Evaluatie nationale ESSO filmmaand 'buy and bury'-idee, waarbij de belangrijkste concurrent voor de jaarlijkse Walt Disney-animatie wordt gekocht en direct ten grave wordt gedragen. Hij ziet deze hard nekkige gedachte dan ook als een typische uiting van de Nederland se dorpsmentaliteit. Vorig jaar heeft de film "Abeltje" immers al bewezen dat er zowel plaats is voor een Amerikaanse animatie als een Nederlandse familiefilm. "Abeltje" verscheen in dezelfde periode als "Mulan" en heeft een geweldig succes gehad. Hoewel de distribu tie van "Abeltje" toen werd ver zorgd door Warner Bros. ziet Hans Pos duidelijk het belang voor Buena Vista voor het welslagen van het project "Kruimeltje". Buena Vista kan nu duidelijk bewijzen dat er rond Kerstmis plaats is voor twee familiefilms, waardoor er in de toekomst naast de gebruikelijke animatiefilm ook ieder jaar een Nederlandse fami liefilm op de markt kan worden gebracht. De film "Kruimeltje" zal toch vooral leunen op zijn eigen kwali teiten. In de campagne zal de belangrijkste aandacht besteed worden aan het jongetje met hondje. Het verhaal speelt in de jaren '20, waardoor de film inte ressant is voor jong en oud. De taak van de producent en de dis tributeur is het vinden van de juis te invalshoeken om de film op een goede manier onder de aandacht te brengen. Hier en daar is er wel visie over, maar het gros van de Nederlandse films houdt zich daar helemaal niet mee bezig en hier vindt Hans Pos een gedeelte voor de verklaring, waarom de Nederlandse film moet opboksen tegen het heersende vooroordeel van 'het zal wel niks zijn'. Het ver haal van "Kruimeltje" zal bij veel mensen wel een bepaald beeld oproepen en het is dan ook belangrijk voor de film om raak vlakken te hebben met dat beeld. Om dit te vertalen naar de film is er de afgelopen jaren dan ook veel onderzoek gedaan, zodat de film en de publiciteitscampagne spre ken in een taal die het publiek verstaat. Die constante drang naar toegankelijkheid zal een belangrij ke gedachte blijven bij de marke ting van de film "Kruimeltje" en de film zelf. Het aantal bezoekers dat gebruik heeft gemaakt van de nationale Esso film maand is lager dan bij de voorgaande natio nale 2 voor 1 acties van NFC Marketing. Toch blijkt dat de actie wel degelijk een positieve invloed op het bioscoopbezoek heeft gehad. door Jan Ott De afgelopen maand juni vond voor de vijfde opeenvolgende keer de 2-voor-l zomeractie plaats, georganiseerd door NFC Marketing, dit jaar in samenwer king met Esso (zie al pagina 13, red.). Klanten van Esso ontvin gen in de periode van 1 mei tot en met 20 juni vouchers, waar mee men in juni het tweede bios coopkaartje gratis kreeg (twee voor de prijs van één). Met deze actie is getracht het bioscoopbe zoek in de vanouds rustige perio de aan het begin van de zomer een extra impuls te geven. Niet alleen het aantal bezoekers kan hiermee worden verhoogd, ook consumenten die niet tot de vaste bezoekers behoren worden in de verleiding gebracht weer eens voor het grote doek plaats te nemen. Om de actie te kunnen evalu eren werd even als de vorige jaren een publieksenquête gehouden en werden de lande lijke resultaten onder de loep genomen. Hieronder volgt een samenvatting van deze evalu atie. In totaal hebben circa 330.000 bezoekers gebruik gemaakt van de actie, waarvan de helft dus een vrijkaart heeft ontvangen. Het aandeel van deze 'actiebezoekers' in het totale bezoek in de actieperiode is 24%. Dit is zowel absoluut als relatief beduidend lager dan in de voor gaande jaren (zie tabel 1). Tabel 1 jaar actiebezoek totaal Dat er minder bezoekers van de actie gebruik hebben gemaakt, wil overigens niet zeggen dat het slechte bioscoopweken zijn geweest. Het totaal aantal bezoe kers was 100.000 hoger dan vorig jaar, de recette was door het lagere aantal vrijkaarten zelfs 3,5 miljoen gulden hoger. Hebben de zomeracties van de Eigen kwaliteiten Resultaten 1997 880.000 1998 890.000 1999 330.000 49% 54% 24% 2 2

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 21