Filmarena klaar voor 300.000 bezoekers m Op locatie HFN IN THE PICTURE IN THE PICTURE Ik zorg ervoor dat de scherpe kantjes er van af gaan.' 'Zo heeft hij bijvoor beeld een keer uit gerekend dat elke bezoeker gemiddeld 62 gram afval weg gooit/ r'fai Broer en zus Vandenbergh aan het roer van Limburgse bioscopen Ze vullen elkaar precies aan, broer en zus Vandenbergh. Voor Nederlandse begrippen bouwden ze in rap tempo de twee grootste bioscopen van Limburg, de eerste in Geleen en op 5 februari opende Foroxity Roermond. HFN nam een kijkje. Door Lucia Alleman In Roermond hangt de typisch Limburgse sfeer van kalm genieten van de goede dingen des levens. In het centrum op het plein voor de Munsterkerk zitten de terrassen vol met dames die smullen van een lekker vlaaHje. Net bui ten het centrum, op het terrein van de voormalige Ernst Casimirkazerne, ligt sinds zeven jaar een winkeldorp, dat het begrip outlet centrum overstijgt. Op deze zonnige dinsdag in mei monsteren enkele honderden mensen in alle rust de aanbiedingen van de tientallen chique confectiewinkels. Daarnaast ligt de aanleiding van ons bezoek: de nieuwe Foroxity bioscoop. Naambordje Marie-Rose (47) en Antoine Vandenbergh (41stam men uit een oud bioscoopgeslacht. Overgrootvader Jan Hendrik Martens opende in 1923 bioscoop Luxor aan de Rijksweg in Sittard. Zijn naam wordt nog altijd in ere gehouden. Bij de parkeerplaats van Foroxity in Geleen heeft Antoine zijn naambordje gehangen. Het familiebedrijf breidde uit met Forum in Sittard en Roxy in Geleen, maar ook een handel in wit- en bruin goed en een installatiebedrijf. Marie-Rose en Antoine groeiden op in een huis pal achter Forum. Het lag voor de hand dat ze in de bioscoopwereld zouden gaan. Het beslissende moment kwam in 1995. Marie-Rose: 'We hadden een verouderde bioscoop met anderhalve zaal. Het was duidelijk dat er iets moest veranderen. In 1996 begonnen we de eerste gesprekken met architect en aannemer, maar dan gaan er nog vijfjaar overheen voordatje kunt starten. Op 11 september 2001 hebben we de eerste paal geslagen, inderdaad een gedenk waardige dag.' Terwijl Vandenbergh senior de operateurs nog haarfijn kan uitleggen hoe een projector werkt concentreren Ma rie-Rose en Antoine zich tegenwoordig helemaal op het bioscoopbedrijf. In januari is het installatiebedrijf verkocht. Collages Foroxity Geleen is de grootste bioscoop van Limburg, maar de bioscoop in Roermond is ook enorm. Er is hier echt met ruimte gesmeten. De entree is gemakkelijk 200 vierkante meter groot en de foyer is nog eens drie keer zo groot. Hier komen alle zeven zalen op uit. Boven is Van links naar rechts Roger Knoors, Marie- Rose en Antoine Vandenbergh Foto Lucia Alleman een tweede, kloeke foyer, bestemd voor speciale ont vangsten. De bioscoop is ontworpen door de architecten Cees en Diederik Dam die ook de woontorens op het terrein van de voormalige Ernst Casimirkazerne hebben ontworpen. Cees Dam is bekend van de televisieserie over architectuur. Volgens Marie-Rose verliep de samen werking buitengewoon prettig. 'Er waren wat dingen in zijn ontwerp die wij anders wilden. Oorspronkelijk was zaal één opgetild zodat er op de begane grond ruimte was voor een videotheek. Maar in de bioscoop die wij voor ogen hadden waren alle zalen op de begane grond. In de foyer moest alles samen komen. Wij hadden een afspraak op het kantoor van Cees Dam en waren voorbereid op een heel moeilijk gesprek. Maar hij had juist een houding van: jullie zijn de bioscoopondernemer, dus jullie moeten zeggen hoe jullie het willen hebben.' Cees Dam heeft zich ook nadrukkelijk met de aankleding van de nieuwe Foroxity bemoeid. Hij bedacht de veertien metalen ringen die de foyers verlichten. En de wanden met collages van posters waren ook een idee van hem. Met al die plaatjes zie je als het ware de geschiedenis van de cinematografie voor je. De goudkleurige ronde bankjes zijn van het Italiaanse Moroso. De kleuren van goud en glanzend metaal tegen het zwart van de vloer en de muren geven Foroxity een chique en tegelijk span nende sfeer. Drie miljoen Het Designer Outlet Centre is natuurlijk een bijzonder aantrekkelijke buur. Jaarlijks trekt de winkelpromenade drie miljoen bezoekers. Maar komen die mensen ook naar de bioscoop? Antoine: 'Dat is nog te vroeg om te In 2008 gingen er in Sittard 356.000 mensen naar de film (bron: NVB). zeggen. We zijn net drie maanden open. En zoals je ziet zijn het pleintje voor de bioscoop en de voetgangerstun nel naar het centrum nog niet af. Maar dat is een kwestie van weken. Bovendien komt 70% van de bezoekers van het Outlet Centre uit Duitsland. Die kijken liever naar na gesynchroniseerde films. We zijn aan het onderzoeken of wij die ook naar Nederland kunnen halen.' Limburg heeft meer dan andere provincies te maken met vergrijzing. Is dat ook in de bioscoop te merken? Marie- Rose: 'Eigenlijk hebben wij daar geen last van. Maar de woontorens naast de bioscoop zijn bestemd voor vijftigplussers. Dat is toch een publiek dat van andere films houdt en ook graag wat rustiger zit. In september beginnen we met een speciaal programma voor deze doelgroep.' Marie-Rose en Antoine doen de algemene bedrijfsvoe ring van de twee Foroxities, Roger Knoors heeft de dage lijkse leiding in Roermond, Natascha Horsch in Geleen. Beiden worden bijgestaan door drie assistenten. Roger: 'Wij doen het toch net weer anders dan andere biosco pen in de omtrek. Als wij bijvoorbeeld een Ladies Night organiseren dan krijgen ze van ons niet alleen maar een goodie bag. Wij maken er echt een feestje van. We laten dan een artiest optreden en dan wordt er ook gedanst.' Digitaal Marie-Rose en Antoine hebben geen vaste taakverde ling. Antoine: 'We hebben in ieder geval niets op papier staan. Over bijna alles voeren we samen overleg.' Marie-Rose: 'Ik ben meer van de goede contacten en Antoine is meer iemand van de komma's en punten. Antoine houdt precies in de gaten wat er in het bedrijf omgaat. Zo heeft hij bijvoorbeeld een keer uitgerekend dat elke bezoeker gemiddeld 62 gram afval weggooit.' Dat is best een interessant gegeven in deze tijd waarin duurzaamheid hoog op de agenda staat. Antoine houdt elke overeenkomst met leveranciers kritisch tegen het licht, een benadering die wordt gecompenseerd door de meer fluwelen touch van Marie-Rose. Marie-Rose: 'Ik zorg ervoor dat de scherpe kantjes er van afgaan.' Antoine en Marie-Rose kozen er voor om twee zalen uit te rusten met alleen een digitale projector. Is dat niet riskant? Antoine: 'Bij de opening was er inderdaad weinig digitaal aanbod, behalve Spion van Oranje. Maar ik verwacht dat binnenkort het omslagpunt wordt bereikt en dat we vanaf het najaar volop aanbod krijgen.' Als Foroxity helemaal op stoom is verwachten Marie-Rose en Antoine ongeveer driehonderdui- zend bezoekers per jaar. Sittard is de vijftiende bioscoopstad van Nederland op basis van bioscoopbezoek (bron: NVB). Houten na revisie volgend jaar open Over ongeveer een jaar opent Roma Service Biosco pen een nieuwe bioscoop in Houten. Daar is een flink partijtje onderhandelen met de projectontwikkelaar aan voorafgegaan. De bioscoop was namelijk gebouwd voor een andere exploitant, te weten Merral Theaters. Han Wolf: 'Voor ons waren er drie dingen van cruciaal belang. Ten eerste, de toiletten. Die lagen op tachtig meter afstand van een van de zalen. Je kunt je voor stellen wat er gebeurt met kin dertjes die een halve liter cola op hebben. Een van de zalen was vierkant. Daar valt dus MJjnéx^^^—. niet in te pro jecteren. En de zalen hadden geen oplopende vloer. 'Hoewel de bioscoop al vorig jaar zomer was opge leverd gaat de aannemer toch weer aan de slag om de gevraagde aanpassingen te verrichten. Eind dit jaar hoopt Han Wolf het theater overgedragen te krijgen voor de inrichting. One2See in Veenendaal Na Cinemajestic in Zutphen grijpen opnieuw twee the atermanagers hun kans met een ex-bioscoop van Mer ral. Marco de Cock en Glenda Hoefnagel, twee jaar geleden verhuisd van Terneuzen naar Deventer, heb ben het Hofpleintheater in Veenendaal overgenomen. Zij bedachten de frisse naam One2See. En voor de après film ga je naar One2Drink, het cafeetje op de begane grond. Nu staat er in de plannen van de ge meente voor de nieuwe wijk Brouwerspoort een bios coopcomplex getekend aan het Kees Stipplein. Zijn ze daar niet bezorgd over? Marco: 'We hebben natuurlijk goed geïnformeerd en er is geen exploitant voor die bioscoop. Veenendaal ligt dichtbij CineMec in Ede en als je nog zo'n multiplex neerzet heeft dat geen toege voegde waarde. Wij zijn een gezellig klein bioscoopje midden in het centrum. Dat is heel iets anders.' Binnen heeft Marco de stoelen wat verder uit elkaar gezet en via booker Paul Visser kreeg One2See meteen voor het openingsweekend Angels Demons. One2See heeft de wind mee voor een vliegende start.

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 25