u o o m ZORRO" WORDT ONTMASKERD Urn II Sinds 1920 zijn er zo'n 30 "Zorro"-films gemaakt. In de meest recente versie spelen Antonio Banderas, Anthony Hopkins en Catherina Zeta-Jones de hoofdrollen. In Holland Film Nieuws komen ze aan het woord. door Kim Williamson vertaling door: Anne Marie van Vollenhoven "Zorro" is een naam met een lange filmhistorie. De eerste die hem -nog zonder geluid-op het witte doek bracht was Douglas Fairbanks in 1920. Sindsdien zijn er zo'n 30 Zorro's te zien geweest, heeft regisseur Martin Campbell uitgerekend. (Dit is inclusief "Zoretta", een Frans/Italiaanse productie uit 1975 met Alain Delon). Nu, in 1998, brengt TriStar de Amblin productie "The Mask of Zorro" uit. Het is een romantische avonturenfilm met Antonio Banderas en Anthony Hopkins achter het masker. Hopkins leert de jonge bandiet Banderas de geheimen van zwaard en cape, terwijl de in Wales geboren Catherine Zeta- Jones Elena speelt. Zij is een jonge vrouw vol pas sie, die de spil is in een identiteitsintrige, onder andere omdat zij niet weet dat zij de dochter is van de eerste Zorro. De acteurs, de regisseur en de producent vertel len over hun rol in de film. ANTONIO BAN DERAS: "In ons verhaal zijn er twee Zorro's. Dat maakt deze film zo anders. De echte, Don Diego de la Vega, heeft 25 of 30 jaar in de gevangenis gezeten. Nadat hij zijn vrouw verloren had, werd zijn dochter opgevoed door zijn aartsvijand. Hij komt mij, Alejandro Murieta, in deplorabele staat tegen, want mijn broer is vermoord. Ik word getraind om een gentleman te worden, een mooie Zorro "- man. Het gaat om vrijheid, ver antwoordelijkheid, innerlijke kalmte en moed. Er zit dus meer achter het mas ker en dat moet Alejandro eerst begrijpen en leren. Zorro is eigenlijk een redder, die dromen van mensen probeert te vervul len. In het begin van de film is hij nog als een kind, dat denkt dat het een soort circusverto ning is, maar op een gegeven moment begint hij zich te reali seren welke weg hij moet volgen om de Spaanse Hollywood-held, die in de twintiger jaren werd gecreëerd, te worden. Ondertussen redt hij zichzelf ook door in te zien dat wraak geen oplossing biedt, maar gerechtigheid wel. De woede over zijn broers' dood maakt zijn eigen leven kapot. Wanneer hij dat inziet gaat alles beter. Als wees ziet hij de eerste Zorro als een vaderfiguur, maar er is meer dan dat. Het zijn twee mannen, die wat zij in hun leven hebben meegemaakt, een plaats probe ren te geven. Uiteindelijk, na veel ruzie, ont staat er een hechte vriendschap. Het is heel ontroerend om dat te zien gebeuren. Daarnaast is het ook nog een liefdesverhaal. Elena is de dochter van mijn leermeester, maar dat weten we niet. Zij ontdekt dat pas halver wege de film. Ik speel vier ver schillende mannen, waar zij op een of andere manier verliefd op wordt. Dit maakt het verhaal ingewikkeld, maar het geeft ons ook de gelegenheid tot komische verwikkelingen -totdat we ont dekken wie we eigenlijk zijn." 52

Holland Film Nieuws | 1998 | | pagina 45