'Een bioscoopexploitant is net een boer' Op locatie IN THE PICTURE IN THE PICTURE 'Dat kerkhof is goed voor de horror- nacht.' 'Mensen vanaf vijf entwintig jaar heb ben andere zorgen en die redene ren: ik ben keikapot als ik naar Antwerpen moet rij den. Nou, en voor die mensen en hun kinde ren is Cine- Service hun eigen gezellige bioscoop.' HFN Nieuwe 'pappa-en-mamma-bioscoop' in Etten-Leur eindelijk open Net voor de voorjaarsvakantie ging Cine-Service in Et ten-Leur in première. Maar dat heeft wel wat voeten in aarde gehad! Maar eind goed al goed en nu zijn Carlo Lambregts en zijn hele familie buitengewoon trots op hun nieuwe pappa-en-mamma-bioscoop. Door Lucia Alleman Als je op de Markt van Etten-Leur loopt met zijn oude lindebomen is het wel even zoeken naar Cine-Service. Een bordje 'Bewaakte fietsenstalling bioscoop' brengt je op het goede spoor, dat loopt langs de voormalige kosterswoning van de Nederlands Hervormde Kerk waar nu een informatiecentrum over Vincent van Gogh geves tigd is. Op het pleintje aan het kerkhof straalt opeens de bioscoop je tegemoet. Dat kerkhof is een van de vele obstakels die Carlo Lambregts moest overwinnen. 'De laatste rechtszaak die dorpsbewoners tegen de gemeente aanspanden betrof de glazen gevel die uitzicht biedt op de begraafplaats. Maar dat hebben ze verloren. Het is hier toch al veel rus tiger geworden. Voorheen bezochten 350.000 mensen het stadhuis. Wij steken in op 90.000 bezoekers. Zelf heb ik zoiets van: goed voor de horrornacht.' Carlo vertelt dat Cine-Service ooit begonnen is met Albert Jan Vos (exploitant uit Hoogeveen; red.). 'De ge meente zei: voor een bioscoop breken wij het stadhuis af. Albert Jan bleef echter het hoge Noorden en vervolgens kwam Merral in beeld. Maar Merrals René van Steen liep heel hard, struikelde links en rechts en wilde er ook vanaf. René wordt geboekt door Jogchem's, net als wij al meer dan twintig jaar, dus wij hoorden dat als eerste. Ruim drie jaar geleden zijn wij het gesprek aangegaan met René en projectontwikkelaar Karel Rietbergen.' Boer Lambregts zou de bioscoop huren en stak een miljoen in de aankleding. 'We zouden voor de zomer opengaan. Dat werd oktober. Wij waren er klaar voor, maar 's mor gens kwam de brandweer en keurde alles af. Er waren vijftien harde punten die opgelost moesten worden. En toen was er geen geld om het af te maken. Ik ben vervolgens met het voorstel gekomen om de bioscoop te kopen, maar dan wel in afgewerkte staat.' Kopen, maar er is toch een kredietcrisis? 'Toen wij daar mee bezig waren stond net ING in de krant. Ik heb toen echt wel slapeloze nachten gehad. Maar onze andere bioscopen in Roosendaal en Bergen op Zoom zijn hypo- theekvrij, dus wij konden aardig sparen de laatste jaren. En we zijn bijna een jaar later opengegaan, dus we heb ben langer kunnen sparen.' Vader en zoon Lambregts. foto: Lucia Alleman Maar ondertussen was de aannemer failliet gegaan en de onderaannemers wilden begrijpelijkerwijs hun werk niet afmaken. Sterker nog, sommigen namen onderdelen en bouwmaterialen mee. Carlo's zwager zit in de bouw en hij heeft de bouw met zijn partners op kosten van de projectontwikkelaar afgemaakt. Behalve de vijftien punten van de brandweer waren er nog zo'n 75 aandachtspunten. Carlo: 'Om een voor beeld te noemen: op last van de brandweer hadden we een hele stapel gipsplaten uit de foyer weggehaald. Die bleken echter voor het trappenhuis naar de cabine te zijn. Toen hebben we achteraf, terwijl de trap er al in stond, die gipsplaten aan moeten brengen. Moetje nagaan wat een gedoe dat was.' Carlo vertelt er nu over met een Brabantse blijmoedig heid. 'Je merkt dan wel dat wij een totaal andere kijk op zo'n bioscoop hebben dan een projectontwikkelaar. Alles wat ik wil is films draaien en of het nou tien jaar of vijftien jaar duurt voordat zo'n gebouw rendeert maakt ons niet uit. Een bioscoopexploitant is net een boer, die werkt al tijd hard. Zijn vrouw zie of hoor je haast niet, maar werkt evengoed hard mee. En als hij uiteindelijk de boerderij verkoopt hoopt ie nog een tijdje van het leven te kunnen genieten.' Bloedraad In feite is het bij die vrouw, Mirjam, begonnen. Haar vader kocht oude panden op om er als aannemer iets moois van te maken. In 1975 zat er een bioscoop bij de vangst. Carlo vond het als verkering van Mirjam leuk om de kaartjes te scheuren. Tot vier jaar geleden had Carlo daarnaast nog een baan als docent autotechniek op het ROC. Niet alleen zijn vrouw werkt mee, maar de hele familie Lambregts - Bakx. Zonen Carl en Michael en dochter Stefanie zijn in de bioscoop opgegroeid. Toen Carlo het avontuur Etten-Leur aanging besloot hij intern te zoeken naar personeel. 'Dus ik vroeg aan de aanhang: wie wil bij mij in de bioscoop komen werken? En toen zeiden ze alle drie: da's goed. Francis, de vrouw van Carl, was tot dan laboratoriumassistente. Die is nu bezig in ons res taurantje boven en houdt lijstjes bij van temperaturen en houdbaarheidsdata. Bianca komt uit Stuttgart en was se cretaresse. Die draait nu met Michael Roosendaal. John, de man van Stephanie, staat al langer in de bioscoop en dan doen een neef en een nicht ook nog mee.' Kunnen jullie het zo goed vinden met elkaar? 'Ach ja, de Pfaffs hebben ook zo hun beslommeringen. Sinds een jaar hebben we op de maandagochtend familieberaad. Het eerste half uur is de "bloedraad": dan mag ieder een alles naar eikaars hoofd slingeren. Dat kun je op de werkvloer niet hebben, hè. Maar na drie maanden waren de scherpe kantjes er vanaf en kwamen er ook positieve opmerkingen en suggesties. De laatste kwestie ging over vakantietijden. Iedereen heeft nu zijn privileges. Zo mag Michael tijdens de kerstperiode naar zijn schoonfamilie in Stuttgart.' Keikapot Op de eerste zonnige woensdagmiddag van het jaar dartelen tientallen kinderen door de bioscoop. Als je naar boven loopt, snap je dat de aantrekkingskracht van Cine- Service niet alleen in de films zit, maar ook in het petit restaurant. Een moeder met een handvol kinderen zit te knabbelen van een bord met frietjes, een kroketje en salade. Carlo: 'We hebben heel Brabant afgestruind op zoek naar een goede formule bij een bioscoop. Na drie maanden wisten we in ieder geval wat we niet wilden. Toen zei Karel Rietbergen: ik ken nog een aardap pelboer in Best. En daar vonden we Eetplezier. Die man maakt zijn eigen frietjes. Een heel gemakkelijke, kind vriendelijke man. En als je nou 'es naar de prijzen kijkt... Wij noemen dit een pappa-en-mamma-bioscoop. Jongeren van achttien tot vijfen twintig jaar trekken natuurlijk naar de grote stad. In Antwerpen ligt de wereld aan hun voeten. Maar men sen vanaf vijfentwintig jaar hebben andere zorgen en die redeneren: ik ben keikapot als ik daar heel naar toe moet rijden. Nou, en voor die mensen en hun kinderen is Cine-Ser vice hun eigen gezellige bioscoop.' Bioscoop voor heel West-Friesland Het is de ideale plek voor een West-Friese bioscoop: de Blauwe Berg aan de A7. In het nieuwbouwwijkje ko men volgens de gemeente Hoorn entertainment, sport en natuur harmonieus samen. Er ligt al een ijsbaan. Van der Valk Hotels bouwt hier samen met projectontwikke laar BAM Vastgoed een hotel plus bioscoop met zeven zalen. Zij benaderden de gebroeders Kluft om de bios coop te exploiteren nadat Pathé had afgehaakt. Edwin: 'Wij hebben met BAM samengewerkt voor de bouw van Cineworld en Van der Valk heeft in Akersloot een motel. Veel van hun klanten gaan in Beverwijk naar de bioscoop. Het is allemaal nog heel pril hoor, maar de eerste gesprekken zijn goed verlopen. We verwachten vooral veel van de synergie met het hotel - restaurant.' Het is de bedoeling dat de partijen binnenkort een in tentieverklaring tekenen. De bouw start op zijn vroegst aan het eind van dit jaar. Edwin: 'Wij komen pas in actie als de ruwbouw af is. De opening is op zijn vroegst medio 2011 The Movies II in het verschiet In het Algemeen Dagblad lazen wij dat de eigenaar van The Movies in Amsterdam een nieuw filmtheater gaat opzetten in Dordrecht. Kadir Selcuk houdt nog graag veel slagen om de arm: 'Wij zijn erg afhankelijk van de officiële gemeentelijke procedures. Iedereen vindt het een leuk plan, het gemeentebestuur, de projectont wikkelaar en wij als exploitant natuurlijk ook. Als het allemaal doorgaat dan maken wij in het zogenaamde Sinterklaashuis een theater met vier zalen. Het is echt een oud gebouw aan de Nieuwstraat in het centrum van Dordrecht. Wij willen een theater met de typische Movies-sfeer. Maar met grotere zalen dan in Amster dam, want er is meer ruimte.' Als alles loopt zoals Kadir wil opent het theater kerst 2010.

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 11