JAN PETER POTTER EN DE VERDWENEN SCHAT column Het worden weer gezellige ouder wetse zomers voor de exploitan ten. Hulk II tot en met X Terminator RetiredAmerican Pie: The Divorce. En tijdens de Kerst gaan we met zijn allen naar de nieuwe Disney. Boem. Pats. Over. Onder leiding van onze Harry Potter-kloon JP Balkenende heeft de regering in al haar wijsheid besloten de CV-regeling voor de Nederlandse film stop te zetten. Op basis van een of ander vaag rapport waaruit bleek dat na vier jaar nog geen volwassen filmin dustrie was ontstaan. Give me a fuckin' break.' De Nederlandse filmwereld is terug bij af. Geen The Discovery ofHeaven, geen Pietje Bell, geen Pipo de Clown, geen Minoes, geen De tweeling. We gaan weer aanschuiven bij het loket van het Filmfonds dat in deze barre economische tijden natuurlijk ook geen cent extra zal krijgen, laat staan een eurocent. En dan is godbetert Hans Dijkstal nog wel de nieuwe voorzitter van die club geworden. Veel verder dan het terras van De Posthoorn op het Lange Voorhout komt hij ook niet meer in het lobbycircuit. En helaas zit Robbert daar niet meer om het hem eens haarfijn uit te leggen. Natuurlijk weten we allemaal dat ze in Den Haag bleek zijn wegge trokken toen de CV-maatregel werd gestart en Nederlanders mas saal die nieuwe aftrekpost gingen benutten. Als er afgetrokken kan worden staat de Hollander op de eerste rij! Maar dat was niet de bedoeling! De ambtenaren hebben het verkeerd 'doorgerekend' en nu gaan die drommelse medeburgers een beetje lopen aftrekken, ho maar! Dus werd na twee jaar al flink gesleuteld aan de regeling om die fanatieke medeburgers de lust te ontnemen nog verder in het werk van Annie M.G. Schmidt te gaan investeren. De laatste jaren zijn de meest suc cesvolle geweest in drie decennia. De kassa's hebben gerinkeld De Nederlandse film had weer kloten. Oscars en Oscarnominaties vlogen in het rond en ook de popcorn- en cola-arrangementen liepen als een tiet: het perfecte huwelijk zeg maar tussen kunst en commercie. Ik heb niemand horen klagen ondanks een aantal schoonheids foutjes: De Ocean Warrior liep op de klippen en filmdictator Houwer kwam erachter dat al die CV- investeerders ook nog wel wilden weten wat er met hun geld ging gebeuren en liet toen Soldaat van Oranje II ontploffen. So What, in Hollywood is een op de twee filmproducenten of een wapen handelaar, of een oplichter of een witwasser. De moeilijkste generatie (40+) heeft dankzij een aantal CV films de weg naar de bioscoop weer gevonden. De Schippers hebben een aantal grote Hollywood- kanonnen deze zomer het bos ingejaagd. In plaats van dat genan te gestuntel bij de Grote Tovenaar Bush had Jan Peter Potter beter met vrouw en kid een voorstelling van De Schippers van de Kameleon kunnen bezoeken. Dat zou nog eens een statement zijn geweest! De komende jaren zullen er hon derden mensen uit de filmin dustrie de werkloosheid worden ingejaagd en tientallen facilitaire bedrijven die op de blauwe ogen van Vermeend fors hebben geïn vesteerd, failliet gaan. Dat is de rea liteit. En die onbetrouwbare leuge naars uit Den Haag gaan weer over tot de orde van de dag. Of we even willen doorwerken tot vijfen zestig en naar ons pensioen kun nen we ook fluiten. Dag Jan Peter Potter. Ik hoop dat je snel van je bezemsteel dondert. De groeten, Dirk van de cinema 30 - HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 30