THE ACADAMY AWARDS AND THE WINNER IS M In de laatste Oscaruitreiking van deze eeuw, die plaatsvond op 21 maart jongstleden, won de roman tiek het van het drama. Maar liefst zeven Academy Awards waren er voor "Shakespeare in Love". Vijf gin gen er naar "Saving Private Ryan". De Oscaruitreiking vond voor de 71e keer plaats in het Mekka van de filmindustrie: Hollywood, Los Angeles. Holland Film Nieuws zet de belangrijkste winnaars nog even voor u op een rijtje. Beste Film Saving Private Ryan Elizabeth La Vita E Bella The Thin Red Line Shakespeare In Love Beste Actrice A Gwyneth Paltrow - Shakespeare In Love Meryl Streep - One True Thing Cate Blanchett - Elizabeth Fernanda Montenegro - Central Do Brasil Emily Watson - Hilary And Jackie Beste Acteur Tom Hanks - Saving Private Ryan Ian McKellen - Gods And Monsters Nick Nolte - Affliction Edward Norton - American History X T Roberto Benigni - La Vita E Bella Is het niet belache lijk? Tot verleden jaar volgde ik of via Canal+, Filmnet of de BBC of, in uiterste nood, via CNN de opgeklopte spanningen van de "Oscar Night". Het bete kende weliswaar midden in de nacht opstaan en onder genot van vele potten Earl Grey thee kijken naar "The Road to Oscar", "De Rode Loper Parade" en de uitein delijke uitreiking. Het was een hele zit, die nogal wat zitvlees ver eiste, maar daar heb ik 'helaas' genoeg van! Ik nam het allemaal voor lief, omdat het magische van Oscar nu eenmaal iets ondefi nieerbaars is. Zou het die hang Beste Regisseur Steven Spielberg - Saving Private Ryan Peter Weir - The Truman Show John Madden - Shakespeare In Love Roberto Benigni - La Vita E Bella Terrence Malick - The Thin Red Line Beste Mannelijke Bijrol James Cobum - Affliction Robert Duvall - A Civil Action Ed Harris - The Truman Show naar Amerikaanse "glamour and glitz" zijn? Het zit in je bloed en daarom vind je het prachtig of je vindt er geen reet aan en dan kan het je dus ook geen bal schelen. De Oscar is "overrated", het zijn slechts 5000 Amerikanen, die de prijzen toekennen, maar de magie van dat fallusachtige beeldje is al jarenlang de meest tot de verbeel ding sprekende prijs die er bestaat. Niemand haalt zijn neus op voor een Gouden Palm uit Cannes, Berlijnse Beer, Venetiaanse Leeuw of het Gouden Kalf uit Utrecht. Maar een OSCAR winnen is nou eenmaal iets speciaals, iets extra's. De Nederlander rent sneller naar de Oscarwinnende film dan naar die film, die net de Gouden Ibis uit Teheran heeft gewonnen. Trouwens, er zijn legio films die Gouden Beren, Nijlpaarden of Leeuwen gewonnen hebben, die nooit in de bioscoop te zien zijn geweest! De Oscar is net zoiets als Geoffrey Rush - Shakespeare In Love Billy Bob Thornton - A Simple Plan Beste Vrouwelijke Bijrol Kathy Bates - Primary Colors Brenda Blethyn - Little Voice Rachel Griffiths - Hilary And Jackie Lynn Redgrave - Gods And Monsters Judi Dench - Shakespeare In Love het Keurmerk van de Vereniging van Nederlandse Huisvrouwen". En die hele vier-en-een-half-uur durende cinematografische top- show heb ik dus niet live kunnen volgen. De rechten zijn afschuwe lijk duur, dus geen Canal+, geen BBC (de rechten voor Groot Brittannië liggen bij BSkyB), geen CNN (niet op de kabel in Amsterdam) dusbalen en cha grijnig. OK, geen doorwaakte nacht, maar die had ik er graag voor over gehad. Heeft dan nie mand in Nederland in de gaten dat film weer ongelooflijk leeft? En dat we graag midden in de nacht naar zo'n spektakel willen kijken? Op naar de live-uitzending van de Gouden Kalveren dan maar! Overigens, loopt dat film programma "LET'S GO TO THE MOVIES" nog op het TV Fox sta tion en wat zijn de kijkcijfers? Jac. J.MGoderie Beste Art Direction Shakespeare In Love - Martin Childs/]ill Quertier Elizabeth - John Myhre/Peter Howitt Pleasantville - Jeannine Oppewall/Jay Hart Saving Private Ryan - Tom Sanders/Lisa Dean Kavanaugh What Dreams May Come - Eugenio Zanetti/Cindy Carr Beste Kostuumontwerp Shakespeare In Love - Sandy Powell Beloved - Colleen Atwood Elizabeth - Alexandra Byrne Pleasantville - Judianna Makovsky Velvet Goldmine - Sandy Powell Beste Make Up Elizabeth Saving Private Ryan Shakespeare In Love Beste Visuele Effecten What Dreams May Come Armageddon Mighty Joe Young Beste Cinematografie Saving Private Ryan - Janusz Kaminski A Civil Action - Conrad L. Hall Elizabeth - Remi Adefarasin Shakespeare In Love - Richard Greatrex The Thin Red Line - John Toll Beste Montage Saving Private Ryan - Michael Kahn La Vita E Bella - Simona Paggi Out Of Sight - Anne V Coates Shakespeare In Love - David Gamble The Thin Red Line - Billy Weber/Leslie Jones/Saar Klein Beste Buitenlandse Film La Vita E Bella - Italië Central Do Brasil - Brazilië Children Of Heaven - Iran The Grandfather - Spanje Tango - Argentinië Beste Originele Muziekscore (Drama) La Vita E Bella - Nicola Piovani Elizabeth - David Hirschfelder Pleasantville - Randy Newman Saving Private Ryan - John Williams The Thin Red Line - Hans Zimmer Beste Originele Muziekscore (Komedie) Shakespeare In Love - Stephen Warbeck A Bug's Life - Randy Newman Mulan - Matthew Wilder/David Zippel/Jerry Goldsmith Patch Adams - Mare Shaiman The Prince Of Egypt - Stephen Schwartz/Hans Zimmer Beste Originele Muzieknummer Armageddon - 'I Don't Want To Miss A Thing' Quest For Camelot: The Magie Sword - 'The Prayer' The Horse Whisperer - 'A Soft Place To Fall' Babe: Pig In The City - 'That'll Do' The Prince Of Egypt - When You Believe' y Beste Originele Script Shakespeare In Love - Mare Norman/Tom Stoppard Bulworth - Warren Beatty/Jeremy Pikser La Vita E Bella - Vincenzo Cerami/Roberto Benigni Saving Private Ryan - Robert Rodat The Truman Show - Andrew Niccol Beste Script Gebaseerd Op Bestaand Materiaal Out Of Sight - Scott Frank Primary Colors - Elaine May A Simple Plan - Scott B. Smith The Thin Red Line - Terrence Malick Gods And Monsters - BUI Condon Beste Geluid Saving Private Ryan Armageddon The Mask Of Zorro Shakespeare In Love The Thin Red Line Beste Geluidseffecten Saving Private Ryan Armageddon The Mask Of Zorro 2 6 2 7

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 66