NATO SHOWEST '99, BIGGER THAN LIFE z 0 0) I- W UJ l_ DIGITAL CINEMA, 'JUST AROUND THE CORNER Een bezoek aan NATO ShoWest, 's werelds grootste bioscoop conventie, doet je beseffen dat het in de wereld van de cinema draait om grootte, geld en illusie. tekst: J. Huijsdens - foto's: C. Jansen 'JUST AN 1LLUSION' O I (A Waarschijnlijk is er in de hele Verenigde Staten geen betere loca tie te vinden dan Las Vegas om een beurs te organiseren voor een bedrijfstak die zich bezighoudt met niets anders dan het verkopen van illusie. Nergens wordt zo gespeeld met de menselijke behoefte om op te gaan in een illusionaire wereld als in de stad die Las Vegas heet. De aard van de conventie zorgt er overigens voor dat je je regelmatig bewust wordt van het feit dat de stad en het bioscoopbedrijf nog twee andere dingen gemeen heb ben, namelijk een onweerstaanba re drang om meer geld te verdie nen én om zaken groot, zo niet supergroot aan te pakken. Tijdens de enkele seminars die ook dit jaar plaatsvonden tijdens ShoWest werd het bioscoopbedrijf door sprekers vergeleken met de retailhandel. Hoe interessant dit ook is, film is juist zo uniek omdat er in wezen alleen maar een illusie wordt verkocht. Speelfilms laten ons een werkelijk heid zien die er in feite helemaal niet is, maar waar we gedurende anderhalf uur wel in willen stap pen. De Amerikaanse filmindus trie, zoals zij zich ook tijdens deze 25e editie van ShoWest presen teerde, weet als geen ander hoe zij het bioscooppubliek daarin moet bedienen. Filmsterren spelen in het hele spel zo'n grote rol dat zij vanzelfsprekend tijdens ShoWest niet ontbraken. Traditiegetrouw grijpen de diverse filmmaatschappijen de aanwezig heid van zoveel exploitanten aan om ze te trakteren op veel bijzon dere evenementen. Van de vier lunches werden er drie aangebo den door een maatschappij. Twee hiervan, te weten de combinatie New Line/Fine Line en Warner Bros., wisten veel filmsterren naar Las Vegas te krijgen om reclame te maken voor hun nieuwe films. Hugh Grant, Will Smith, Clint Eastwood, Keanu Reeves, George Clooney, Sean Connery, Warren Beatty, Heather Graham, Adam Sandler, zijn maar een paar van de sterren die acte de présence gaven. In een aantal gevallen leidt de reclametijd die ze kregen om hun film te promoten tot hilarische taferelen. Met grote regelmatig wordt her en der geroepen dat het nog vele jaren zal duren voordat het zo geliefde celluloid zal worden ver vangen door een digitale presen tatievorm (zie ook pagina 14). Tijdens ShoWest werd echter aangetoond dat het ongeveer nog vijf jaar zal duren voordat het beroep van operateur een beroep van computerprogrammeur is geworden. Daarmee was digitale cinema tevens het belangrijkste dat tijdens NATO ShoWest werd gepresenteerd. Onder grote publieke belangstel ling werden er door Eastman Kodak, Cinecomm en Texas Instruments in totaal drie demonstraties gegeven om het huidige verschil aan te tonen tus sen de normale 3 5 mm projectie en de digitale evenknie. De NATO besloot tot deze presenta tie omdat digitale cinema in haar ontwikkeling een dusdanige voor uitgang heeft geboekt dat het moment daar was om mensen zelf een oordeel te laten vellen. Tijdens de demonstratie werden de verschillende systemen onder gelijke omstandigheden met elkaar vergeleken. Hoewel digitale cinema nog wel enkele ontwikke lingen heeft door te maken om de 3 5 mm print te doen vergeten - denk daarbij onder andere aan kleurstelling - kan er niets anders worden geconcludeerd dan dat de bioscoop van de toe komst een digitale bioscoop is. Deze ommezwaai zal echter niet zonder slag of stoot gaan. De kosten die gepaard gaan met de introductie van digitaal beeld bedragen namelijk circa 200.000 per zaal. Aangezien de digitale cinema vooral kostenbe sparend zal zijn voor de filmver huurders (er hoeven tenslotte geen kopieën meer te worden gemaakt) was van exploitanten- zijde reeds te vernemen dat de innovatie door exploitanten en filmverhuurders tezamen gefi nancierd zal moeten worden. Wat het oordeel na de presenta tie ook was, iedereen werd dezelf de avond tijdens de presentatie van 20th Century Fox min of meer verrast door de aankondi ging van George Lucas dat hij zijn "Star Wars; The Phantom Menace" in de V.S. op vier testlo- caties digitaal zal uitbrengen. Daarmee werden sommige twijfe laars opeens een stuk zekerder van het feit dat digitale cinema echt voor de deur staat. Het was de laatste keer dat NATO ShoWest plaatsvond in het hotel Bally's. Volgend jaar speelt de con ventie zich af in het nog in aanbouw zijnde luxe resort Paris. 1 9

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 59