FI1M CAO akkoord bereikt over 1998 Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten Na lange en soms moeizame onderhan delingen met de werknemersorganisatie FNV Dienstenbond is voor 1998 een (voor de bedrijfstak) revolutionair CAO akkoord bereikt dat feitelijk vooruit loopt op een aantal ontwikkelingen die landelijk gezien een trend vormen in het CAO beleid. Kern van het akkoord is ©een nieuwe salarisschaal voor het bios cooppersoneel, die naast zgn. periodie ken (uniforme salaris stijgingen na een dienstverband van bepaalde duur) een aantal toeslagen en salarisstappen kent die gerelateerd zijn aan verschillende vormen van opleiding. Bij de start van de onderhandelingen was de inzet van de FNV ondermeer dat de sinds jaar en dag gehanteerde loon schalen zodanig moesten worden om gezet dat personeel automatisch in salaris zou groeien na een aantal dienstjaren, zodat hen een zeker per spectief in het vooruitzicht kon worden gesteld, hetgeen de motivatie van medewerkers ten goede zou komen. De werkgevers hebben zich vanaf het begin verzet tegen een loongebouw met dergelijke automatismen, omdat meer beloning niet wil zeggen dat men sen beter gaan presteren. Productiviteit en beloning zouden dan niet meer in de pas lopen. Wel was men bereid te kijken naar de beloningsstructuur, indien er een direc te relatie zou worden gelegd tussen prestatie en loon. Voorgesteld is toen te komen tot een concept waarbij bios cooppersoneel opleidingen c.q. cursus sen zou kunnen volgen, waardoor hun waarde voor de ondernemer zou toene men, hetgeen een toeslag op het sala ris zou rechtvaardigen. Daarnaast was de inzet van werkgevers dat enkele onrechtmatigheden die in het verleden in de CAO waren geslopen dienden te worden gecorrigeerd en dat er een weg moest worden gevonden om frequent kort verzuim van werknemers tegen te gaan. Voor wat betreft het eerste werd vooral gedacht aan de beloning van kassaper soneel. Aangezien voor kassawerkzaam- heden een vast (hoger) uurloon staat, deed zich de merkwaardige situatie voor dat servicemedewerkers jonger dan 23 jaar het minimum jeugdloon ontvingen en kassawerkzaamheden door perso nen jonger dan 23 jaar met een boven proportioneel uurloon werden gehono reerd (omdat hierop geen leeftijdsaftrek van toepassing was). Na intensieve onderhandelingen zijn bei de partijen tot een overeenkomst ge komen, die voor de komende jaren toon aangevend zal zijn binnen de bioscoop branche. Een samenvatting treft u hier onder aan. SCHOLING EN SALARIËRING In het kader van scholing en salariëring zijn de volgende afspraken gemaakt: Service-en schoonmaakpersoneel Service- en schoonmaakpersoneel wordt beloond volgens de minimumloon ta bel. Op deze salarissen is geen prijs compensatie van toepassing. Servicepersoneel met een dienstver band van minimaal vier jaar en een con tract van minimaal 16 uur per week, kan in aanmerking komen voor een oplei ding cafébedrijf. Na het succesvol voltooien van deze cursus ontvangt de medewerker een toeslag op het bruto uurloon ten bedra ge van f 0,80 (ƒ135,- bruto per maand). Deze toeslag maakt geen deel uit van het uurloon: prijsindexatie is hierop dus niet van toepassing. Wel zal de toeslag worden meegenomen in de grondsla gen voor de vaststelling van vakantie toeslag, pensioen en svw-wetten. De anciënniteitstoeslagen die t/m 1997 zijn gehanteerd, komen hiermee per 1 januari 1998 te vervallen. In principe zijn alle bioscopen verplicht minimaal twee servicemedewerkers in de gelegenheid te stellen de opleiding te volgen, mits wordt voldaan aan de vereisten omtrent duur en omvang van het dienstverband. Bioscoopcomplexen die echter minder dan 21 voorstellingen per week verzorgen, kunnen worden vrijgesteld. Hiertoe dient een schriftelijk verzoek te worden gericht aan de Sociale Commissie. Vrijstelling is niet mogelijk voor aparte concern-biosco pen. Servicemedewerkers die kassawerk zaamheden verrichten ontvangen een kassa-toeslag van 30% op het geldende bruto-uurloon. Ook deze toeslag maakt geen deel uit van het uurloon, maar zal wel in bovengenoemde grondslagen worden meegenomen. Het aparte kassa uurloon komt hiermee te vervallen. Operateurs De leerling-operateur begint met een salaris op basis van de minimumloon tabel. Op dit salaris is geen prijscom pensatie van toepassing. Het bruto-salaris wordt vervolgens periodiek verhoogd: naar 2.344,- na een periode van zes maanden na aanvang dienstverband; naar f 2.494,- na een periode van twaalf maanden na aanvang dienst verband; naar 2.603,- na een periode van vier entwintig maanden na aanvang dienst verband. Voor leerling-operateurs jonger dan 23 jaar, worden deze bedragen verlaagd overeenkomstig de procentuele afbouw van de minimumloonschaal. De Operateur-A heeft een aanvangssala ris van f 2.800,- Dit salaris wordt periodiek verhoogd: naar 2.900,- na een periode van twaalf maanden na aanvang van de aanstelling tot operateur-A; naar f3.000,- na een periode van vier entwintig maanden na aanstelling; naar 3.100,- na een periode van zes endertig maanden na aanstelling; De operateur-B heeft een aanvangssala ris van 3.217,-. De operateur-B wordt door de werkgever in de gelegenheid gesteld tot het volgen van een drietal opleidingsmodules: de cursus bedrijfs hulpverlener en een tweetal nog op te zetten cursussen voor bioscooptechniek en automatisering. Per voltooide module wordt een toeslag van f 100,- op het bruto maandloon uit gekeerd. Deze toeslag maakt geen deel uit van het uurloon, wel van de grond slagen voor de vaststelling van vakan tietoeslag, pensioen en svw-wetten. Het staat de werkgever vrij over te gaan tot aanstelling van een chef-operateur. Deze functionaris is in ieder geval in het bezit van het operateursdiploma B en heeft de opleidingsmodules voltooid. De chef-operateur wordt ingeschaald op f 3-697r Bedrijfsleiders De bedrijfsleider-A begint met een sala ris van 2.995,-. Dit salaris wordt periodiek verhoogd: naar 3.095,- na een periode van twaalf maanden na aanstelling; naar 3.195,- na een periode van vier entwintig maanden na aanstelling; naar f 3.295,- na een periode van zes endertig maanden na aanstelling. De bedrijfsleider-B begint met een sala ris van f 3-474,-. Dit salaris wordt periodiek verhoogd: naar f 3.574,- na een periode van twaalf maanden na aanstelling; *naar f3.674,- na een periode van vier entwintig maanden na aanstelling: *naar f 3.774,- na een periode van zes endertig maanden na aanstelling. Aanstelling tot bedrijfsleider-B volgt

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 6