Piek 'n' mix Bioscoop Wat wordt 2009 voor de Nederlandse film? PICK 'N' MIX/BIOSCOOPPANEL HFN Nieuws uit de wereld van film en bioscoop... Betere naleving Kijkwijzer Omdat het ministerie van Justitie wilde weten hoe het is gesteld met de naleving van Kijkwijzer-classif icaties door partijen als bioscopen, videotheken, winkels en bibliothe ken, werd er afgelopen jaar onderzoek gedaan door de Universiteit Twente. Vorige maand zijn de resultaten van dat onderzoek, getiteld Horen, zien en verkrijgen?, naar buiten gekomen. De Kijkwijzer-naleving werd onderzocht door middel van het zogeheten mysteryshopping. Jon geren van elf en vijftien jaar deden pogingen om films te bezoeken en/of games en films te kopen die geclassifi ceerd waren voor zestien jaar en ouder. Voor wat betreft de bioscopen was de uitkomst dat 69% van de elfjarigen door bioscoopmedewerkers werden tegengehouden toen zij een zestienplus-film wilde bezoeken. Bioscopen deden het daarmee beter dan warenhuizen (3%) en speelgoedwinkels (8%). 'Maar', zo liet NVB-directeur Ron Sterk in een reactie weten, 'ik had wel beter verwacht.' De NVB heeft inmiddels met de minister van Justitie een gesprek gevoerd. Afgesproken is dat in 2011 de grens van tenminste 70 procent moet worden gehaald. Met de minister is tevens afgesproken dat bioscopen alleen verplicht zijn de leeftijd van zestien jaar echt te controleren. Indien een kassamedewerker twijfelt of een bezoeker, die naar een film voor twaalf jaar en ouder wil, wel echt twaalf is, kan deze volstaan door er naar te vragen. 'De medewerker moet er in dat geval vanuit kun nen gaan dat de waarheid wordt gesproken', aldus Ron Sterk. De NVB-directeur liet tevens weten dat op initiatief van de NVB momenteel wordt bekeken of het niet ook mogelijk kan worden om films geclassificeerd voor zes tien jaar en ouder, toegankelijk te maken voor kinderen jonger dan zestien als zij bij hun bioscoopbezoek worden begeleid door een ouder. Digitaal f ilmdepot open Bioscoopexploitanten die op zoek zijn naar Nederlandse informatie over films, zoals hoofdrolspelers, releasedatum, genres, Kijkwijzer-classificatie en beeldmateriaal, kunnen sinds eind januari terecht bij het digitale f ilmdepot. Het de pot biedt informatie van alle films die worden uitgebracht door filmdistributeurs aangesloten bij de NVF. Bioscoopex ploitanten kunnen zich aanmelden via www.filmdepot.nl. Filmtransport goedkoper Het verzenden van een hoofdfilm met het filmtransport is iets goedkoper geworden. Sinds 1 januari kost het niet langer 18,51, maar 18,01 om een hoofdfilm te verzenden. Branchvereniging NVF is tot de conclusie gekomen dat de verlaging kan worden doorgevoerd en ten laste kan komen van het eigen vermogen van de Stichting Filmtransport NVF. Een wisselend panel geeft kort antwoord op een actuele Rachel van Bommel, directeur Independent Films 'Het aanbod van Nederlandse films voor 2009 ziet er veelbelovend uit. Ik ben positief over 2009. Wel voorzie ik problemen met het oog op suppletie. Het trechtereffect van de suppletieregeling haalt de con tinuïteit uit het aanbod van Neder landse films. Een groot aantal films gaat dit voorjaar tegelijk in produc tie, wat een tekort aan crew en cast oplevert. Deze films moeten vervol gens tegelijk onder de aandacht gebracht worden in de publiciteit en daarna in dezelfde periode worden uitgebracht in de bioscoop. Dit gaat elkaar hoe dan ook bijten.' A/ex de Ronde, directeur Ketelhuis in Amsterdam 'Ik heb het niet zo op "meer". Ik heb liever "beter" en "mooier". Maar ongetwijfeld zullen ook dit jaar méér Nederlandse films gezamen lijk een wéér hoger marktaandeel genereren. We komen uit op zeg 19%. Want we hebben natuurlijk óók De storm. Afgaand op het on derwerp, de regisseur en wat ik er van zag, is het niet moeilijk om een ongekende hit te voorspellen. Die gaat met gemak over de miljoen bezoekers heen. Dat Rein (Schenk; red.) mij deze film al heeft beloofd, reken ik nu al tot een van de gerust- stellendste telefoontjes van dit jaar. Het komt allemaal goed, en anders maar niet.' Peter van der Stap, programmeur JT Bioscopen 'Met onder andere Harry Potter and the Half-Blood Prince, Angels De mons en lee Age 3 denk ik dat het aandeel van de Amerikaanse films in 2009 groter wordt dan in 2008. Ik ben positief over de line-up van Nederlandse films voor dit jaar, maar het wordt uiteraard belangrijk of films als Spion van Oranje, De storm, De hel van 63 en Komt een vrouw bij de dokter de hoge omzet- verwachtingen waarmaken. 14% marktaandeel van de Nederlandse film zal volgens mij heel mooi zijn.' 'You're full of shitOh, uh, you can quote me on that.' (William Hootkins als Eckhardt in Botman)

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 28