Adverteerders RUIME KEUZE IN ZITCOMFORT ROMA Roma Boxmeer rant, voor iedere Nederlander en organisatie toegankelijk. Als je vindt dat iets niet kan, dan kun je bij het NICAM een klacht indienen. Als die gegrond ver klaard wordt, komt er een proce dure waarbij er al dan niet een veroordeling is." Welke leeftijdscategorieën kunnen we bij classificatie van het NICAM verwachten? "16 jaar en ouder, 12 jaar, alle leeftijden en dat nog aangevuld met ouderlijke begeleiding. De grens van eind zeven jaar is er nog niet. Het lijkt waarschijnlijk dat daar nog een discussie over komt. Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat er rond die leeftijd een natuurlijke begrenzing ligt in de ontwikkeling van een kind." Films worden aangeboden via diverse kanalen. Gaan er voor dezelfde film verschil lende mediaclassificaties gelden of is er een lifetime classificatie? "In principe is er een soort lifeti me classificatie, maar er is een procedure voor een versnelde herclassificatie. Laten we het woord keuren nooit meer gebruiken want keuren impli ceert dat ik bepaal wat jij wel of niet mag zien. We praten over classificeren. Die herclassificatie kan bijvoorbeeld gebeuren omdat er sinds de eerste classifi catie maatschappelijk alweer het nodige is veranderd." Er wordt dus geen rekening gehouden met het verschil dat een film in de bioscoop op een openbare plek met een groep mensen wordt bekeken terwijl diezelfde film op TV individueel en binnen een zekere besloten heid kan worden bekeken? "Nee, in principe is het zo dat als een film eenmaal is geclassi ficeerd het zo blijft tenzij er aan leiding is om tot een herclassifi catie te komen. Als we dat niet zouden doen hebben we het niet meer over geharmoniseerde clas sificatie." Wordt er nog kennis en know how overgenomen van de Nederlandse Filmkeuring die dus gaat verdwijnen? "De Filmkeuring heeft zich op het laatste moment gedistan tieerd van het uiteindelijke busi ness plan van het NICAM ter wijl het tot dan toe twee bestuurders leverde die mee dachten tot dit plan te komen. Het NICAM blijft wel in gesprek met de Filmkeuring onder ande re om hun expertise waar nodig op een goede, effectieve manier aan te wenden." Wat gaat de komst van het NICAM concreet betekenen voor de mensen in het bios coopbedrijf, voor de men sen in de bioscoopkassa's, voor medewerkers op film verhuurkantoren? weer van leren. Ik sluit niet uit dat er eens incidenteel een steekproef plaatsvindt." Wat zijn de stappen die er nu gezet gaan worden? Waar zitten we nu in het hele proces? "De stichting is opgericht, de statuten zijn door het algemeen bestuur in oprichting geaccor deerd. Dan krijgen we de fase van het inwerken van de nieuwe voorzitter en het aantrekken van een directeur met staf. Rond de zomer, begin herfst zijn er de politieke debatten over aanpas sing van de mediawet en de afschaffing van de wet op de filmvertoning. Op dat moment moet het NICAM publicitair goed neergezet zijn. Dan heeft het NICAM ongeveer een jaar om zich volledig te ontwikkelen. Het duurt namelijk een jaar voordat de nieuwe mediawet, waar de omroepen aan gehou den zijn, gepubliceerd wordt in het Staatsblad. In die tussentijd kan het NICAM voor wat betreft de film- en videobranche al warmdraaien. Ik wens ze daar mee succes." "Bij de filmverhuurders mensen zijn die clas sificeerder worden, die daar een oplei ding van het NICAM voor krijgen; voor de werknemers in de kassa van een bios coop betekent het dat ze, net zoals ze dat nu behoren te doen, scherp in de gaten moeten hou den wat er gebeurt. De klachtenprocedu re doet het systeem van de classificatie vanzelf verbeteren. Een klacht is een sig naal van een klant, dus moet je er naar luisteren, want daar kun je uiteindelijk zullen er Action Freight B.V. pagina 5 Cinema Expo International pagina 18 Fibrocit pagina 39 Huizenga Nederland BV pagina 2 NFC Marketing pagina 6 Paradiso Filmed Entertainment cover Roma Boxmeer pagina 10 Stichting Nationale Bioscoopbon achterzijde Groot assortiment bioscoopstoelen in diverse uitvoeringen. Roma verzorgt de gehele inrichting ook de foyer. Boxmeer Postbus 197, 5830 AD Boxmeer Tel. 0485-574154. Fax 0485-576035. i o

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 50