m INTERNATIONAAL HFN gebruiken voor de digitalisering, onder andere om zo ook de kleine bioscopen te kunnen digitaliseren. Gjestland: 'Juist omdat we hier geen grote dominante bioscoop- groepen hebben, realiseerden we ons dat we dit als gehele branche zouden kunnen aanpakken, naar een model dat gebaseerd is op solidariteit. Met ons plan kunnen we alle bioscopen digitaliseren, ook de commerciëlen, voor wie het waar schijnlijk een hele goede deal is.' In het Noorse plan wordt 40% van de omslag naar digitale cinema door filmdistributeurs betaald, Film Kino draagt twaalf miljoen bij en de rest is aan de bioscoopexploi tanten. Film Kino koopt de ap paratuur en de exploitanten leasen het voor zes jaar, waarbij Film Kino alle geldstromen coördineert. Volgens Gjestland zijn de deals bijna rond met de Amerikaanse studio's. 'Gelukkig vonden ze ons De reisbioscoop Noorwegen is een van de weinige landen ter wereld met een mobiele reisbioscoop, die na de Tweede Wereldoorlog om culturele redenen is opgezet. Gemeenten, vaak in afgelegen gebieden van het land, kunnen er op inschrijven, waarna de mobiele bioscoop iedere twee of vier weken langskomt met de nieuwste films. Vijfentwintig mensen verspreid over heel Noorwegen zijn hierbij betrokken, allemaal met een auto vol met alle apparatuur die nodig is voor een filmvoorstelling. Er is zelfs een unit met digitale apparatuur die al op de Noordkaap is geweest, waar temperaturen van -30 graden Celsius heel normaal zijn. De apparatuur wordt opgezet in scholen of culturele centra en na de voorstelling trekt de bioscoop naar het volgende dorp. Jaarlijks zien 130.000 mensen op deze manier films, waarmee de reisbioscoop de vijftiende bioscoop van het land is. G/m/e bioscoop. Foto boven Frithjof Fure. project interessant, maar wat wil je als je twaalf miljoen in je zak hebt. Met de meeste studio's praten we nu over de laatste details, maar er zijn er nog een of twee waar wat meer werk nodig is.' Volgens Gjest land denken de studio's wellicht dat dit plan een goed model is voor andere landen. Heeft hij advies voor Nederland? 'Nee, iedere markt is uniek en heeft z'n eigen karakteristieken. Noorwegen mag dan wel een redelijk homogene markt zijn en geld hebben voor de omslag, maar dat is fase een. Van daar naar de eindoplossing is nog een lange weg.' ile in govemment spending: why build one when you can have two at twice the price? (John Hurt als S.R. Hadden in Contac

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 14