Firn, In memoriam Jan Nijland Na een met lijden gepaard gegaan ziek bed is op 6 augustus jl. Jan Nijland over leden, die in de geschiedenis van onze organisatie een blijvende plaats zal innemen. Na de "periode Bosman" is hij het geweest, die lange tijd in belangrij ke mate naar buiten en intern het gezicht heeft bepaald van de Neder landse Bioscoopbond, de voor-voorgan ger van de NFC Na de gebruikelijke bestuursfuncties in de destijds bestaande Afdelingen Het Centrum en Het Oosten, werd de heer Nijland in 1960 lid van het Hoofdbestuur (thans: Federatiebestuur), hetgeen in die tijd nog het winnen van een verkiezing betekende. Na een structuurverandering van de NBB werd hij in 1969 de eerste voorzitter van de daaruit voortgekomen Exploitantenraad, een functie die hij echter slechts drie jaar bekleedde door dat hij in 1972, als de daarvoor gedood verfde opvolger, voorzitter van de NBB werd. Hoewel het niet zo problematisch was als thans, vereiste het voorzitterschap van de bedrijfstaksorganisatie ook toen een combinatie van eigenschappen, die de heer Nijland in belangrijke mate bezat. Naast zijn charme, ging het daar bij vooral om zijn bijna eindeloze geduld, een eigenschap die hem kenne lijk ook zo geschikt maakte als dres- seerder van paarden. (Het is hier niet de plaats, noch ben ik de aangewezen per soon om in te gaan op zijn belangrijke rol in de paardensport, o.m. als interna tionaal scheidsrechter voor dressuur.) Toen de heer Nijland in december 1982 als voorzitter van de NBB door mij werd opgevolgd, ging het bij het daarbij behorende eerbetoon zeker niet alleen om hetgeen hij op zakelijk gebied voor de bedrijfstak had betekend, maar ook om zijn grote inzet voor de Nederlandse film in de besturen van het Productie fonds en van de Stichting Nederlandse Filmstudio. Mijn eerste officiële hande ling als Bondsvoorzitter was de uitrei king van de hem dan ook terecht toe gekende Zilveren Roos. Hoewel wij al jaren in het Hoofdbestuur met elkaar hadden gewerkt, begon eigenlijk pas toen onze hechte samen werking, waarbij ik hem zo goed heb leren kennen en waarderen dat dit her denkingsartikel bepaald meer is dan een voor de hand liggende verplichting. Onze jarenlange gezamenlijke strijd voor het behoud en de uitbouw van de film studio Cinetone in Duivendrecht, waarbij hoopgevende perspectieven en tegen slagen elkaar afwisselden, werd helaas niet met succes bekroond, maar Nijlands inzet voor dat doel is daarbij veel verder gegaan dan van een bestuursvoorzitter kon worden verwacht. Intensief was onze samenwerking ook in het bestuur van de Stichting Bio- Kinderrevalidatie, waarvan Nijland vele jaren voorzitter is geweest. Ook daar werd er steeds meer van hem als de bindende factor in het bestuur gevergd, doordat de samenwerking (thans fusie) van Bio met een lange tijd als rivaal geziene revalidatie-inrichting bij sommige betrokkenen met zeer gemengde gevoelens gepaard ging. Al in de periode waarin Jan Nijland nog intensief bij het besturen van NBB-affiliaties betrokken was, openbaarde zich bij hem een ziek te die periodieke ziekenhuisopnames met een psychisch belastende behande ling nodig maakte. Hoewel dat soms zeer veel van zijn energie vergde, heeft hij dat vrijwel nooit inbreuk op zijn inzet laten maken, waarvoor degenen die daarvan op de hoogte waren, een groot respect hadden. Gelukkig ontstond er door de bij het 70-jarig bestaan van de NBB in 1988 statutair ingestelde moge lijkheid van het erevoorzitterschap de gelegenheid, Nijland voor zijn voortge zette activiteiten een extra eerbewijs te geven, en ik heb het als een voorrecht beschouwd, hem op de gedenkwaardige feestelijke algemene ledenbijeenkomst als de eerste erevoorzitter van onze organisatie te mogen installeren. Ook na zijn actieve periode is Nijland belangstelling voor het filmbedrijf blijven tonen. Zo ontbrak hij nooit op de jaar vergaderingen en was hij zelfs nog lange tijd voorzitter van de Stichting Film- <m^ transport. Toen hij echter zelfs aan belangrijke evenementen niet meer deel nam, was het dan ook duidelijk dat zijn gezondheid achteruit ging. Ondanks zijn ernstige ziekte is hij toch 79 jaar gewor den, waarbij zijn laatste periode echter heel zwaar voor hem en zijn vrouw is geweest. Voor de leden van de NFC is er alle reden, Jan Nijland met genegenheid en respect in herinnering te houden. dr. J.Ph. Wolff erevoorzitter van de NFC links: Dr. J.Ph. Wolff, rechts: j. Nijland M Renovo Film bv Postbus 3207 2220 CE Katwijk Tel. 071 - 402 81 44 Fax 071 - 403 20 89 O

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 5