Het nagloeien van Rotterdam BEURZEN EN FESTIVALS HFN Terugkijken op het IFFR 2009 Het Internationaal Film Festival Rotter dam ligt inmiddels een aantal weken achter ons, maar in de filmtheaters gloeit het nog flink na. Welke films zien we terug in de theaters? Een bescheiden greep. y0ok deze editie had het IFFR weer die spannende charme...' EQ Door Pieter Nabbe Vanzelfsprekend ging veel aandacht uit naar de Ne derlandse première van Slumdog Millionaire, ingeleid door co-regisseur Loveleen Tandan zelf. Curieus was het daarom dat IFFR-directeur Rutger Wolfson bij die gelegenheid schitterde door afwezigheid. Was er die avond iets belangrijkers dan de introductie van een film die voor tien Oscars is genomineerd? Distribu teur Wallie Pollé, die de Oscarmagneet aankocht op basis van het script, kon het niet deren. 'Ik heb de film vorig jaar in Toronto gezien en werd na vijf minuten bevestigd in wat ik al wist. Dit is goud.' Pollé presen teerde naast Slumdog ook het indringende Unspoken van Fien Troch, waarin een echtpaar worstelt met de verdwijning van hun dochter. What else is new? Anton van Amersfoort, programmeur van filmhuis de Keizer in Deventer is vaste gast op het festival: 'Ik was vooral nieuwsgierig naar 35 Rhums van Claire Denis, de Maestro-gast van dit jaar. Ik heb haar werk in de loop der jaren gevolgd en zou dit verhaal over een fragiele vader-dochterrelatie graag terugzien in mijn theater.' Andere opmerkelijke films waren het door A- Film uit te brengen Frozen River over mensensmokkel in de VS en Jonathan Demme's tragikomedie Rachel Cetting Married, uitgebracht door Sony. Het Zweedse Involuntary, aangekocht door het Filmmuseum, is een intrigerende studie naar groepsgedrag. Oscarmagneet Slumdog Millionaire Een Romeins pareltje Ook deze editie van het IFFR had weer die spannen de charme, de charme die de bezoeker voelt omdat hij elk moment een 'beroemde' filmmaker tegen het lijf kan lopen. En dat gebeurde dus ook. Gianni Di Gregorio, scenarioschrijver van Gomorra is regis seur van het wonderschone Pranzo di ferragosto, in augustus in de bioscoop te zien (distributie Cinemien). Geen enkele producent had de moed zijn verhaal - een vrijgezelle man ontfermt zich over vier bejaarde dames - te financieren. Matteo Garrone nam uitein delijk de productie op zich en prompt werd Pranzo di ferragosto in eigen land een succes met nu dus een internationale release. Gianni Di Gregorio, die zelf de hoofdrol speelt: 'Ik heb tien jaar lang bij mijn moeder in huis gewoond en dat is een heel bijzondere episode geweest. Dit gegeven wilde ik al heel lang verwerken in een scenario, tot in de kleinste details. Nieuwe festivals in Breda en Nijmegen Volgende maand gaat de eerste editie van het Internationale Filmfestival Breda van start. Tussen 25 en 30 maart is de Parel van het Zuiden een Europees en creatief kruispunt. Het debuterend festival heeft fotograaf en regisseur Anton Corbijn aan zich weten te binden als gastprogrammeur. Pr-medewerker Sonja Barendsen: 'Naast het tonen van de betere Europese film, focust het festival zich op de ontwikkelingen en de vernieuwingsdrang van de cinema. Die vernieuwingen worden vooral gevonden aan de randen van de cinema in een verbinding met muziek, televisie, performances, games en andere 'nieuwe' media.' Het festival hoopt tijdens de nuleditie 10.000 bezoekers te verwelkomen. Een week eerder, van 18 tot en met 22 maart wordt in arthouse LUX de eerste editie van het International Short Film Festival Nijmegen gelanceerd. Filmmakers uit binnen- en buitenland krijgen de kans hun films vertoond te zien in het grootste arthouse van Europa. Het ambitieuze idee van programmeur Pien Houthof is om verdieping aan te brengen in de cultuur van de korte film in Nederland en Europa. When somebody asks me a question, I teil them the answer.' (Dev Patel als Jamal Malik in Slumdog Millionaire)

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 11