The Invasion Of The Euro o rf 3 UI Op 1 januari 2002 zal de gulden worden vervangen door de euro. Om deze over gang zo soepel mogelijk te laten verlopen is er binnen de NFC een Euro-commissie benoemd, bestaande uit vertegenwoordigers van het NFC bestuur en bureau, de NVB en de NVF. Deze commissie heeft zich enige tijd terug gebogen over zaken die aandacht vra gen om de bedrijfsgenoten voor te bereiden op de introductie van de euro. door Frank van der Putte Het is verstandig dat bedrijven zo snel mogelijk een inventarisatie maken van de aanpassingen die nodig zijn om de overgang naar de euro zo soepel mogelijk te laten verlopen. Door dat nu reeds te doen, kunnen investe ringen die nodig zijn in verband met de euro (deels) gecombi neerd worden met veranderingen en vernieuwingen die om andere redenen nodig zijn. Dit spaart kosten. Onderstaande checklist kan behulpzaam zijn bij het opstellen van een tijdschema voor de omschakeling. Deze lijst is niet uitputtend: - Voorlichting medewerkers; - Aanpassen salarisadministratie; - Aanpassen administratiesyste men voor facturering, inkoop en kasbeheer; - Software voor boekhoudsyste- men, balans- en resultatenre kening; - Aanpassen liquiditeiten- en geldstromenbeheer; - Aanpassen prijs- en tarieven- lijsten en prijsaanduidingen in de verkoop (met een dubbele prijsaanduiding tijdens de overgangsperiode) - Aanpassen kassa's en appara ten voor pinpas, chipcard en creditcard; - Aanpassing snoep-, softdrink- en sigarettenautomaten. Er dient een onderscheid te worden gemaakt tussen boek houd- administratiesystemen en kassasystemen. Boekhoud- en administratiesystemen Voor wat betreft de boekhoud en administratiesystemen lijkt het op het eerste gezicht vrij eenvoudig de noodzakelijke aan passingen te laten plaatsvinden: omdat de verhouding tussen de gulden en de euro vast ligt 1,-" 2,20371) zou met een eenvoudige software-aanpassing kunnen worden volstaan. Alle guldensprijzen moeten wor den omgerekend naar euro's. Dit moet altijd via de officiële koers, met vijf cijfers achter de komma. Alleen het eindbedrag mag worden afgerond tot twee cijfers achter de komma. Een bedrag van 3,453 wordt 3,45 en een bedrag van 3,455 wordt €3,46. Het probleem zit echter met name in het tijdsbeslag voor een automatiseringsbedrijf om dit bij al haar klanten te realiseren, rekening houdende met eventu ele onvoorziene problemen die zich hierbij wellicht voordoen. Het is dus verstandig om tijdig uw leverancier hierover te raad plegen. Aangeraden wordt nog voor eind 2000 de noodzakelijke afspraken te maken, om tijdig de aanpassing van TAS (of aan verwante systemen), FIS en CCS te kunnen verzorgen. Wat zeker ook aandacht ver dient is de wijze waarop er uit wisseling van data (recettes) gaat plaatsvinden en wanneer hier de euro wordt toegepast. Omdat enkele majors reeds heb ben besloten om de administra tieve introductie van de euro per begin boekjaar 2002 uit te voe ren, adviseert de commissie alle leden deze administratieve omzetting te volgen en dus zo laat mogelijk te gaan registreren in euro's. Indien het boekjaar gelijk loopt met de speelweken, betekent dit dus dat pas per 3 januari 2002 wordt begonnen met de regis tratie in euro's. Het verdient echter aanbeveling in de software een voorziening te treffen om ook de data in guldens van voorgaande jaren, te kunnen omrekenen in euro's en overzichten in euro's te kun nen uitdraaien. 12345678900 56 7 8 9 00 2 9

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 27