MENINGEN OVER INVLCWAN DVD OP BIOSCOOPBEZOEK LOPEN UITEEN In het vorige nummer van HFN is uitgebreid ingegaan op de ontwikkelingen rondom de Digital Versatile Disc, afgekort DVD. In dit nummer willen wij u enkele reacties geven die we naar aanleiding van het artikel hebben ontvangen. Daarnaast hebben we ook een aantal mensen uit het film- en bios coopbedrijf gevraagd naar hun verwachtingen met betrekking tot DVD in relatie tot bioscoop bezoek. door J. Huijsdens DVDPART Volgens Ruud Lamers, direc teur van Warner Home Video, zal DVD geen negatieve invloed op het bioscoopbezoek in ons land uitoefenen. Sterker nog, de Warner baas gelooft dat de nieuwe techniek versterkend zal werken voor film als onder deel van de totale entertain- mentmarkt en dus ook voor de bioscoop. Uit gegevens uit het buitenland blijkt volgens hem namelijk nu al dat de totale con sumptie voor films (via wat voor medium dan ook) met DVD nu al hoger ligt dan bij de traditio nele videocassette. Voor wat betreft de parallel import van titels die in Nederland nog in de bioscoop draaien en die af te spelen zijn op de zogeheten 'regiovrije' DVD spelers, zegt Ruud Lamers dat een effectieve regiocodering altijd het uitgangspunt is geweest. Daar zal dus ook aan worden gewerkt. Het succes daarvan zal mede worden bepaald door het beschikbare aantal titels op de Nederlandse markt. "In de loop der tijd kunnen DVD en de nieuwe televisies, omdat ze tenslotte een mooier beeld en digitaal geluid opleve ren en meer mogelijkheden bie den, onze sector wel eens 25% minder bezoekers opleveren.", zegt Roderick van der Meulen, bioscoopexploitant uit Harderwijk. "Maar ik kan het natuurlijk ook mis hebben!" Voor wat betreft de invloed van DVD spelers die 'regiovrij' wor- "Als deze technologie werkelijk doorbreekt op de markt, moet men rekening houden met de kundig heid van het illegale circuit. Meerdere malen zijn er op bepaalde apparaten beveiligingen aangebracht die niet afdoende bleken te zijn. Denk bijvoorbeeld aan het kraken van een computer, een probleem dat men niet had voorzien. Kijk eens naar de problemen die er zijn ontstaan op het gebied van de compact disc. Er wordt op grote schaal gekopieerd. Niet alleen wordt er gehandeld in illegale cd's, maar er wordt ook vanaf Internet gekopieerd. Welke rol gaat het Internet in de nabije toekomst spelen? Het illegaal kopiëren van videobanden is al net zo'n groot probleem. Zo zijn er tal van mogelijkheden voor het illegale circuit om een slaatje te slaan uit deze nieuwe technologie die een nadelige invloed zou kunnen gaan uitdrukken op professionele bedrijven. Het is niet zo dat ik twijfel aan de kundigheid van de personen die de DVD op de markt zullen gaan brengen. Mijn punt is alleen, onderschat het crimi nele circuit niet. Harry Harskamp Operateur Bioscoop 't Swaentje te Meppel den gemaakt en dus actuele films uit onder andere de Verenigde Staten kunnen afspe len, zegt Van der Meulen dat dat binnenkort wel zal zijn afgelo pen omdat het technisch gezien dan wordt afgebakend. "Maar daar ben ik nog niet eens zo bang voor. Waar ik wel voor vrees is dat de kwaliteit zo veel beter wordt dat je thuis echt een bioscoop kunt gaan nabootsen. Daar zijn toch veel mensen gevoelig voor. De situatie is niet ondenkbaar dat 'kapitaalkrachti- ge'mensen hun kennissen en vrienden gaan uitnodigen om bij hun thuis een film te komen bekijken zoals dat in de begin periode bij de televisie gebeurde." Paul Nieuwendijk, directeur van Bioscoopexploitatie- maatschappij Cinex B.V, denkt dat DVD hoofdzakelijk een tech nische aanvulling op de video sector is en dus net zo invloed rijk zal zijn als het hele videoka naal dat nu is. "Aan de positie van de bioscoop zal niet zoveel veranderen. Wij hebben sterk de indruk dat het publiek naar de bioscoop komt omdat het nu eenmaal wat anders wil dan thuis zitten. Ik zie het eerlijk gezegd niet zo dramatisch." De in Enschede gevestigde exploi tant meent wel dat het bios coopbedrijf "concurrentiegericht moet werken. We moeten grote doeken hebben en servicegericht werken. We moeten wel iets aparts bieden." Ook de directeur van Jogchem's Theaters, Jan van Dommelen, ziet het voor wat betreft de invloed op het bioscoopbezoek niet echt somber in. "Voor ons als bioscoopbedrijf maakt het eigenlijk niet uit of men nu een DVD koopt of een videoband, als ze maar gelijktijdig uitkomen. Als ze een film echter op DVD gaan kopen terwijl hij hier in de bioscoop nog moet uitkomen, dan is de hamvraag 'wat komt er uit het lopende onderzoek van NFC Onderzoek naar de percep tie van het publiek over de Win dows'. Het wordt volgens Van Dommelen anders als de volu mes groter worden en er gestunt gaat worden met de prijzen zoals het gratis weggeven van DVDs bij aankoop van een speler. "Zo lang de DVD gekoppeld blijft aan video en daarmee dus na de gebruikelijke zes maanden ver schijnt en er geen dramatisch lage prijzen worden gevraagd - en daar ziet het niet naar uit - zie ik geen wijziging in de volu mes die onze kant opkomen." De DVD-schijf is, evenals de toekomsti ge DVD-R(W), op iets langere termijn de vervanger van de huidige videoband. Voordat de penetratiegraad van de DVD recorder in de Nederlandse huishoudens een even grote vorm als de ons bekende videorecorder heeft aangenomen zullen er beslist nog heel wat jaren voorbij zijn. Van een zo'n grote hausse als in de tach tiger jaren de videorecorder was, zal beslist geen sprake zijn. Het zal een wat trage vervangingsmarkt worden. Natuurlijk is de beeldkwaliteit van DVD naar onze normen perfect, evenals het geluid bij aansluiting op een digitale versterker. Wat zal dit voor het bioscoop bedrijf betekenen? Heeft het bioscoop bedrijf het de laatste jaren niet prima gedaan? Het bedrijf heeft, naast televisie, ook de opkomst van de video glansrijk doorstaan. Waarom zou het dit bij opkomst van DVD niet kunnen? Waar het bioscoopbedrijf wel voor moet waken, is dat de markt straks niet over spoeld gaat worden met DVD-films die parallel geïmporteerd zijn uit de Verenigde Staten (regio 1) waar vele films geruime tijd eerder hun première beleven dan in Nederland (regio 2). Gehandhaafde regiocodering blijft belangrijk. Maar zelfs dan rijzen er twij fels: uit onderzoek is gebleken dat ruim 80% van de Nederlanders de voorkeur geeft aan een Nederlands ondertitelde film. Doordat onze regio (2) veel landen omvat zal dit probleem op kleinere schaal toch blijven. Ook in Europa is de premièredatum van films per land belangrijk verschillend. Een in Spanje of via Internet gekochte DVD kan via het menuscherm op Engelse taal en Nederlandse ondertitels geschakeld wor den. Hier moet voor gewaakt worden, en het zou verstandig zijn om op Europees niveau hier iets te gaan regelen. Daarnaast speelt het sociale vlak een grote rol. De mens is een sociaal wezen. Hij gaat uit. Dat zal hij, en zeker de jeugd, echt niet laten na opkomst van de DVD. Voordeel voor de bioscoop dus. Echt toekomst kijken voor de bioscoop is op digitaal gebied: het op digitale wijze vastleggen van beeld en geluid op plaat (DVD) en dit vervolgens kunnen gebrui ken voor projectie op het grote doek. Voordeel hiervan is dat men eindelijk eens af is van de "zware" 35mm kopieën (mag dit na ruim een eeuw?). Veel bios copen kunnen dan gelijktijdig op een relatief goedkope manier een première- film vertonen, waardoor oneigenlijke concurrentie tussen diverse bioscoopex ploitanten tot het verleden behoort. Op deze manier zal elke exploitant voor zijn eigen bedrijf op zijn eigen wijze moeten gaan knokken, wat ongetwijfeld weer tot verbetering van de gehele bedrijfstak zal gaan leiden. Voor dit laatste zouden echter de groot beeld projectiesystemen dusdanig verbe terd moeten worden, dat projectie op een zeer groot doek mogelijk wordt op een manier zoals wij dat kwalitatief gewend zijn. Dit geldt overigens ook voor distributie via de satelliet. Tweede mogelijkheid is dat een filmver huurkantoor de film op een speciale manier gaat uitzenden die door de theaters per speciale decoder wordt opgevangen. Het lijkt echter dat beide laatste mogelijkheden op dit moment nog wat in de verre toekomst liggen. In ieder geval zal het bioscoopbedrijf, zoals het er nu voorstaat, zich beslist geen zorgen hoeven te maken over een "concurrent" als DVD of DVD-R(W). Auteur onbekend. 1 4

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 53