Winnaars van de ShoWest Awards 1999 bracht hij voor de Amerikaanse exploitanten ook goed nieuws. De gemiddelde Amerikaan ging in 1998 per jaar gemiddeld één keer meer naar de film dan aan het begin van het decennium en daarnaast was de box office met 6.95 miljard de hoogste uit de Amerikaanse geschiedenis. Reden tot tevredenheid, wat dat betreft. Hoezeer de woorden van Bill Mechanic en Jack Valenti ook tot de beursbezoekers doordrongen, bij het seminar "Bioscoop in de 21e eeuw", leek het er weer even op alsof er geen grenzen zijn in de groei van de bioscoopmarkt. Met grote eenvoud werden er plannen voor nieuwe complexen en bioscoopformules uit doe ken gedaan die voor Nederlandse begrippen onwerkelijk lijken te zijn. Denk aan projecten in Azië, Midden-Amerika, Europa, maar ook New York City waar het aantal bioscoopzalen per complex eerder in de buurt van 35 komt, dan in buurt van 20. In schril contrast met dit seminar stond de bijeenkomst waarin vertegenwoordigers van internationale bioscoopexploitaties als United Cinemas International, Loews Cineplex International, AMC Europe en Kinepolis Group NV spraken over de ontwik kelingen in de markt. Uit de monden van diverse panelleden was te horen dat er in de internationale markt toch vooral niet dezelfde fouten gemaakt moesten worden als op de Amerikaanse markt. De enorme groei die de internationale markt momenteel door maakt lijkt vooral de grote ondernemingen alle speelruimte te geven om hun plannen te realiseren, of dat nu in Rusland, Mexico, Japan of Italië is. Door Millard Ochs van Warner Bros. International Theatres werd over Italië overigens gezegd dat het zeer moeilijk is om er politiek snel iets voor elkaar te krijgen. Even leek het erop dat hij het over Nederland had. Hoewel de discussies af en toe wat eenzijdig waren en echt spektakel ach terwege bleef, leek er geen andere conclusie mogelijk dan dat er in het toekomstige bioscoopveld - mede vanwege de aanko mende investeringen in verband met de digitale cinema - wei nig ruimte meer over is voor de kleine, onafhankelijke exploi tant. Of zien we daar een stukje van de markt over het hoofd? 'SIZE DOES MATTER' Uitgedrukt in het aantal inschrijvingen kan ShoWest '99 de meest succesvolle beurs tot nu toe genoemd worden. Meer dan 3.400 personen meldden zich aan. Het groeiende aantal aan meldingen past ook helemaal bij ShoWest, het kan de Amerikanen blijkbaar niet groot genoeg worden. Vandaar ook dat de organisatie heeft besloten om ShoWest volgend jaar van 6 tot en met 9 maart te laten plaatsvinden in het nu in aan bouw zijnde hotel-resort 'Paris'. Dat de Amerikanen met niets anders genoegen nemen dan het allergrootste werd ook in de entertainmentsfeer duidelijk. Waarom zou je als 20th Century Fox genoegen nemen met een "gewone lunch" met wat sterren en trailers als je John Williams kunt krijgen die live het "Star Wars" thema wil spe len en dan ook zo vriendelijk wil zijn zijn goede vriend, George Lucas aan te kondigen die op zijn beurt de kersverse trailer van "Star Wars; The Phantom Menace" laat vertonen. Waarom dus genoegen nemen met iets "kleins" als het veel groter kan? Ook Disney is daar altijd erg goed is. Waarom een feestje in Hotel Bally's als je zo'n 4.500 man kunt overbrengen naar het hotel MGM om ze daar gewoon niet alleen "Tarzan" al te laten zien, maar ze ook een groots live concert van Phil Collins, de popmuzikant verantwoordelijk voor alle muziek in de film - kunt aanbieden? Kosten noch moeite werden gespaard om alle bezoekers het gevoel te geven dat ook elke bioscoopbezoeker - afhankelijk van de film - na afloop van een voorstelling zou moeten hebben, een gevoel van opwin ding en enthousiasme. 2 2 -^ Jerry Bruckheimer, Producer of the Year Sean Connery, Lifetime Achievement Award Peter Bobby Farrelly, Screenwriters of the Year Heather Graham, Female Star of Tomorrow Tom Hanks, Box Office Star of the Year •4 William H. Macy, Support ing Actor of the Year John Madden, Director of the Year Giovanni Ribisi, Male Star of Tomorrow Meg Ryan, Actress of the Year Adam Sandler, Comedy Star of the Year Wili Smith, Actor of the Year Catherina Zeta- Jones, Supporting Actress of the Year Michael Campbell, ShoWester of the Year Enrique Ramirez Villalon, International Exhibitor of the Year Jerome Forman, Silver Jubilee Award Jim Murray, B.V. Sturdivant Award Maureen Arthur, Ida Schreiber Award Charles Cretors, Bert Memorial Award

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 60