Prachtige verhalen over de tocht der tochten o o HFN NL in aantocht IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE/NL IN AANTOCHT Op de set van De hel van 63 Steven de Jong heeft zich met grote filmprojecten als De Kameleon en De scheepsjongens van Bontekoe bewezen als een man die uitdagin gen niet uit de weg gaat. Op dit moment legt hij de laatste hand aan zijn volgende meesterproeve: De hel van 63, een film over de be ruchtste Elfstedentocht aller tijden. 'Eigenlijk is het bizar dat niemand eerder op het idee is gekomen.' m 1 'De hel van 63 wordt in de eerste plaats een eerbetoon aan die mannen en vrouwen die iets heel uit zonderlijks hebben gepres teerd/ Cl W' Door Robbert Blokland Filmsets van Steven de Jong zijn doorgaans te herkennen aan de relaxte, open, vrolijke sfeer die er hangt. Maar op deze zaterdagoch tend in Sneek kijken toch diverse crewleden en figuranten wat bezorgd naar de lucht. In de verte komt een fikse regenwolk aandrij ven, die de opnamen van vandaag lijkt te gaan verstoren. De 46-jarige regisseur wuift alle zor gen weg. 'In Lapland verklaarden ze ons voor gek als we bij vijftien gra den onder nul doorfilmden', grinnikt hij. 'Maar je moet reëel zijn. Als je je door het weer laat leiden, heb je honderd draaidagen nodig. En daar is het geld nou eenmaal niet voor in Nederland.' Dus mogen de schaat sende figuranten ondanks de eerste druppels terug naar de Waterpoort, om nogmaals hun aankomst bij de eerste stempelpost te spelen. Aanstekelijk Op 18 januari 1963 vond de twaalfde Elfstedentocht plaats. Het vroor achttien graden Celsius, maar de combinatie met de harde wind zorgde voor een veel lagere gevoelstemperatuur. Van de 9.294 schaatsers die aan de tocht begon nen, haalden slechts 69 de finish. De hel van 63 verhaalt over vier van die rijders, die zich elk om hun eigen redenen hebben voorgenomen om de tocht coute que coute uit te rijden. Een van hen is Kees Ferwerda, vertolkt door Chris Zegers. Het is de eerste grote filmrol voor de acteur sinds de komedie Liever verliefde 2003. 'Ik heb een tijdje geprobeerd acteren met presenteren te com bineren', legt Zegers tussen twee opnamen door uit. 'Maar dat werkte minder goed dan ik had gehoopt. De laatste jaren heb ik me meer geconcentreerd op mijn reispro gramma.' In die periode speelde hij alleen bijrollen in Kameleon 2 en De scheepsjongens van Bontekoe, ook van Steven de Jong. Zegers lacht. 'Ik houd van Steven en de passie waarmee hij zijn films maakt. Dat spreekt mij enorm aan. Als hij mij vandaag belt dat hij morgen een scène wil draaien aan het andere eind van de wereld, stap ik in het vliegtuig.' Die bevlogenheid is aanstekelijk en geeft een enorm positieve sfeer op de set, knikt de acteur. 'Je kunt ook moeilijk anders als de man die de verantwoordelijk heid voor dit zware project draagt elke dag juichend over de set rent.' Prestigeproject Met een budget van drieënhalf miljoen euro is De hel van 63 nog nét iets duurder dan De scheeps jongens van Bontekoe, het vorige prestigeproject van De Jong. Op de set hebben enorme machines een Afzien op de set. paar honderd meter water rond de Waterpoort voorzien van een dikke laag ijs, een procédé dat bij gebrek aan natuurijs elke Nederlandse draaidag moet worden toegepast. Grote sneeuwmachines vervolma ken de winterse aankleding. In eerste instantie zou een deel van de film in Litouwen worden ge draaid, net als vorige jaar Oorlogs winter. Maar vanwege het uitblijven van winterweer daar moesten cast en crew uitwijken naar Lapland, waar de acteurs tijdens de opna men ernstige kou moesten trotseren. 'Je kunt op zo'n moment denken "ik ga naar binnen met een warme kop thee", maar dat konden die rijders in 1963 óók niet', vertelt Chris Zegers. 'Als jouw personage pijn lijdt, hoef jij dat natuurlijk niet per se ook te doen. Maar door die kou zelf te ervaren, realiseerde ik me pas echt hoe de rijders op die bewuste dag hebben moeten afzien om die finish in Leeuwarden te halen.' De 38-jarige acteur had in het begin onderschat hoe zeer het onderwerp Elfstedentocht leeft in Nederland in het algemeen, en Friesland in het bijzonder. 'Kijk maar naar de gekte toen het begin januari een paar weken vroor', noemt Zegers als voorbeeld. 'Schaatsen is romantiek ten top. Er gaan zoveel prachtige verhalen schuil achter de mensen die die tocht hebben voltooid.' Ter voorbereiding praatten de acteurs ook met een groot aantal echte Elfstedentochtrijders. 'Zonder gelijk heel hoogdravend te willen klinken, maar deze film wordt een bijzon dere ode aan een uniek stukje Nederlandse cultuur. Eigenlijk is het bizar dat niemand eerder op het idee is gekomen.' Volksheld De gemiddelde Nederlander weet wellicht dat Steven de Jong een filmmaker is die een paar hits op zijn naam heeft staan. Maar in Friesland is de man achter twee delen Kame leon en de succesvolle serie Donkert Donkerteen onbetwiste volksheld. Met regelmaat schieten fans hem aan voor een foto of een handteke ning. De Jong is onvermoeibaar en beantwoordt een paar vragen van de lokale schoolkrant terwijl een crewlid probeert een wiebelende telefooncel in het decor wat stabie ler te maken. 'Ik zie de maiHjes en brieven alweer binnenstromen', grin nikt De Jong. 'Telefooncellen in die tijd kónden helemaal niet wiebelen! Je wilt niet weten wat mensen soms opvalt tijdens het kijken naar een film.' Acteur Lourens van den Akker warmt zijn handen ondertussen aan een beker koffie. Voor de twintig jarige Fries zijn de opnamen een bijzondere ervaring: de tweedejaars student aan de Toneelacademie in Maastricht maakt met De hel van 63 zijn speelfilmdebuut. 'Het is mijn grote droom een keer een echte tocht te kunnen schaatsen', vertelt hij enthousiast. 'Ik was acht toen de laatste tour plaatsvond. Maar tot die tijd is deze film een uitstekend alternatief.' Wel fietst Van den Akker jaarlijks een Elfstedentocht, een traditie die hij aan zijn 'pake' te danken heeft. 'Die de tocht der tochten wél drie keer gereden heeft trouwens. Beide opa's zelfs: dus het onderwerp zit me echt in het bloed.' Net als de meeste personages heeft ook zijn Sjoerd iets te bewijzen door de tocht te voltooien. Hij is minder jarig en mag dus eigenlijk niet mee doen aan de wedstrijd. De jonge acteur geniet van het familiegevoel op de set. 'Na drie weken Lapland met zo'n grote crew val je in een zwart gat wanneer je bij het ontbijt weer alleen tegen je poes kan praten', lacht hij. Al was het in de kou soms wel afzien, erkent hij. Bij de zestiende take waarin Van den Akker een flink aantal rijders inhaalt, barsten opeens al zijn blaren open. 'Maar gelukkig heeft Sjoerd daar óók last van. Dat soort ervaringen helpt je wel inleven in de ontberin gen die de mannen in 1963 hebben moeten doorstaan.' Toetakelen Kenmerkend voor de tocht was sowieso dat een recordaantal rijders flink gewond raakte. Door het slechte weer werden talloze schaatsers sneeuwblind en moesten van de baan worden gehaald. Het ijs was op veel plaatsen gescheurd, zodat veel rijders vielen en 08-07 Het geheim van MegaMindy (B), distributeur Independent Films 16-07 Soeur Sourire (B), distributeur RCV 23-07 Suske en Wiske de Texas rakkers (B), distributeur RCV 13-08 De indiaan, distributeur A-Film Entertainment 03-09 Het leven uit een dag, distrib. Independent Films ifi&Ji 03-09 Film Distribution 10-09 Last Conversation, distributeur Filmmuseum 17-09 De storm, distributeur Univer- sal Pictures International 24-09 Carmen van het Noorden, distributeur Benelux Film Distribution 30-09 SpangaS, distributeur Walt Disney 01-10 Happy End, distributeur Benelux Film Distribution 01-10 Lover or loser, distributeur RCV 01-10 Meisjes (B), distributeur RCV 07-10 Sinterklaas en de verdwenen pakjesboot, distributeur RCV 07-10 Het Sinterklaasjournaal: De film, distributeur Independent Films okt. De helaasheid der dingen (B), distributeur Wild Bunch 26-11 Komt een vrouw bij de dokter, distributeur Benelux Film Distribution 26-11 lep, distributeur Independent Films nov. Terug naar de kust, distributeur RCV De winnaar van de tltstedentocr 1963 was Reinier Paping. Van de 568 wedstrijdrijders weten er slechts 57 binnen de vereiste twee uur na de winnaar binnen te komen.

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 22