EINDHOVEN, EEN ECHTE GHOSTTOWN' REISBIOSCOOP UIT VORIGE EEUW BEZOCHT BREDA Onlangs vond op de Grote Markt in Breda een heel bijzonder evenement plaats: ter gelegen heid van de honderdste verjaardag van "de film" werd een reisbioscoop uit 1895 nagebouwd en konden bezoekers voor 25 cent een voorstelling bijwonen. Op donderdag 6 juni jl. ging in het Minerva Rembrandt Theater in Eindhoven op spectaculaire wijze de film CASPER in première. Het idee ontstond zo'n drie maanden gele den. Met de film (dé zomerfilm van 1995 moest wel iets origineels gedaan worden. Van alle voorstellen bleek een spookte première uiteindelijk het beste idee. Gelukkig waren de dames en heren van UIP, de filmverhuurder, net zo enthousiast als wij. Zo wisten Claire, Patty en Sacha al heel snel enkele "bekende Nederlanders" te regelen die de première zouden bijwonen. Ook de samenwerking met de lokale pers verliep uitstekend, hetgeen resulteerde in een prijsvraag en een halve pagina free publicity. Natuurlijk hoort er bij een echte première een groot feest. Piet van Rooij van disco theek Hollywood bleek bereid een knal lende "After-Movie-Ghost-Party" te ver zorgen en Able-Events (complimenten!) zorgde voor de aankleding van zaal en foyer. Na alle voorbereidingen was het op don derdag 6 juli dan eindelijk zover: Om half acht werd de rode loper uitge legd waarna de gasten (bijna allemaal als spook verkleed) door onze eigen Spook- portier met een Casper-winegum (speciaal overgebracht vanuit Amsterdam) en een Spook-cocktaW konden worden verwel komd. Déze cocktail werd overigens spe ciaal voor de gelegenheid gebrouwen door een aanwezige heks. Om tien over acht kon het hoofdprogram ma beginnen. De wethouder van Recreatie en Sport, de heer Scherf opende de avond waarna muziek, speciaal voor deze avond geselec teerd, de start bete kende voor het losla ten van een groot aantal ballonnen. Na afloop van de film (een doorslaand suc ces!) werden de aan wezigen door Piet van Rooij (ook geheel verkleed) uitgenodigd voor de Ghost-party. Het feest was een enorm succes, Disco theek Hollywood trok alle registers open, de drank vloeide rijkelijk en de hapjes waren verrukkelijk. Dit was absoluut het beste feest in jaren. Rest ons nog om iedereen te bedanken die dit evenement tot een groot succes heeft gemaakt. Hopelijk zijn jullie er de volgende keer allemaal weer! Gerrit Doorn David Koenen Zo'n honderd jaar geleden was de bioscoop vooral een (reizende) kermis-attractie. In verduisterde tenten werden schimmige films vertoond voor een publiek dat zich verbaasd moet hebben over het feit dat de beelden bewogen. Op het moment dat de bioscoopbezoeker op de grens van de 21ste eeuw gewend is geraakt aan comfortabele zalen, luxe fauteuils en digitaal surround- geluid, vond men het in Breda tijd worden voor een nostalgische terugblik. Op 8 juni jl. werd daarom een reisbioscoop opgesteld op de Grote Markt, waarin voorstellin gen plaatsvonden zoals dat vroe ger moet zijn gegaan. De toe schouwers (die overigens bij iedere voorstelling in ruime mate aanwezig waren) waanden zich echt in een andere tijd, want in en rond de tent zorgden verschil lende acteurs voor een authentie ke ambiance. De kassa werd geleid door een pittige oude tante, die de mensen na betaling van een kwartje via de portier de tent in stuurde. De operateur ver toonde vervolgens een stomme film, de explicateur vertelde in gezwollen bewoordingen met luide stem het verhaal, terwijl de sfeer compleet werd gemaakt door de klanken van een enigs zins ontstemde piano. De voorstelling werd ook bijgewoond door een echtpaar uit 1895, terwijl een placeuse, een kermis- joch en enkele andere figuranten ervoor zorgden dat alles het karakter van het einde van de vorige eeuw droeg. Wat bijvoor beeld te denken van een jongetje dat stroopsoldaatjes en dropjes verkoopt voor 5 centen... Het hele gebeuren werd georganiseerd door Casino Cinema in samenwerking met het Grand Theatre/Cinesol. De film, een Sovjet-Russisch juweeltje uit 1920, is een onderdeel van de privé-collectie van Peter Kok uit Amsterdam en werd beschikbaar gesteld door bemiddeling van Polygram. Deze film was nog nooit eerder buiten het voormalige Oostblok vertoond. Het schitterende decor ten slotte was vervaardigd door Joep Schoenmakers en Gregor de Jong. Van verschillende kanten is inmiddels belangstelling getoond voor deze bioscoop. Vincent van Weaen, de initiatiefnemer van dit project, is momenteel met ver schillende personen en instanties aan het onderzoeken wat de mogelijkheden zijn voor een heuse toer door Nederland. Hij is daarvoor nog naarstig op zoek naar sponsors. Gezien de enthou siaste reacties van de toeschou wers in Breda, verdient deze attractie het om aan een groter publiek te worden voorgesteld.

Holland Film Nieuws | 1995 | | pagina 29