feature Producenten vragen om 10,7 miljoen Bride Flight in een aantal machtige Amsterdamse figuren geportretteerd. Peter Greenaway stelt dat in die kringen een moord is gepleegd en dat Rembrandt een aanwijzing in het schilderij heeft verstopt. Rembrandt heeft na De nachtivacht nooit meer een opdracht gekregen van de stad Amsterdam. Greenaway neemt je mee in het schilderij en nodigt je uit weer eens goed naar De nachtivacht te kijken.' De film wordt medegefinancierd door de VPRO. In Nederland wordt J'accuse in de bioscoop uitgebracht door Benelux Film Distributors (voor Video Film Express; red.). De film is ook ver kocht aan het buitenland. Felix: 'Documentaires laten zich gemakkelij ker verkopen aan het buitenland, omdat de taal een minder groot pro bleem is dan bij speelfilms. In dit geval is Rembrandt natuurlijk ook een internationaal aansprekend onder werp.' Nederlands Bride Flight gaat over de emigratie- golf van de jaren '50. De film volgt de lotgevallen van drie jonge vrouwen. De opnamen vinden voor een groot deel plaats in Nieuw-Zeeland en de voertaal is vooral Engels. Is dat niet in strijd met de eis van het fonds dat de film Nederlandse culturele waarden uit moet dragen? Producent Hanneke Niens:'Die culturele waarden zijn uit gewerkt in zeven criteria. Je moet Elf Nederlandse producenten dien den 21 juni jongstleden een aan vraag in bij het Filmfonds onder de nieuwe Suppletieregeling Filminvesteringen Nederland. In totaal werd subsidie aangevraagd voor een bedrag van 10.719.318,- euro. De aanvragen worden in volg orde van binnenkomst behandeld totdat de beschikbare middelen op zijn. Het gaat om tien speelfilms en een documentaire. De ingediende projecten: Bride Flight (IdtV Film) Vox Populi (Spaghetti Film) minstens aan drie criteria voldoen. Wij voldoen er aan meer, met Nederlandse hoofdpersonages, een Nederlands scenario, een historische gebeurtenis en een onderwerp, de emigratie na de Tweede Wereldoorlog, wat een grote impact heeft gehad op de Nederlandse maatschappij.' Vorig jaar oktober meldde IdtV Film dat er 1,9 miljoen euro was binnenge haald voor Bride Flight. Zeven maan den later is de film een van de aanvra gers bij het Suppletiefonds. Hanneke Niens: 'Als je zoekt vind je ook wel berichten van vijf jaar geleden over Bride Flight. Zolang duurt het nu een maal. Voor De tweeling waren we zeven jaar bezig om al het geld bij elkaar te sprokkelen.' De hele film is begroot op 6,4 mil joen. IdtV Film is met de ING bezig geweest een cv op te zetten. Dat kon officieel nog tot juni. Maar de ING zag er uiteindelijk van af omdat er heel veel tijd en deskundigheid moest wor den geïnvesteerd in een product dat men daarna toch niet meer kon gebruiken. Als de aanvraag wordt gehonoreerd is het budget rond en kan in september worden gedraaid. Tot het besluit er is kan Niens nog geen namen noemen van de hoofdrol speelsters. Maar voor half augustus kondigt ze alvast een grote persconfe rentie aan. In de Suppletieregeling staan bios coopexploitanten uitdrukkelijk Het echte leven (Motel Films) Spion van Oranje (Fu Works Productions) Atlantis (Waterland Film &TV) Amsterdam (Lagestee Film) De botox methode. (TDM Productions) De brief voor de koning (Eyeworks Egmond) Het leven uit een dag (Theorema) J'accuse (Submarine) Kapitein Rob en het geheim van professor Lupardi (Shooting Star Filmcompany (Bron: Filmfonds) genoemd als marktpartij van wie investeringen in filmproducties ver wacht kan worden. De familie Wolff staat van oudsher bekend als bijzon der filmminnend. Heeft de Wolff Cinema Groep wel eens overwogen in Nederlandse films te investeren? Philipp Wolff: 'We dragen de Nederlandse film inderdaad een warm hart toe en in onze bioscopen krijgt zij ook extra de ruimte. Je ziet dat Nederlandse films het bij ons gemiddeld beter doen dan elders. Als bioscooponderneming hebben wij nog nooit geïnvesteerd in filmproduc ties. Misschien in de toekomst. Ik sta er niet onwelwillend tegenover. Als branche spreken wij al jaren over een fonds voor de Nederlandse film. Ten tijde van de cv-regeling ging dat om een print advertising fonds. Dat is uiteindelijk afgeketst, want een film met marktpotentieel komt toch al uit met een zeker aantal prints. Het heeft niet zoveel zin om die met extra prints te bedelen. Er wordt nu gesproken over een fonds waarmee we films, die wij als NVB interessant vinden, met een bijdrage kunnen sti muleren. Dat moet dan uitgevoerd worden door een onafhankelijke com missie. Maar ja, wat zijn de criteria? Daar zijn we voorlopig nog niet uit.' Op 14 augustus maakt het bestuur van het Suppletiefonds haar besluiten bekend. HOLLAND FILM NIEUWS - 7

Holland Film Nieuws | 2007 | | pagina 7