Nieuwbouw Nederlandse Film en Televisie Academie y Ld Q U Eind juni 1999 is het zover: de Nederlandse Film en Televisie Academie verlaat haar drie huidige panden; een oud verpleegster- opleidingshuis, een tramremise en het oude Overtoom-gebouw. tekst: Marion Slewe en Paul de Bont foto: Jan van Meerten (onder) Ton van Til (rechts) In september neemt de academie haar intrek in een nieuw door Koen van Velsen speciaal voor de Academie ontworpen gebouw aan het Mr. Visserplein in hartje Amsterdam, vlakbij het Waterlooplein, het Joods Historisch Museum en de Theaterschool. Koen van Velsen is in de filmwereld al bekend van Pathé Schouwburgplein in Rotterdam. Ook dit gebouw van deze ge renommeerde architect zal zeer bijzonder worden. De grondvorm van het gebouw heeft de vorm van een "wybertje" (trapezium). Het beslaat ongeveer 8.000 vier kante meter en bestaat groten deels uit allerlei verschillende werkruimten zoals studio's voor film, televisie en fotografie, oefenstudio's, geluid- en monta geruimten en productiekantoren. De materialen die voor de afwer king van het gebouw gebruikt worden zijn voornamelijk beton en glas. Het bouwen van studio's en bioscopen in het hartje van de drukke wereldstad Amsterdam, aan de drukke verkeersader Wibautstraat/IJ-tunnel heeft natuurlijk specifieke voorwaar den gesteld aan het ontwerp van het gebouw. De studio's zijn ondergebracht in een grote 'doos' die, afgesloten van licht en geluid, midden in het gebouw staat. Deze doosbevat verder de kleine bioscoop met foyer. In de bioscoop is plaats voor hon derd personen. Rondom de 'doos' zijn de andere werkruim ten zoals kantoren en leslokalen gegroepeerd. Hierdoor zijn aan de buitenkant van het gebouw altijd mensen te zien. Op de begane grond wordt verder de mediatheek gehuisvest. Vanaf september zal het nieuwe gebouw in gebruik worden genomen. De officiële opening zal 14 oktober plaatsvinden. Tijdens de ope ningsweek hopen we bekende en minder bekende oud-studenten v.l.n.r.: Monique van de Ven, Gerrit Jan Wolffensperger en Syben Piersma tij dens het slaan van de eerste paal van het nieuwe gebouw van de Nederlandse Film en Televisieacademie. te kunnen begroeten tijdens een reünie. Oud-studenten wordt gevraagd hun adres door te geven aan het oude adres van de Nederlandse Film en Televisie academie, Ite Boeremastraat 1, 1054 PP te Amsterdam, t.a.v. de reüniecommissie. De komende tijd gaan we in Holland Film Nieuws regelmatig aandacht besteden aan de Nederlandse Film en Televisieacademie. De Academie vormt al veertig jaar de 'kweek vijver' van het Nederlandse audiovisuele werkveld. Bijna bij alle Nederlandse film- en TV producties zijn oud-studenten van 'De Academie' betrokken. Ook buiten Nederland zijn oud- studenten zoals Paul Verhoeven en Jan de Bont bekend. Studentenfilms worden overal in de wereld gedraaid, zoals "Lap Rouge" die ondermeer prijzen won op festivals in Poitiers en San Francisco. Wat weinig men sen weten is dat in 1989 regis seur Mike van Diem de Acadamy Award (Oscar) won voor de beste studentenfilm. Deze belofte werd vorig jaar bevestigd door de toekenning van de Oscar aan Mike van Diem voor "Karakter". Het jaar 1999 wordt voor de Nederlandse Film en Televisie academie een bijzonder jaar. Het veertigjarig jubileum van de Academie valt samen met het moment dat de Academie een nieuw gebouw hartje Amsterdam betrekt. Deze dag zal ongetwijfeld met veel publiciteit van televisie en pers gepaard gaan. Regisseur/acteur Mare van Uchelen legt de laatste hand aan het bord met een computerimpressie van de nieuwe film academie. 3 1

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 25