SLEEPER H I J h O Q. HAIG BALIAN Heb je ooit behoefte gehad om iemand uit het filmbedrijf door de telefoonlijn heen te trekken? Even over nadenken, hoor umm absoluut! De meeste exploitan ten! Op het moment dat je als filmverhuurder of producent een prachtige film hebt, maar dat zij het zich nog niet realiseren. Naast welke filmactrice zou je wel eens wakker willen worden? Isabelle Adjani. Prachtige ogen heeft ze, maar heeft ze die nog steeds? Nee. Zeg maar wat Groucho Marx zei: "I never went to bed with an ugly woman, but I woke up with quite a few". Uit welke film ben je wel eens weggelopen? Een film in het Leidsepleintheater. Ongeveer 1973. Van Makavejev. Opgenomen in Amsterdam. Met die trekschuit. ("Sweet Movie"; red.) Werken er volgens jou genoeg vrouwen in het filmbedrijf? Nee! Want bijna overal in het bui tenland zijn filmverkoopsters vrou wen. In Nederland is er nauwelijks nieuwe aanwas. Waar denk je aan als ik NFC zeg? In eerste instantie aan conservatis me, alhoewel het de laatste jaren een stukje beter gaat. En: het raadsel van de gemeen schappelijke belangen. En: vooral niet gehinderd door enige beslis singsvaardigheid. Wie is volgens jou de machtigste man of vrouw van het Neder landse film- en bioscoopbedrijf? Ik denk Jan de Bont. Nou, is dat zo? Want die zit natuurlijk niet meer in Nederland. Zijn er wel machtige mensen? Wat is de beste bioscoopzaal van Nederland? Hahaha! Nu is het Rembrandt Arnhem. Maar de mooiste zalen, gaan wij nog bouwen, in tien ste den. Wat vind jij de beste film aller tijden? "Dances with Wolves", want daar heb ik het meest aan verdiend! Wat vind je van Holland Film Nieuws? Heb ik al drie jaar niet gelezen, maar ik ga het weer lezen. Waar kan ik me abonneren? Wat doe je het eerst als het zaal licht uitgaat? Voelen waar mijn jas ligt, zodat ik POLYGRAM HU1ED ENTER! KEVIN BACON BLORENZO CARCATERRj "üJOHNWILUAiV Na voor PolyGgram, een onderneming in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland te hebben opgezet, gaat Haig Balian, als aandeelhouder van de Minerva Groep, ervoor zor gen dat er bioscopen worden gebouwd. Daarnaast gaat hij onder andere als veelzijdig filmexpert een Europees bedrijf adviseren. hem mee kan nemen als ik er uit wil lopen. Heb je ooit gebeld met de BelBios? Ja. Toen dacht ik: "Ik zou er best een aandeel in willen hebben". Ook om te regelen dat het allemaal wat sneller gaat. Op wat voor termijn gaan de 35mm kopieën volgens jou ver vangen worden door digitale cas settes of distributie via satelliet verbindingen? Tussen de vijf en tien jaar. Is filmeducatie voor scholieren belangrijk? Ja, zeer belangrijk omdat iedereen steeds meer in beelden denkt. Wat wordt het jaar van de Nederlandse film? 2000, omdat de belastingmaatregel dan goed begint te werken. Dan gaan er een hoop films gemaakt worden en daar zal ook een aantal goede bij zitten. Hoeveel bioscoopbezoekers telt Nederland in het jaar 2002? Ik hoop vijfentwintig miljoen, maar ik denk twintig miljoen. Is Nederland een bioscoop woestijn? Een woestijn met een aantal oase's. Maar er staan ook nog vaak -net zoals bij de Arabieren- tenten in plaats van huizen. Moeten er (meer) buitenlandse bioscoopondernemingen actief worden op de Nederlandse markt? Zolang het geen Belgen zijn en ze mooi bouwen ...nou ja...het hoeft helemaal niet. We hebben al Fransen, Belgen en Australiërs. En, we hebben toch Minerva? Is er verschil tussen de bios coopwereld van Duitsland en Nederland? In Duitsland is het een stuk pro fessioneler gerund. Door alle men sen, op heel veel niveau's, zowel distributie, productie als bioscoop exploitatie. Grote traditie van film, hè. Hollywood is toch door Duitse joden opgericht. Er wordt meer geld in gestopt. Mensen houden meer van film in Duitsland. Zowel mensen die er in werken als het publiek. Houd je meer van films produ ceren of van bioscopen managen? Ik houd van film in alle vormen. In een bioscoop kan ik ze zien. Geheimen voor de toekomst? Moet ik ze prijsgeven? Zes weken met vakantie, dan wat adviseren, maar niet in Nederland, en zorgen dat er, samen met compagnon Verhoef, bioscopen worden ge bouwd voor Minerva. Dat ga ik doen tot 1 januari. Wie verdient er volgens jou een plaats in de "Spotlight"? Jan Willem Verhoef, mijn partner bij Minerva. 3 8

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 36