EEN DAGJE NAAR HET STRAND U D h üJ II BC Voor hen die de sterren van René Mioch en Albert Verlinden nu ook wel eens in het echt willen zien, gewoon in Nederland, én voor hen die de beste sneaks altijd net missen én voor hen die ook van mosselen, strand, natuur en cultuur in bredere zin hou den, is er dit jaar Film by the Sea. door Sandra van Noord Er gebeurt weer eens iets nieuws en spannends in de Nederlandse filmwereld: we hebben er vanaf dit najaar een nieuw filmfestival bij. En niet zo maar een. Een aantal initiatiefrijke Zeeuwen heeft het voor deze eerste editie maar gelijk groot aangepakt. Met in deze opening van het nieuwe filmseizoen zo'n vijftig films in vijf dagen, wereldpremières, lezingen en conferenties, gasten en bijprogramma's. Als we er in navolging van de andere drie grote filmfestivals in Nederland een thema aan zouden verbin den, zou dat de combinatie zijn. Een festival voor filmliefhebbers en het bioscoopbedrijf, met arthouse en commerciële films, voor senioren en middelbare scholieren, zon en sterren, Middelburg en Vlissingen. Film by the Sea, zo heet het fes tival en het vindt plaats van 14 tot en met 19 september. In de zeven zalen van Ad Weststrate's megabioscoop CineCity in Vlissingen en in de ene zaal van het Middelburgse Schuttershoftheater. Het festival is onderdeel van het Zeeland Nazomer Festivals, een cultureel festival dat in de maand septem ber cultuur in brede zin brengt (beeldende kunst, muziek, straattheater) en Zeeland ook na de drukbezochte zomermaanden juli en augustus interessant maakt voor een bezoekje. Leo Hannewijk, een van de orga nisatoren van Film by the Sea, vertelt mij in het kantoor van CineCity hoe het festival in zeer korte tijd van de grond is geko men. "Voordat ik in Lantaren/Venster in Rotterdam werkte, zo'n tien jaar geleden, organiseerde ik in Middelburg een klein filmfestival waar enke le nu bekende gasten aanwezig waren, onder andere Atom Egoyan en Claude Chabrol. Het werd gesubsidieerd door de toen malige Zeeland Cultuurmaand. Het festival had de laatste jaren een gering publieksbereik. Dat was voor het bestuur van Zeeland Nazomer Festivals, waar ik deel van uit maak, een reden Drie organisa toren by the sea: Leo Hannewijk, Ad Weststrate en Jos Verpaalen.

Holland Film Nieuws | 1999 | | pagina 9