De strijd gaat door m HFN HFN Theaterpaspoort Cineast Enschede ACHTER DE SCHERMEN ACHTER DE SCHERMEN/ THEATERPASPOORT 'Hoe minder transport, hoe minder risico dat er mogelijk iets fout gaat.' 'Het berok kent niet alleen de bioscoop release schade, maar de hele distributie keten/ Filmdiefstal blijft gemoederen bezighouden Het uitlekken van X-Men Origins: Wó/ver/ne, ruim drie weken voor de wereldpremière, heeft de aandacht voor piraterij weer op scherp gezet. Tegelijkertijd veroordeel de de Zweedse rechtbank vier eigenaren van de illegale BitTorrentsite Pirate Bay tot celstraffen vanwege inbreuk op het auteursrecht. Hoe staat het ondertussen met de strijd tegen filmdiefstal in Nederland? En is Nederland eigenlijk wel een echte bron van zorgen voor de film maatschappijen? Door Robbert Blokland Donderdag 2 april was een zwarte dag in de ge schiedenis van filmstudio 20th Century Fox. Tot grote woede van de Hollywoodgigant was haar nieuwste productie X-Men Origins: Wolverine bijna een maand voor de officiële wereldpremière uitgelekt op het Internet. 'Een Ferrari zonder verf én zonder benzine', noemde hoofdrolspeler Hugh Jackman de kopie waarin een aantal special effects nog ontbrak. Maar het leed was al geschied en de FBI stelde een groot schalig onderzoek in. Het incident zette de internationale strijd tegen piraterij weer even op scherp - voor zover de aandacht ooit al was verslapt uiteraard. Directeur Hajo Binsbergen van Warner Bros., die de film in Nederland uitbrengt, durft niet in te schatten hoeveel inkomsten de producent misgelopen is door het vroegtijdige uitlekken. 'Zowel in Amerika als in Nederland doet de film het prima', nuanceert hij. 'Maar het berokkent niet alleen de bios cooprelease schade, maar de hele distributieketen.' Een vervelende bijkomstigheid was dit maal dat de film nog niet aan filmjournalisten was vertoond en het lek dus binnen het productiebedrijf zelf gezocht moet worden. Binsbergen heeft geen zicht op de maatre gelen die bijvoorbeeld Fox neemt om zulke uitwassen tegen te gaan. 'Wij krijgen wel allerlei veiligheidsmaat regelen opgelegd wanneer we zo'n grote titel van tevoren aan pers of exploitanten vertonen', legt hij uit. 'We proberen het veiligheidsrisico zoveel mogelijk te ondervangen door de prints op ons eigen kantoor te vertonen. Hoe minder transport, hoe minder risico dat er mogelijk iets fout gaat.' Signaalfunctie Twee weken later, op 17 april, domineerde vrolijker nieuws de pagina's van de dagbladen. Een Zweedse rechter veroordeelde vier eigenaren van de illegale BitTorrentsite The Pirate Bay tot een jaar gevangenis straf en een boete van 2,6 miljoen euro. Zij werden schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan massale 'Do I look like a man who exaggerates?' (Hugfi Jackman als Logan in X-Men Origins: Wolverine) auteursrechteninbreuk. Het viertal voerde ter verdedi ging aan dat niet zij, maar hun gebruikers de werke lijke verspreiders van films, tv-series en muziekbestan den zijn. The Pirate Bay, dat meer dan tweeëntwintig miljoen gebruikers telt, heeft dan ook hoger beroep aangetekend en heeft verklaard door te vechten tot aan het Europese Hof van Justitie. Het proces heeft de afgelopen maanden wereldwijd aandacht getrokken. 'Het geeft een signaalfunctie af, ook naar Nederlandse websites', vindt directeur Tim Kuik van Stichting BREIN. De piraterijwaakhond voerde een aantal civiele procedures tegen soortgelijke sites, zaken waarin de rechter BREIN elke keer gelijk gaf: de sites moesten direct uit de lucht. 'In Zweden is voor de eerste keer duidelijk gemaakt dat er óók strafrech- 'How else was I supposed to get your attention?' (Liev Schreiber als Victor Creed in X-Men Origins: Wolverine) telijke aansprakelijkheid kan zijn. Het is echter lastiger om zo'n strafrechtelijke aansprakelijkheid ook echt te bewijzen.' In Nederland loopt momenteel een strafrechtelijk on derzoek tegen Phoenixtorrents, een Pirate Bay-achtige BitTorrentsite. Volgens BREIN zou het onderzoek van Justitie zijn afgerond en ligt het proces-verbaal bij het Openbaar Ministerie om vervolging in te stellen. Ook heeft de downloadspeurder een brief gestuurd naar The Pirate Bay met de eis de site voor Nederlandse gebruikers ontoegankelijk te maken. Preventiefilter Een interessante zaak diende 2 juni tegen Mininova. org, de grootste BitTorrentsite ter wereld, die wordt gerund door een groep Nederlandse studenten (Helaas kon de uitspraak van deze zaak niet meer in deze HFN worden meegenomen; red.). BREIN eist van Mininova dat de site zijn content preventief gaat filteren op inbreukmakende files. Het bedrijf houdt sinds kort een test met filteren, maar die vrijblijvende proef gaat BREIN nog niet ver genoeg. 'Deze site maakt structureel gebruik van illegale content en daar zijn ze zelf verantwoordelijk voor. Het vinden, melden en filteren van illegale con tent kost geld. Voor een individuele site is dat nog wel op te brengen, maar als de rechthebbenden dat voor elke illegale site moeten doen loopt dat in de miljoenen', zegt Kuik. Een pleister op de wonde is wel licht dat Nederland het eigenlijk slecht doet als producent van ille gale filmkopieën. 'We hebben een kopie van Speedracer op het net gevonden', vertelt Warner-baas Binsbergen. 'Die was in een Neder landse bioscoop opgenomen met een camcorder. Tegen die dader is actie ondernomen. Sindsdien is geen enkele kopie meer op het net gevonden die naar Nederland was te herleiden.' Maar het probleem met het Inter net is dat het niet zozeer uitmaakt waar een film vandaan komt. 'Een diefstal in een ander land kan óók in Nederland zijn sporen nalaten', knikt Binsbergen. Distribu teurs houden bij grote films soms steekproeven met nachtkijkers om 'camcording' tegen te gaan. 'Time to go to work.' (Ryan Reynolds als Wade Wilson in X-Men Origins: Wolverine) Naam bioscoop: Cineast Plaats: Enschede Aantal zalen: 3 Aantal stoelen: 439 Stoelen van: Huizenga Group Formaat grootste scherm: 7,34 bij 3,12 meter Exploitant: Wolff Cinema Groep Bioscoopmanager: Robert Frasa Open sinds: 22 april 2009 Projectoren: 2x FP30 en lx FP20 Kassasoftware: Compeso Bioscoopreclame: CineFox en Jean Mineur Mediavision Merken bij het buffet: Coca-Cola, Grolsch, Lays, Mars, Australian De bioscoop is onderscheidend omdat: 'Cineast afwijkt van grote broer CineStar, zowel qua sfeer als qua filmaanbod. De drie zalen hebben de nummers elf, twaalf en dertien, volgend op de tien zalen van CineStar. In de binnenstad kiest men voor de kleinere en betere films. De grote blockbusters zijn voorbehouden aan CineStar. De onverwachte Oscar winnaars zullen in Cineast te zien zijn. Cineast staat voor ambiance, gezelligheid en films die je raken...' Website: www.cineast.nl

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 30