AJ draait door! COLUMN 'Als je in de film wereld werkzaam bent dan moet je wel over passie beschik ken om succesvol te kunnen zijn.' Km Albert Jan Vos Wat heeft een supermarkt in Manderveld te maken met een bioscoop? Precies, helemaal niets. Maar deze supermarkt is van een zekere Joseph, een kleine middenstander die ook nog een hotel, een tankstation, een poppenmuseum, en een treinmuseum in de Ardennen runt. Ik kom al jaren in Manderveld en bezoek steevast het terras van Joseph. Hij is er altijd zelf en loopt samen met zijn vrouw de bestellingen van de uitgedroogde toeristen af op het terras. Tijdens het uitserveren van een Belgisch biertje aan onze tafel vertelde Joseph dat hij zich niet zo lekker voelde de laatste tijd. Hij had vier operaties ondergaan waarbij een stuk van zijn bil ergens anders is herplaatst. Je wilt natuurlijk weten waar, maar dat vertel ik je niet. Is ook niet belangrijk. Waar het om gaat is dat Joseph ook zeven dagen per week zijn gasten ontvangt, net als in de bioscoop. Zeven dagen per week is hij in de weer met zijn gasten en bezoekers. Ja, ook op zondag staat Joseph voor dag en dauw op om zijn toko klaar te maken voor zijn publiek. Hij maakt een praatje met ze, herkent ze, helpt ze en lacht met ze. Een man vol met passie voor zijn bedrijfje. Ja, hij verdient geld als water, maar dat interesseert hem niet. Hij geniet als de kinderen met rode koppies uit het poppenmuseum komen en druk praten over het 'Kindeke Jezus' uit het kerststalletje. Hij geniet als zijn hotelgasten hem nogmaals bedanken voor het fijne verblijf en hij loopt helemaal vol tranen als er een file staat voor zijn pompstation. Maar 'zijn' tranen zijn tranen van geluk en niet van de pijn van zijn eigen lichaam. Wat een prachtige kerel is dit die mij telkens weer motiveert om ook in mijn bioscoop alles uit de kast te trekken om mijn bezoekers te verplezieren (de invloed van Dirk is ook in deze column voelbaar gezien mijn Belgische woordkeuzes). Als je, zoals wij allen, in de filmwereld werkzaam bent dan moet je wel over passie beschikken om succesvol te kunnen zijn. Het toverwoord voor passie zit hem in een natuurkundige formule: E MC2 de operateurs beven meteen al want het werd nog wel eens ge vraagd op een examen). Het is de bekende energie berekening van Einstein: "Energie de Massa keer de Centrifugale kracht in het kwadraat" oftewel, wij willen toch eigenlijk allemaal diezelfde energie uitstralen als Joseph? Energie staat bij mij voor Enthousiasme en Massa staat bij mij voor de Missie, ook wel doelstelling genoemd. De C staat voor Compliment en Cent want het ging in kwadraat. Kun je het nog volgen? Dan nog een keer in iets begrijpelijkere taal: Mensen worden enthousiast als zij de doelstelling van het bedrijf goed kennen en indien ze worden gecom plimenteerd met het behalen van die doelstelling. Uiteraard tegen betaling, maar dat is, geloof het of niet, niet het belangrijkste. Dat compliment komt van de werkgever, maar zeker ook van onze bezoekers. Vraag er eens naar als je bij een uitloop van de zaal staat. "Was de film leuk"? "Oh, het was geweldig, wat een heerlijke film en wat is het hier gezellig in de bioscoop! Wij komen vaker hoor". Wat een Compli ment! Doelstelling is gehaald: een zeer tevreden bezoeker. Heb ik dan ook nog wat leuks te vertellen, noem het roddels in het vak? Jazeker, daar komen ze: Ron Sterk (NVB is gepolst door de NVF; Lauge Nielsen (Pathé) is betrapt tijdens zijn Mysterie Quest bezoek aan De Munt. Hij liep als zwerver door de bioscoop; San Fu Malta is negen kilo kwijtgeraakt door Sonja B. Hij overweegt gerechtelijke stappen; Sinds het vertrek van de pornosterren uit Cannes komen er ook steeds minder bioscoopexploitanten; Han Wolf investeert in parkeerterreinen en biedt een nieuw concept aan: autoservicebioscoop met verse sushi; Over Wolff gesproken: Philipp en Martin Wolff werken samen met Fred en Douwe in Enschede. Zij willen nu volgend jaar Nederland vertegenwoordigen op het Songfestival: De ArtToppers; Paul Visser geeft nu ook computerles: ABCDigitaal; Max van Praag heeft tegenwoordig alle tijd. Hij heeft pianoles van Wibi Soerjadi; Rein Schenk is betrapt bij de Star 7re/r Fanclubdag; Martin Rutten- berg heeft absoluut de mooiste line up van het jaar IZAgain, SM Rechter, Drag Me to Heil, Tenderness, Suske en Wiske, Heksje Lilly, De hel van '63). Die managementfilm van RCV komt goed van pas! En Minerva heeft een uniek middel bedacht in de strijd te gen zwangerschappen van medewerkers op kantoor: Jac. Goderie doet nu de booking. Volgende keer meer roddel en achterklap in AJ draait door! HflBOT 'Do I look like a man of gossip?' (Nigel Bruce als Watson in Dressedto KM)

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 29