'Het lijkt zó ontzettend veel op hoe het in het echt was!' HFN HL in aantocht IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE NL IN AANTOCHT 'Pas toen realiseerde hij zich dat we echt bezig zijn met het maken van een grote film/ ES Op de set van Oorlogswinter Het is feest op de set van Oorlogswinter. Niet alleen filmen ze vandaag de bevrijdingsscène, het is ook nog eens de laatste draaidag. Voor de meesten tenminste. Later deze week moet er nog één scène opnieuw worden geschoten, maar dat is van later zorg. Nu is iedereen blij. Door Marije Sietsma Bij een bevrijdingsfeest horen vro lijke mensen. Véél vrolijke mensen. Dus zit het weiland naast de set vol met figuranten. Urenlang hangen, zitten en liggen ze in het gras te genieten van de zon. Het levert een vreemd beeld op: dankzij hun make- up en mooie, maar vaak duidelijk opgelapte kleding lijken ze zo weggelopen uit het jaar 1945. Tot je het mobieltje ziet waarmee ze aan het sms'en zijn. Of de spelcomputer waarmee een moeder haar kind bezighoudt... Psychotische freak Melody Klaver, een van de hoofd rolspeelsters uit de film heeft juist wat rust opgezocht. In het hoge gras houdt ze zich afzijdig van de drukte, haar neus diep in een boek gestoken in een poging zich uit alle macht te concentreren. Binnenkort doet ze namelijk examen op het vwo en het is toch wel de bedoe ling dat ze slaagt (dat is inmiddels gelukt; red.). Want al wil ze graag verder met acteren - 'Ik zou graag nog eens zo'n psychotische freak spelen!' - haar opleiding gaat voor. In Oorlogswinter speelt ze de rol van Erica, de oudere zus van hoofdrol' Ier Michiel (Martijn Lakemeier, 'Ik vind het leuk om een keer zo'n rol te kunnen spelen. Erica is echt zo'n meisjesachtig type. Al is haar broertje jonger, ze luistert toch naar hem. Van mij zou hij een klap op zijn kop gekregen hebben als hij zo bazig zou doen, haha.' Bloederige wond Tijdens de zware oorlogswinter neemt Erica de rol van verpleegster op zich. Klaver: 'Je weet natuurlijk nooit hoe je zelf reageert in oorlogs tijd, maar wat zij doet zou ik zelf niet kunnen, denk ik. Het is zo'n grote verantwoordelijkheid! Op een gege ven moment raakt iemand gewond aan zijn been. Zo'n vieze etterige, bloederige wond. De mensen van invullen. Die ruimte kreeg ik gelukkig ook. Ik vind het wel prettig als er nog wat ruimte overblijft om wat te kunnen improviseren.' Belangrijke plotwending Een van die jonge acteurs die het boek niet eerder gelezen had is hoofdrolspeler Martijn Lakemeier. De veertienjarige Martijn speelt de rol van Michiel, de held van het verhaal. Veel acteerervaring had hij niet voor hij werd uitgekozen voor Oorlogswinter. En al zeker niet in een speelfilm. Het is voor hem dan ook flink wennen om ineens regelmatig met de pers te moeten praten. En dat gaat soms nog wel eens mis. Als hij per ongeluk een belangrijke plotwending verklapt bijvoorbeeld... Mees Peijnenburg, die de rol van buurjongen Dirk voor zijn rekening neemt, sleept Martijn met veel bravoure door het vraaggesprek heen. Dit is tenslotte al zijn derde film! [Timboektoe, Hoe overleef ik mezelf?). 'Ik steun Martijn mentaal wel een beetje, haha. Het went vanzelf.' Lakemeier: Het is wel fijn dat we nu hier filmen, lekker in de zon. Een deel van de film is opgenomen in Litouwen, omdat we sneeuw nodig hadden. Daar was het zo koud en vochtig steeds! We hadden wel vijf lagen kleding aan én thermo ondergoed. Ik denk wel dat het een hele mooie film wordt trouwens. Het verhaal is heel mooi en ontzettend spannend!' Goede aanvulling Oorlogswinter wordt geproduceerd door Els Vandevorst [Het Zuiden, Dancer in the Dark) en San Fu Maltha [Zwartboek, Alles is liefde). 'We zijn een heel goede aanvulling op elkaar', vindt Maltha. 'Ik heb de nodige ervaring met het produceren van grote films en Els is heel goed in de ontwikkeling en het creatieve aspect. Al is het echt niet zo dat ik mij alleen concentreer op films die commercieel zijn. Ik ben gewoon op zoek naar een goed verhaal. de make-up hadden daar echt goed hun best op gedaan. Het zag er zo echt uit dat ik ervan walgde!' Sommige van de acteurs waren haast nog te jong om het boek van Jan Terlouw ooit gelezen te hebben. De zeventienjarige Melody niet, 'maar ik heb het niet meer herlezen voor ik begon met de film. Vaak verschilt het toch best veel van het script. En ik wil de rol graag zelf En dat is Oorlogswinter, een mooi verhaal dat het waard is om verteld te worden.' Ook Vandevorst vindt het verhaal van Oorlogswinter zeker de moeite waard. 'Ik vind het mooi dat het verhaal van de Tweede Wereld oorlog wordt verteld vanuit het perspectief van een kind. Dat maakt het heel menselijk.' Toch was het vooral de samenwerking met Martin Koolhoven [Suzy Q, Het Zuiden, Het schnitzelparadijs, Knetter) waarvoor zij in eerste instantie warmliep. 'Mar tin kwam naar me toe en vertelde dat het verfilmen van dit boek een van zijn jongensdromen is. Daarom zijn we er destijds mee aan de slag gegaan.' Het duurde wel even voor het daad werkelijke filmen van start kon gaan. Vandevorst: 'Sinds het ontstaan van het idee en de uitvoering zit behoor lijk wat tijd. Martin heeft tussendoor nog twee andere films gemaakt en ik ben er zelf drie jaar tussenuit geweest. Ook het rond krijgen van de financiering kostte flink wat tijd.' Grote film Toch is het nu zover. En het resul taat mag er zijn. Vandevorst: 'We hebben Jan Terlouw een paar keer gevraagd of hij een kijkje wilde komen nemen op de set. Dat sloeg hij steeds af, tot hij op een van de laatste draaidagen langskwam. Bij een scène op de IJsselbrug met heel veel figuranten. Pas toen realiseerde hij zich dat we echt bezig zijn met het maken van een grote film. Van daar dat hij ook vandaag nog een keertje is langsgekomen.' En inderdaad. Terlouw is flink onder de indruk van de hoeveelheid men sen, de decors en de acteurs die samen zijn boek tot leven brengen. 'Ik had me er van tevoren geen voorstelling van gemaakt, maar toen ik al die mensen op de IJsselbrug zag staan, was ik oprecht ontroerd. Niet omdat het gaat om de verfil ming van mijn boek, maar omdat de beelden zó ontzettend veel lijken op hoe het in het echt was. Net als deze bevrijdingsscène nu. Ik heb <Q 16-10 Bride Flight, distributeur O A-Film Distribution O 23-10 VoxPopuli, distributeur A-Film Distribution Amsterdam, distributeur Benelux Film Distributors De multiculti story, distributeur Twin Film Oorlogswinter, distributeur Benelux Film Distributors Wit licht, distributeur Independent Films Piet Piraat en het zwaard van Zilvertand (België), distributeur Independent Films Spion van Oranje, distributeur A-Film Distribution Kikkerdril, distributeur A-Film Distribution Elève Libre (België), distributeur Cinéart The Unspoken (België), distributeur Cinéart AHantis, distributeur A-Film Distribution Bollywood Hero, distributeur A-Film Distribution 22nd of May, distributeur Cinéart Mijn vader is een detective!, distributeur RCV De storm, distributeur Universal Pictures International Lover or loser, distributeur RCV De hel van 63, distributeur RCV Q&Q, distributeur RCV Martin Koolhoven wil ook Jan Terlouws Koning van Katoren verfilmen. De rechten daarvan zijn in handen van Kasander Films. Filmcomponist Pino Donaggio componeerde de soundtrack voor Oorlogswinter. Hij werd bekend door zijn muziek voor films van Brian De Palma

Holland Film Nieuws | 2008 | | pagina 19