EO f i f^AFüm Êgjfl UI J 0 I J ^Festival ^m^^^m Ghent Naar verwachting zal een en ander in de factuurgang geen problemen geven, mits alle syste men tijdig zijn aangepast. De komst van de euro heeft geen consequenties voor contracten. Dat is door een Europese Verordening geregeld. Alle bedra gen in guldens in contracten gaan volgens de officiële omre- kenkoers over in euro's; verder verandert er niets. Vrijwel alle landen hanteren in het internationale rechtsverkeer het zogenaamde nominaliteitsbe- ginsel: als een land zijn nationale valuta wijzigt (bijvoorbeeld een andere naam voor de munt, andere coupures), worden de verwijzingen naar de 'oude' valu ta automatisch gelezen als ver wijzingen naar de nieuwe valu ta. Het is niet toegestaan percen tages, bedragen of andere afspraken in contracten te wijzi gen naar aanleiding van de invoering van de euro. Alleen als beide partijen dat willen, kunnen contracten worden aan gepast. Kassasystemen Voor de bioscoopexploitanten zijn de moeilijkheden ten aan zien van de overgang van gulden naar euro groter dan uitsluitend automatiserings- en administra tie problemen. De bioscoop is een punt waar aan de kassa (tot op heden) hoofdzakelijk met cash geld wordt gewerkt. Omdat er gedu rende een overgangsperiode van twee weken met beide valuta's kan worden betaald, betekent dit dat op 1 januari 2002 de caissiè res met euro's worden gecon fronteerd én met guldens. Gedurende de overgangsperiode kan een dubbele prijsaanduiding aan de kassa en op het kaartje worden gehanteerd. Uiteraard moeten de kassasyste men tijdig zijn aangepast (zie boven), maar spelen ook zaken als het voeren van een dubbele kassa en de fysieke handling van geld een niet te veronachtzamen rol. Niet vergeten moet worden het personeel op voorhand te trainen in gebruik van het nieu we geld. Met name caissières moeten snel bekend zijn met de munten en biljetten om geen ver traging aan de kassa te krijgen. Ook zullen zaken als prijsstelling moeten worden bekeken. Wettelijk is bepaald dat de omzetting op 1 januari 2002 niet mag worden gebruikt om prijzen te verhogen. Toch zal het wense lijk zijn om met nieuwe afgeron de bedragen te gaan werken. Dit kan door of in december de prijs in guldens aan te passen of in januari de prijs in euro's te ver anderen. Te zijner tijd zal er zeker nog een advies vanuit de NVB volgen. Bioscoopexploitanten wordt aan geraden een plan van aanpak op te stellen, waarin de nadruk op de kassaproblematiek ligt. Dit plan moet minimaal de volgende elementen bevatten: kassasoft- ware, kassahandling en voorlich ting consument. Een opzet voor een dergelijk plan van aanpak, voorzien van een checklist, zal in de loop van vol gend jaar aan de exploitanten worden aangeboden. Het ligt tevens in de bedoeling om volgend jaar kan een voor lichtingsdag te organiseren (landelijk of regio-bijeenkom sten) om de bedrijfstak voor te bereiden op de komst van de euro. 19/08/99 - 30/08/99 14e Editie van het jaarlijkse openluchtevenement Flanders International "De Pleinbioscoop" in het Museumpark in Rotterdam 14/09/99 - 19/09/99 Film by the Sea, filmfestival in Vlissingen Middelburg 22/09/99 - 01/10/99 Nederlands Film Festival in Utrecht 27/09/99 Nationaal Congres Entertainment '99, RAI in Amsterdam :i^^M 30/09/99 - 03/10/99 50+ Beurs Festival, Jaarbeurs Utrecht 05/10/99 - 16/10/99 Internationaal Filmfestival van Vlaanderen in Gent 13/10/99 - 20/10/99 Festival Latinoamericano de Cine y Literatura in Theater Lantaren/Venster in Rotterdam 16/10/99 - 31/10/99 Cinekid op locatie 5-/6 October 1999 23/10/99 - 31/10/99 Cinekid, film-, televisie- en nieuwe mediafestival voor vier tot zestien jarigen in Amsterdam 04/12/99 Uitreiking European Film Awards in Berlijn 3 O

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 28