CLAASSEN ICHTING SLAAT NIEUWE WEG IN z z E fit: AFSCHEID VAN OUD- u w m u o u j u O u, H X Q Iedereen die tijdens de NFC Nieuwjaarscontactdag getuige was van het afscheid van een aantal oud-bestuurders van de Leo Claassen Stichting, zou gemakkelijk hebben kunnen con cluderen dat de stichting is opge heven. Gelukkig is niets minder waar. tekst: Frank van der Putte foto: Ronald van Dokkum H CU J O. Europa Cinemas vernieuwd... Het Europese netwerk van bioscopen, Europa Cinemas, kent voor 1999 nieuwe richtlijnen. Vanuit het streven om de Europese filmprogrammering te bevorderen, met speciale aandacht voor het jonge publiek, beoogt dit netwerk het stimuleren van gezamenlijke initiatieven met collegavertoners en - distributeurs op regionaal, nationaal en Europees niveau. De intentie van de leden om een substan tieel deel van hun vertoningen te wijden aan Europese films én het maximumbedrag van finan ciële ondersteuning, worden aan de hand van twee parameters genuanceerd. Allereerst is het totaal aantal doeken van een bioscoop medebepalend voor de vereiste grootte van Europese filmprogrammering. Bij een bioscoop met één zaal moet het aandeel Europese films in de programmering 50% zijn (en bovendien 25% niet-nationale films); bij een complex met zeventien of meer zalen, is dit per centage 35 (met 22% niet-nationale films). Vervolgens speelt het marktaandeel van Europese films in het land waarin de bioscoop gevestigd is, een rol. Zo ligt het vereiste percentage Europese program mering in zogenaamde 'B-landen' (een marktaandeel Europese films van minder dan 20%) vijf procent lager dan die in 'A-landen' (een marktaandeel van meer dan 20%). Het maximumbedrag aan financiële ondersteuning is wederom afhankelijk van het aantal doeken en ligt tussen 20.000 (bij één doek) en 60.000 Euro (bij 17 of meer doeken). De eerstkomende deadline is 10 juli 1999. Meer informatie: telefoon +33-1-42715370, website: www.europa-cinemas.org. Oproep van MEDIA Salles MEDIA Salles nodigt professionals, academici en stu denten uit om schriftelijk werk in te zenden met als thema 'de Europese filmindustrie'. Vertrekpunt is de laatste editie van de European Cinema Yearbook. Deze uitgave geeft een overzicht van het bioscoopbe zoek tussen 1989 en 1996 in 27 Europese landen. Geselecteerde artikelen zullen gepubliceerd worden op de website van MEDIA Salles: www.mediasalles.it. Uiterste inleverdatum is 31 maart 1999. Contactpersoon: Elisabetta Brunella, telefoon +39- 02-66984405. Trainingsprogramma Circle '99 Speciaal voor coproducties uit 'groot' Europa biedt Eureka Audiovisuel 'Circle '99' aan. Dit trainingspro gramma is gericht op Centraal-, Oost- of Zuid- Europese producenten en producenten uit de EU die met hen willen coproduceren. In samenwerking met het Filmfestival Mannheim- Heidelberg wordt het programma samengesteld dat uit drie keer twee dagen bestaat. In de eerste twee ses sies (maart en juni) worden achtereenvolgens script- ontwikkeling, distributie en marketing behandeld. Tijdens de derde sessie worden projecten gepresen teerd aan kopers, gedurende Mannheim International Co-production Meetings (oktober). De deelnamekosten bedragen 250 Ecu en de deadline is 15 februari 1999. Contactpersoon: Laurence Pêtre, telefoon+32-2-5380455. Meer informatie: Audiovisueel Platform/MEDIA Desk telefoon 035 623 86 41 - fax 035 62185 41 e-mail: avpmedia@euronet.nl website: www.avp-mediadesk.nl In de discussies met de vakbond over een nieuwe CAO voor het bioscoopbedrijf, kwam al snel naar voren dat scholing van bioscooppersoneel een essentiële voorwaarde is om de kwaliteit van het product bioscoop op peil te houden én dat er door scholing een mogelijkheid kan worden gecreëerd om personeelsleden een extra beloning te geven omdat ze hierdoor een zekere meerwaarde voor het bedrijf krijgen. De Leo Claassen Stichting werd ver volgens aangewezen als dé instelling die geschikt zou zijn om dit verder inhoud te geven. Natuurlijk kost het opzetten van opleidingen of het onderbrengen van opleidingen bij professionele instituten veel geld, zodat werd gekeken naar de mogelijkheid van subsidie. Subsidie kan alleen dan worden aangesproken als de opleidingen worden Tijdens de NFC Nieuwjaars- contactdag van 4 januari jongstleden is afscheid genomen van een aantal oud-bestuurders van de Leo Claassen Stichting.De heer Carlo Lambregts, exploitant van de bioscopen Cinemactueel in Bergen op Zoom en City te Roosendaal en tevens voorzitter van deze stichting, sprak daarbij een woord van dank uit aan de heren J. van de Belt, H. Berg, E. Bovelander, G.B. de Graaff en D. Swart, voor de gedurende vele jaren uitgevoerde werkzaamheden ten behoeve van de opleiding voor bioscoopoperateurs. Deze mensen waren in feite de stichting en zorgden er voor dat de bedrijfs tak kon beschikken over een kwa litatief hoogwaardige scholing voor "de koks in de keuken van de bioscoop". verzorgd door een instelling waarin werknemers en werkge vers met een gelijk aantal in het bestuur zijn vertegenwoordigd. Na uitgebreid overleg met het toenmalige bestuur van de stich ting werd besloten een nieuw bestuur te benoemen vanuit de NVB en FNV KIEM en de statu ten van de stichting aan te pas sen aan de nieuwe situatie. Het oude bestuur werd bereid gevon den om als 'werkgroep techniek' binnen de stichting actief te blij ven, zodat ten volle zou kunnen worden geprofiteerd van hun know how in bioscooptechniek en organisatie van de cursussen voor operateurs. Sindsdien heeft de nieuwe Leo Claassen Stichting allerminst stilgezeten. Mede aan de hand van de CAO afspraken over opleidingen wordt er een oplei dingstraject ontwikkeld voor de ongeveer 2.500 service- en kas samedewerkers, operateurs en bedrijfsleiders. Uitgangspunt van de hele exerci tie is op termijn te komen tot een aanbod van opleidingen die toegesneden zijn op de heden daagse bioscoopsituatie en aan sluiten op de wensen van werk gevers én werknemers binnen de sector. Servicemedewerker Voor de servicemedewerkers wordt gedacht aan trainingen op het gebied van gastgericht wer ken. Het is immers uitermate belangrijk dat de bioscoop enter tainment én een goed gastheer schap biedt aan haar klanten. In de verdeling van de vrijetijdsbe steding van de consument wor den deze factoren steeds belang rijker. Het uiteindelijke doel is medewerkers te leren denken vanuit de klant en ze inzicht te geven in bedrijfsprocessen die betrekking hebben op de omgang met bioscoopbezoekers. In het verlengde hiervan zullen enkele medewerkers per bios coop moeten beschikken over een diploma Sociale Hygiëne. Dit betekent niet dat men leert hoe vooral niet te spugen op de schoenen van het publiek, maar wel hoe op een sociaal verant woorde wijze de horeca wordt uitgeoefend en hoe bijvoorbeeld moet worden omgegaan met agressief publiek. 2 6 Operateurs Voor de operateurs bestaat er sinds jaar en dag een prima opleiding voor het diploma A en B. Toch zal ook deze cursus -die door de Leo Claassen Stichting zelf wordt verzorgd- aan de eisen van de moderne tijd en de prak tijk binnen de bioscopen, moe ten worden aangepast. Dat wil zeggen dat de opleiding wellicht iets minder technisch moet wor den en iets meer toegespitst op de rol van de operateur in het gehele bedrijfsproces. Daarnaast zal er ook aandacht moeten zijn voor her- en bijscholing om de technische ontwikkelingen bij te kunnen houden. Bedrijfsleiders De rol die een bedrijfsleider in het management van een bios coop speelt wordt soms onder schat. Omdat een geoliede exploitatie afhangt van een dito bedrijfsproces zullen er voor deze groep cursussen middle-manage- ment en facilitair management worden aangeboden. Belangrijk onderdeel hiervan is coaching: een combinatie van praktisch leidinggeven en personeelsma nagement. Binnenkort zullen verschillende aanbieders van opleidingen over onze wensen worden gebrieft, zodat zij een offerte kunnen aanbieden. Ook heeft de Leo Claassen Stichting contacten met een organisatie die opleidingen voor bioscooppersoneel in Duitsland verzorgt. Het is de bedoeling dat na bespreking en beoordeling van de offertes zo snel mogelijk opleidingen worden opgezet en aangeboden. Naar verwachting zal dit echter pas in het vierde kwartaal van dit jaar kunnen worden gerealiseerd. Via Holland Film Nieuws zullen wij u te zijner tijd over de voort gang informeren. j 2 7

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 22