rtmy: BOXOFFICE: Regisseur MARTIN SCORSESE praat met Ray Greene over het nieuwste, religieuze epos Kj>mdurvi L J Hij is de man die de Amerikaanse mis daadfilm een nieuw gezicht gcf met "Mean Streets" (1973), waarmee hij en passant Harvey Keitel en Robert De Niro beroemd maakte. Daarna kwam "Taxidriver", het voorbeeld voor ene John Hinckley om een moordaanslag op Ronald Reagan te plegen, en "Raging Buil" (1980) over bokser Jake LaMotta; ook een realistische film over geweld. Des te verrassender is het dat de meest stadse en Amerikaanse filmer nu het landelijke religieuze epos "Kundun" heeft gemaakt over het leven van Tibet's verbannen spirituele leider de Dalai Lama. "Waarom niet?" zegt Scorsese, wan neer hem gevraagd wordt of hij wel de aangewezen figuur is om deze film te regisseren. "Het is gewoon het verhaal over een man, die volgens zijn gevoel leeft, eigenlijk precies wat Charlie in "Mean Streets" wil doen." "Kundun" werd helemaal opgenomen in Marokko, waar het tijdloze landelijke beeld van het pré-communistische Tibet het best gevangen kon worden. "In Marokko, buiten Ouazazate, zie je dor pen, die al 5000 jaar hetzelfde zijn", zegt hij. "Kundun" (de titel betekent 'De Dierbare') begint in 1937, wanneer een tweejarig Tibetaans jongetje ge naamd Tenzin Gyatso wordt herkend als de 14e reïncarnatie van de Buddha van liefde en mededogen. In het Tibe taanse systeem van de dertiger jaren Een samenwerking met het blad BOXOFFICE maakt het mogelijk dat Holland Film Nieuws u elk nummer een Nederlandse bewerking kan aanbieden van een artikel, afkomstig uit dit Amerikaanse vakblad. In dit nummer van Holland Film Nieuws: was de Dalai Lama niet aleen de spiri tuele, maar ook de politieke leider van zijn land. Tenzin Gyatso's jeugd werd voornamelijk in beslag genomen door rigoureuze training in de filosofie van het Buddhisme, inclusief het centrale thema van de leer: absolute geweld loosheid. Maar op zijn vijftiende veran derde zijn leven en dat van zijn land onherroepelijk. Het leger van Mao Zedong viel Tibet binnen en annexeer de het bij communistisch China. De Dalai Lama werd verbannen. De rode draad in 'Kundun' is de botsing tussen de spirituele geweldloze levensstijl van Tibet en de materialistische cultuur van de leer van Mao, eindigend met het gedwongen vertrek van de Dalai Lama uit zijn geboorteland in 1959. Sindsdien is Tenzin Gyatso een van 's werelds meest geëerde figuren gewor den. De belangstelling voor het Buddhisme is groter dan ooit. In 1988 kreeg de Dalai Lama de Nobel Prijs voor de Vrede dankzij zijn pogingen om Tibet op vreedzame wijze te bevrij den. In Hollywood zijn er veel projec ten gebaseerd op dit onderwerp. Eerst Jean-Jacques Annaud's "Seven years in Tibet" met Brad Pitt en daarna "Red Corner" over het onderdrukkende rechts systeem in China. 'Kundun' ontstond al vijf jaar geleden als geesteskind van de schrijfster van "ET", Melissa Mathison, en Scorsese is er sinds drie jaar bij betrokken. "Ik had deze film liever vóór "Casino" ge maakt, maar dat ging niet. Nu komt alles tegelijk. Er is grote behoefte aan 'peace of mind'. Dat betekent niet dat nu iedereen Buddhist zal worden, maar in ieder geval is er veel te leren van het Buddhisme", zegt Scorsese. De kracht van de Dalai Lama als symbool van de Tibetaanse strijd werd duidelijk toen het huidige Chinese regime dreigde de maker van 'Kundun', de Walt Disney Company, te weren van de Chinese filmmarkt. Een grote groep Amerikaanse filmers diende een petitie in en kwam op voor Scorsese, die vol gens hen het recht had het verhaal van de Dalai Lama te vertellen. Disney stond van begin af aan achter 'Kundun'. De zaak leek opgelost, maar tijdens een recent bezoek van de Chinese pre sident, werd er aangekondigd dat China voorlopig geen zaken meer wilde doen met Disney of Columbïa Renovo Film bv Postbus 3207 2220 CE Katwijk Tel. 071 - 402 81 44 Fax 071 - 403 20 89 o o o

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 15