HYPE Z 5 3 J O "Turks Fruit" Beste Nederlandse Fïlm van de Eeuw Zelden bezondig ik me in deze column aan het uit de school klappen over onderhan delingen met filmverhuurders. Ik doe wat aan filminkoop en moet dus rekening houden met lange filmverhuurder-tenen en bovendien een beetje aan zelfbe scherming doen. Geen namen dus, maar een goede lezer heeft maar een half woord nodig. Neem nou dé film waar heel Nederland op zit te wachten. In september komt in de Nederlandse bioscopen de film uit die als de ware verlosser wordt beschouwd. De film die de bioscopen in een glorieuze megazvvaai weer winstgevend moet maken. Ja, me hoela dus. De film waar bijna geen acteur of actreutel aan te pas is gekomen en die ons met virtuele technieken keer op keer weet te "bekoren" is een regelrechte tijdbom onder iedere exploitantenstoel. Overigens ook onder de stoelen van de andere filmverhuurders. Een beetje filmverhuurder heeft dermate last van chickenshit dat geen film van importantie eind september wordt gereleased. Maar goed, we hadden het over de tijdbom bij de exploitanten. Geen enkele leuke grap mag er met de film worden uitgehaald. Geen leuke voorpremières, geen voorverkoop, niet meer dan vier toegangsbewijzen tegelijk mogen er verkocht wor den (beducht als men is voor een zwarte markt....) en al helemaal geen sne- akpreviews. En laten we wel wezen, de sneakpre- view is toch de life-saver van de vaderlandse cine ma. Geen exploitant kan meer zonder en als U dus nog niet met dit feno meen begonnen bent dan raad ik U aan, zo snel mogelijk ook zo'n leuke avond aan het begin van de week op te zetten. Succes verzekerd. Lekkere lage filmhuur en een ongekende klantenbin ding! Maar,'we hadden het over de film. Torenhoge condities, per centages die je bijna niet uit je strot kunt krijgen, minimaal aantal weken in een van tevoren geselecteerde (opgedragen...) zaal. Alles wordt van tevoren vastgelegd. Geen verandering meer mogelijk, of de film nu wel of geen succes wordt. Heb niet het hart om na even tuele tegenvallende resultaten nog eens een balletje op te wer pen voor heronderhandelingen. No way! Dat die zelfde filmver huurder ook nog films heeft die nou niet direct tot de commercië le verbeelding spreken doet schijnbaar niet ter zake. Dat heb je nou van al dat gehype. Het kan alleen maar tegenvallen! En leren we wat van die hype? Ben je belazerd. Binnenkort wor den we "verblijd" met een film van een inmiddels overleden genie waarin een Amerikaans echt paar uit de kleren gaat. Nou zijn het twee zeer smakelijke mensen, dus waarom zouden we niet "vol verwach ting klopt ons hart" op zo'n film zitten wachten? Nou daar om niet! In dit taboeloze land worden je handen toch niet meer vochtig van een saaie, ero tisch getinte film. Nee, het moet volop stomende, brillen- glazenbeslaande, respectvolle maar ongeremde sex zijn, willen we in de bioscoop nog profijt hebben van dit genre. Per slot, zet een willekeurige commerciële TV-zender aan en je wordt dagelijks overdonderd met niets verhullende sex, zeg maar gerust, porno. En jongens, jongens wat zitten die Amerikanen weer hoog te paard. De allerbeste zalen, de hoogste topcondities....rhe works. Bah Epiloog: Deel vier van de film was bij de première in Nederland een regelrechte flop en de Nederlandse commerciële successen van het overleden genie zijn non-existent. Advies: Laat U niet in de luren leggen, en haal er uit wat er uit te halen valt of draai anders een andere film (moeten die er wel zijntja....dat valt even tegen). Jac. J.M. Goderie "Turks Fruit" is de onbetwiste winnaar geworden van de verkiezing van de Nederlandse Film van de Eeuw. "Soldaat van Oranje" is als tweede geëindigd. Beide films zijn geregis seerd door Paul Verhoeven en geproduceerd door Rob Houwer. De regisseur en producent van de Beste Nederlandse Film van de Eeuw worden beide geëerd met een speciaal Gouden Kalf. Deze Gouden Kalveren worden op zaterdag 25 september uitgereikt tij dens het Gala van de Nederlandse Film van de Eeuw in de Utrechtse Stadsschouwburg. De verkiezing van de Nederlandse Film van de Eeuw is georganiseerd door het Nederlands Film Festival in het kader van het hoofdthema van het festival'De Eeuw van de Film - De Film van de Eeuw'. Zowel "Turks Fruit" als "Soldaat van Oranje" worden vertoond tijdens het 19e Nederlands Film Festival dat plaatsvindt van 22 september tot en met 1 oktober 1999 in Utrecht.De volledige uitslag van de verkie zing van de Nederlandse Film van de Eeuw is te vinden op de web site van het Nederlands Film Festival Festival:http://www.filmfestival.nl/verkiezing_uitslag.html 3 1

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 29