. Zo komt daar iedere week een oma met een jongetje van bijna twee jaar. Deze oma had zich niet neergelegd bij de medische uitspraak, dat haar kleinzoon zijn hele leven wel "een plantje" zou blijven. Door haar veelvuldig bezoek aan de Clinic weet zij zich nu gesteund en geadviseerd en dank zij de gerichte stimulaties van het kind, die nu ook thuis worden voortgezet, gaat het jongetje "met sprongen vooruit". Door een speciaal voor hem gemaakte stoel, kan hij nu veel beter zitten en veel meer profiteren van de contacten met de hem omringende wereld. Zulke zaken zijn uiteraard geen wereldnieuws maar betekenen voor het betreffende kind en voor degenen, die uitvoerend bij het project betrokken zijn, enorm veel: 't houdt de moed erin! Die "direct-betrokkenheid" is echter niet alleen voorbehouden een degenen, die in Belize werken. Door de relatieve kleinschaligheid, door o.a. het inschakelen van "eigen mensen" bij de uitvoering, is dit BlO-project in zijn overzichtelijkheid zonder meer uniek. Je kunt het tientje, dat in Groningen in de Bio-bus werd gecol- Vervolg op pagina 29 27

Film | 1992 | | pagina 26